Netflix'te Yayınlanan Marvel Dizileri Neden İptal Edildi?

Marvel Comics karakterleri Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist ve Punisher Netflix-Disney ortaklığı sonucunda kendi dizilerine kavuşmuş, ortalama olarak da gayet beğeniyle karşılanmışlardı. Ancak geçtiğimiz haftalarda bu dizilerin birer birer iptal olduğu ve devam etmeyecekleri haberini aldık. Peki neden?
Netflix'te Yayınlanan Marvel Dizileri Neden İptal Edildi?
Defenders üyeleri ve Punisher

öncelikle iptal kararlarını veren disney değil netflix’tir. örneğin, daredevil bir disney karakteri olsa da bir netflix dizisidir. 3. sezonunun ardından iptal edilen en iyi süper kahraman dizisi ve en iyi netflix dizilerinden bir tanesiydi hatta.

daredevil üçüncü sezonu ilk haftasında, ikinci sezona göre %57 daha az izlendi (ama hala en çok izlenen netflix dizilerinden bir tanesi).

25 kasım’da daredevil yapımcısı eric oleson sonraki sezon planlarını (5 sezon daha yapılması planlanıyordu) netflix’e bildirdi.

30 kasım'da ise dizi iptal ediliyor. sebebi düşük ratingler değil disney ile olan anlaşmazlık olarak belirtiliyor.

Disney, Marvel başta olmak üzere Star Wars (Lucas Film) ve Pixar gibi büyük şirketleri himayesine almış durumda.

iptal edilme sebeplerini biraz açarsak

- daredevil da dahil olmak üzere her dizi genellikle ilk sezondan sonra rating olarak düşüş yaşar. 

- netflix dizilerinin normalde devam etmesi için (gelir-gider çıkarıldığında) %30 kâr getirmesi yeterlidir. marvel netflix ise %60, çünkü şıllık disney köpek gibi telif istiyor. 

- ilk sezonlarda bu sorun olmamış çünkü hem netflix’in hem de disney’in bu dizilere ihtiyacı varmış. 

- disney, yakında açılışını yapacağı stream platformu disney+ ile kendi karakterlerini kendisi kullanmak istiyor malûmunuz, netflix de ben sezonları 6-7-8 bölüm yapayım giderleri düşsün, gelirim artsın diyor.

- disney ise e benim gelirim düşecek sik*ir git diyor, ayrıca ben platform kuruyorum, kendi karakterimden kendi paramı ben kazanayım da diyor.

kısacası çift taraflı para konusu çıkmaza girince netflix buz dağının görünen kısmında yeteri kadar kâr getirmediği için marvel dizilerini iptal ediyor.

ne yapımcılar ne yazarlar ne de oyuncular iptal kararını beklemiyorlarmış. hepsinin teker teker ne dediklerini yazardım ama hepsi aynı şeyi söylüyor.


Daredevil/Matt Murdock'ı canlandıran Charlie Cox: "Birçoğumuz devam edeceğimizi düşünüyorduk. Gerçek şu ki, daha anlatacak çok hikayemiz vardı ve iptal kararını anlamama rağmen, yine de oldukça üzgünüm. İş mevzuları böyle işliyor. Ama aynı zamanda bu karakterlerin de insanlara çok şey ifade etttiği bir gerçek. Bir daha Matt Murdock'ı oynamayacak olmak garip bir duygu. Tuhaf hissettiriyor çünkü bu karakter son dört buçuk yıldır hayatımın devasa bir parçası olmuş durumdaydı."


şimdi daredevil’a ne olacak?

şu an kesin olan şey şu ki; netflix marvel dizileri netflix’in ödediği teliflerden dolayı minimum 2 yıl disney+’da yayınlanamayacak, prodüksiyon aşamasına geçilemeyecek. 

ayrıca disney+’nın yakın zamanda daredevil çıkarmak istemediği de biliniyor. 2 yıl sonra yeni daredevil dizisi çıksa bile ne yazık ki mevcut dizi iptal edildiği için aynı oyuncuları ve karakterleri göremeyeceğiz. 

ayrıca diğer netflix dizileri jessica jones ve the punisher da yeni sezonları çıktıktan sonra iptal edilmiş durumda.

kişisel düşüncem iki gerizekalı şirketin anlaşamaması yüzünden en iyi süper kahraman dizisinden olduğumuz. hayranlar düşünülerek bir orta yolda anlaşma sağlanabilirdi. tipini siktiklerim yapmadı. canları sağolmasın. netflix servisinin gelişmesinde, tanınmasında daredevil’ın da rolü var. böyle yapılmaması gerekiyordu. 

Not: Marvel-Netflix dizileri karakterlerinin MCU (Marvel Cinematic Universe) içinde şu ana kadar hiç yer almaması ise filmleri yapan Marvel Studios ile dizilerin yapımcılığını üstlenen Marvel Television'ın (aynı şirket çatısı altında olsalar da) iki ayrı birim olması, hatta birbirlerine de muhalif olmaları gösteriliyor. Bu nedenle bu diziler Disney+'a dahil olsa bile MCU filmleriyle yolları kesişmeyebilir. Belki de Marvel Studios, bu karakterleri yeni oyuncular ile direkt olarak gelecek filmlerinde kullanır. Bir Daredevil & Örümcek Adam işbirliği görmek için biraz daha beklememiz gerekecek anlaşılan.


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Avengers: Infinity War Öncesi Olaylara Hâkim Olmak İçin İzlemeniz Gereken Marvel Filmleri