Netflix'te İzleyebileceğiniz 2021 Oscar Adayı Film ve Belgeseller

93. Oscar Ödülleri için adaylar belli oldu. Aday filmlerden ve belgesellerden bazıları da Netflix Türkiye'de yer alıyor. Şimdiden keyifli seyirler.
Netflix'te İzleyebileceğiniz 2021 Oscar Adayı Film ve Belgeseller

Mank 

(En İyi Film de dahil olmak üzere 10 adaylık)

david fincher'in babası jack fincher'in senaryosundan uyarladığı şimdilik son filmi. sinema sanatı açısından oldukça malzeme barındıran citizen kane'in tamamlanmasından sonra basın imparatoru william randolph hearst'ün filme açtığı savaş ve yaşananların etkisiyle orson welles'in çalkantılı bir kariyere sahip olması başlı başına bir film konusu olabilecekken "mank" çok da alışık olmadığımız bir yoldan ilerliyor.

The Trial of the Chicago 7 

(En İyi Film de dahil olmak üzere 6 adaylık)

yılın en iyi filmlerinden biri. bu tip filmler bir yerinde insanı sıkabiliyor genelde ama sorkin kusursuz bir senaryo yazmış. hiçbir anında kopamıyorsun filmden. oyuncular çok iyi seçilmiş. filmin yapımcısı netflix değil. paromount yapımı ve oscar da iddialı olmasını bekledikleri bir yapımdı. covid-19 sonrası gişelere gidip para kaybetmektense dağıtım hakkını netflix'e sattılar.

Ma Rainey's Black Bottom 

(En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu dahil 5 adaylık)

denzel washington'un yapımcılığında august wilson'un aynı adlı 1984 tarihli oyunundan uyarlanan netflix filmi. filmi dün gece izledim ve oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. bir kere viola davis ve chadwick boseman kesinlikle oskarlık performanslar sergilemişler. özellikle de rahmetli boseman'ın performansı beni çok ama çok etkiledi.

Pieces of a Woman

(En İyi Kadın Oyuncu)

hafif tempoda seyreden 2020 yapımı taze dram filmi. kurgu, senaryo, diyaloglar bilimsel veriler ışığında hazırlanmış. arkadaşlar haydin gelin film çekiyoruz denmemiş asla. sağlam bir alt yapıya sahip. psikolojik ve sosyolojik açıdan iyi harmanlanmış bir seyir zevki çıkmış ortaya. bana birazda nuri bilge ceylan filmlerinin lezzetini verdi.

News of the World

(En İyi Görüntü Yönetimi dahil 4 ödül)

görüntü yönetmenliği olsun, oyunculuk olsun çok yerinde ve üst düzey bir film olmuş. amerikan iç savaşı (1861 – 1865) sonrası, kaotik ama gelişmeye yatkın, küllerinden doğmaya çalışan amerika imajını vermeye çalışmışlar. bence başarılı olmuşlar. hikâye insanın içini ısıtan cinsten. başrolde tom hanks olur da başka türlüsü beklenir mi zaten diyerek izledim. johanna'yı oynayan helena zengel çok iyi oyuncu olmuş şimdiden. karakterdeki değişimi yansıtmak vasat oyuncu işi değildir.

Hillbilly Elegy

(En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Makyaj & Saç tasarımı)

yönetmenliğini ron howard'ın yaptığı, başrollerinde amy adams ve glenn close'un yer aldığı film. j.d. vance'in çok satan anı kitabından uyarlanan film; apalaş dağları'nda yaşayan bir ailenin üç jenerasyonunun hikâyesini, ailenin en genç üyesi olan j.d.'nin bakış açısından anlatıyor. vance'in amerika'nın orta batısında geçirdiği çocukluk yıllarından yola çıkarak kaleme aldığı anı kitabı, amerikan rüyası'nın modern bir incelemesi olarak görülüyor.

The White Tiger

(En İyi Uyarlama Senaryo)

2021 yapımı ramin bahrani tarafından yönetilen amerikan drama filmidir. aravind adiga'nın romanından uyarlanmıştır. başroller adarsh gourav, rajkummar rao ve priyanka chopra ile birlikte paylaşılmış. başarılı bir film, konusu güzel, oyunculuklar doğal ve güzel metaforlar var. kast sistemini öğrendikten ve bhopal felaketi konulu film bhopal a prayer for rain izledikten sonra hindistan'daki sistem şaşırtmıyor. ingiliz sömürgesinin 1947 yılına kadar sürmesi için insanların köleleştirilmesi ve bunun kabullenilmesi beklenilen bir durum yine de çok ürkütücü.

Over the Moon

(En İyi Animasyon)

bir 2020 netflix animasyon filmi. konusu yüzeysel işlenen, (anafikri geçmişe saplı kalmayın, geleceğe odaklanın ve yeni fırsatları kucaklayın) yetişkin kitleye hitabeti zayıf bir film olmuş.

Crip Camp

(En İyi Belgesel)

bu zamana kadar gördüğüm en ilham verici belgesellerinden biri. 1971 yılında woodstock yakınlarında bulunan ve adına jened kampı denilen ama daha çok crip camp olarak bilinen bir hippi oluşumunun engellilik hakları hareketini başlatmaya nasıl yardımcı olduğuna dair olağanüstü bir belgesel.

My Octopus Teacher

(En İyi Belgesel)

birçok insanın cesaret edemeyeceği bir atmosferde yapılmış duygusal bir belgesel. yosun ormanı denilen yerde ve o kadar vahşi canlının içerisinde zaman geçirmek fikri bile çılgınca geliyor. yani ikinci gün oraya gitmeye cesaret edemeyebilirsiniz. bir ahtapotun yaşam döngüsü ve günlük rutinleri hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

Da 5 Bloods

(En İyi Özgün Müzik)

film iyi hoş da, ben filmi izledikten sonra üzüldüm. gerçekten yazık olmuş. çok efsane bir şey olabilecekken vasatı geçememiş. içinde birçok saçmalık barındırıyor. 2 buçuk saatte çok şey anlatmaya çalışıp neredeyse hiçbir şey anlatamamış. o bütçeye ne filmler çekilirdi.

The Life Ahead

(En İyi Özgün Şarkı)

italya'nın ortadoğu atmosferine sahip bir sahil şehrinde vaktiyle holokost'tan sağ kurtulmuş, yaşlı bir yahudi kadın ile 12 yaşında afrikalı müslüman çocuk arasındaki ilişkiyi işleyen, sophia loren'in varlığıyla değer kattığı 2020 yapımı netflix filmi. türünün klişelerinden kurtulabilmiş bir film değil. klasik formül doğrultusunda işliyor ve şaşırtan, çarpan bir yönü bulunmuyor. ama filmin, göçmen meselesine insani yaklaşımı, farklı din ve etnik yapıdan olmasına rağmen insanların aile bağı kurabileceği gibi vurgularıyla öne çıktığını söyleyebiliriz. 

The Midnight Sky 

(En İyi Görsel Efekt)

george clooney’in oynadığı ve yönettiği bir netflix filmi. kötü filmleri izlerken, çok sıkmadıysa yarıda bırakma adetim yoktur. “kötü de olsa filmdir, bir genelini anlayalım” derim. ama son zamanlarda bu kadar sıkıldığım bir film olmamıştı. hikayeyi bağlayacağı yeri görmek için katlandım ama olmamış gerçekten. görsel efektleri hatırına, vakit geçirmelik izlenebilir ancak hikaye namına bir arayışa girmeyin derim.