Netflix'te Şimdi İzleyebileceğiniz İngilizce Olmayan Harikulade Diziler

Netflix'in belgesellerle birlikte en çok övgü alan tarafı İngiltere veya Amerika yapımı olmayan, farklı kültürleri önünüze getiren yabancı dizileri oluyor. İşte bunlardan bir seçki.
Netflix'te Şimdi İzleyebileceğiniz İngilizce Olmayan Harikulade Diziler

Into the Night / Belçika

bir solukta izlenen 6 bölümlük netflix dizisi. başrolde karizmatik bir türk olması da ayrıca güzel. tek eleştirim 8-10 bölüm olabilirmiş. bazı sahneler aceleye gelmiş gibi çekilmiş. yine de bir akşamınızı ayırıp bitirebileceğiniz çok iyi dizi.

salgının dünyamızı etkilediği şu günlerde, böyle ani felaket durumlarında insanların yaşadığı kaos ve hayatta kalma arzusunun işlendiği yapımlar, ekstra etkileyici oluyor.

Post Mortem: No One Dies in Skarnes / Norveç

inanılmaz keyifli bir norveç dizisi. hem biraz korkutucu hem de eğlenceli. ilk sezonu bir çırpıda bitirdim. umarım ikinci sezonu da gelir.

Love & Anarchy / İsveç

2020 isveç yapımı netflix dizisi. orta yaşlarında, evli ve iki çocuk annesi sofie’nin yeni işinde stajyer max ile heyecanlı küçük şeyler yaşamasını ve hayatını yeniden renklendirmesini 30 dakikadan oluşan 8 bölümle anlatan dizi, emily in paris gibi romantik ve ilişkiler üzerine kafa dağıtıcı bir şeyler izlemek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

aynı zamanda edebiyat gibi kült sanatların, teknoloji ve sosyal medyanın gelişmesiyle uğradığı değişim ve bu kulvarda yıllarını verenlerin bu değişime direnci de güzel anlatılmış.

Control Z / Meksika

bol entrikalı ve sürükleyici bir meksika gençlik dizisi.

dizinin isminin "control z" olmasının sebebi; rahat yetişen bir z kuşağını teknoloji ile kolayca kontrol altında tutup korku psikolojisi ile yönetilebileceğini göstermek.

Biohackers / Almanya

2 sezon ve toplam 12 bölümden oluşan bir alman dizisi (3. sezonu da gelecektir). biyoloji,tıp, fizik gibi bilim alanlarına ilginiz varsa sizi kendine daha da bağlıyor. almanya'nın güzelim sokaklarını görmek için bile izlenir. sürükleyici bir dizi, zaten bir bölümü de 40 dakika olduğu için hemen bitiyor. keşke 1 yılda 6 bölümden daha fazla çekebilselermiş.

Katla / İzlanda

konu olarak çok beğendiğim hoş bir izlanda yapımı dizi. bilimkurgu, gizem öğeleri olsa da dram ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. benzer bir konusu olan glitch'i de izleyip sevmiştim ama bu dizinin havası çok farklı ve bence pek de alakaları olduğu söylenemez. katla derinliği de olan düşündürücü bence çok hoş işlenmiş bir dizi olmuş. izlanda'nın karamsar havasını sonuna kadar hissettirmesi ve ilk bölümlerin biraz daha ağır ilerlemesi nedeniyle bazılarını sıkabilir de. bence toplamda güzel bir netflix yapımı olmuş.

Sky Rojo / İspanya

son zamanlarda izlediğim en iyi dizi budur diyebilirim. 25'er dakikalık kısacık ve bol aksiyonlu bölümler oldukça sürükleyici. mide bulandırıcı hayatlar yaşayan seks işçilerinin koşullarını hem esprili bir dille hem de aksiyon sahneleri eşliğinde izlemek oldukça keyifli. bu kadar çirkefin içine batmış ve kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan kadınların gücünü bir nebze olsun görmek ve umut etmek de cabası. kadın satıcısı adamın "topluma hizmet" mantığı, reklam panolarıyla yaptıkları işin haklılığına dair inançları ne yazık ki "evet, öyle..." dedirtti.

Family Business / Fransa

çok iyi. komedinin dozunu çok farklı ölçeklerde vermişler. bir kere bütün dizi boyunca süren bir komedi durumu hakim. netflix tür olarak 'goofy' diye tanımlamış, dizi boyu süregiden hafif ahmakça matraklığın tam karşılığı. buna ek kahkaha patlattıracak birçok anlık durum var. çiğ olmayan komedi sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

El Reino / Arjantin

arjantin yapımı bir netflix dizisi. kendi ülkesinde, uruguay ve paraguay'da oldukça tutan bir iş olsa da dünyanın genelinde çok da ilgi uyandıramadı maalesef. adalet duygusu gelişmiş izleyicilerin diziyi sinir krizleri eşliğinde izlememesi için hiçbir sebep yok. dizi ağır tempolu olsa da oldukça kaliteli. bu hikaye elbet böyle bir sezonda kalamaz. "where is the adalet" diyenler için mutlaka ikinci bir sezonu gelmeli.

Everything Will Be Fine / Meksika

inanılmaz sıcak bir 'aile' dizisi. tırnak içinde aile dedim çünkü köhneleşmiş geleneksel aile anlayışına alternatif bir 'çözüm önerisi' getiriyor dizi. sürprizi bozmamak için söylemeyeyim ama izleyici şaşırtmayı başarıyor. evlilik üzerine, özgür aşk üzerine, 'farklı bir dünya mümkün mü?'yü kurcalayanlara güzel bir öneri. dizinin meksika ve guatemala dışında pek de izlenmemiş olması ise 2. sezona dair umutlarımı soldurmak üzere. umarım bu 'dramedi'yi en az bir sezon daha izleriz.

The Mire / Polonya

karanlık bir atmosferi olan, karakterler biraz garip olsa da insana çürümüş düzeni sıklıkla göstere göstere ve yer yer ayrıntılarla derinden hissettiren, rüşvet ve ahlaksızlıkla insanı hayattan soğutan sistem içinde sadece işini yapmak isteyen insanın nasıl da zorlandığını çok gerçekçi bir şekilde anlatan fazlasıyla underrated politik/ gerilim dizisi.