Netflix'in Kişiselleştirme Konusundaki Eksiklikleri

Netflix, Türkiye'de epey seviliyor fakat şikayet edilen konular da yok değil. Kişiselleştirme de bunlardan biri.
Netflix'in Kişiselleştirme Konusundaki Eksiklikleri
iStock

netflix, kişiselleştirme adına hiçbir yenilik yapmayan bir servis. örneğin:

1. liste

ayrı ayrı listeler oluşturmak istiyorum ama sadece tek liste var. dizi listesi, film listesi şeklinde bile ayıramıyorsunuz; tüm ekledikleriniz tek bir listeye karışık şekilde ekleniyor, sırası da yok.

2. içerik isimleri

ben filmlerin orijinal isimlerini görmek istiyorum. demir adam, siyah kristal gibi çevirileri görmek istemiyorum, orijinal adı neyse onu görmek istiyorum ama böyle bir seçeneğim yok. (dili ingilizce yapmak sorunu çözüyormuş ama bu bir seçenek değil maalesef, hem türkçe kullanıp hem orijinal dil istiyorum)

3. otomatik oynatma

uygulamayı açtığımda anında bir bölümün otomatik oynamasını istemiyorum, bazen izlediğim dizinin ileriki sezonundan bir sahne oluyor ve spoiler içerebiliyor.


4. işaretleme

daha önce izlediğim bir içeriği izledim olarak işaretlemek istiyorum ama bu seçenek de yok. her gün önüme izlesene izlesene diye öneriyor, halbuki seneler önce izledim istemiyorum izlemek. eğer tıklarsanız daha fena, izlemeye devam et listesine giriyor ve hep orda görünüyor. (izlemeye devam et bölümü viewactivity kısmına girip silinebiliyor ama tarayıcıdan girip kaldır falan demek gerekiyor, yine kullanışlılıktan çok uzak)

5. içerik bölümlerinin açıklama kısımları

dizi bölümlerinin açıklamalarını ve fotoğraflarını görmek istemiyorum. diyelim ki bir dizinin 4. bölümünü izliyorsunuz, tam sonunda adam ölmek üzere bitiyor. acaba ölecek mi diye merakla diğer bölümü açacağınızda adamın hastaneden kocaman bir fotoğrafını görüyorsunuz. resmen tek fotoğrafla spoiler verebiliyor. trakt.tv adındaki sadece izlediğiniz bölümü işaretlediğiniz site bile bunu düşünüp kapatma ayarı koymuş, siz düşünememişsiniz pes. (2 sene önce bu konuda defalarca destek ekibine mesaj attım, ilgileneceklerini söylemişlerdi ama değişen yok)

Netflix Türkiye İçerikleri Diğer Ülkelere Göre Neden Kısıtlı?

Netflix Türkiye'de İzleyebileceğiniz En İyi Dizi, Film ve Belgeseller