Nevada Çölü'nde Kurulmuş Dünyanın En Küçük Cumhuriyeti: Molossia

Kevin Baugh adlı bir Amerikalının çocukluk hayalinin ürünü olan bir mikro ulus Molossia. 32 kişilik nüfusu olan bu ülkeye pasaportsuz giriş yapamıyorsunuz.
Nevada Çölü'nde Kurulmuş Dünyanın En Küçük Cumhuriyeti: Molossia

molassia: dünyanın en küçük cumhuriyeti.

1977 yılında çocukluk projesi olarak kevin baugh’un aklına bir ülke geliyor. 1990'ların ortasında bu kişinin hayalleri gerçek oluyor ve cumhuriyetinin adına molossia adını koyuyor.


molossia’nın merkezi amerika birleşik devletleri'nin nevada eyaletinin dayton yakınlarında ve nüfusu sadece 32. 


kevin baugh ile iki oğlu, üç köpeğine bu ülkede bakıcılık yapıyor. kevin baugh’un evi aynı zamanda yönetim binası olarak kullanılıyor. bu evin ön ve arka bahçelerinin dışında ayrıca pensilvanya ve güney kaliforniya’da da bu ülkeye ait topraklar mevcut. 

toplam 6 hektarlık alanı kaplıyor molossia. bu ülkeye pasaportsuz giriş yapılamıyor.

molossia'da ingilizce ve esperanto konuşuyorlarmış. kendi bayrakları, para birimleri ve pulları varmış. ''fantezi nitelikli'' devlet diye geçiyor. 

kamu personeli olarak mankenleri kullanıyorlarmış çünkü maliyeti düşükmüş, adam kendine egemenlik sahası, zaman dilimi, ölçü birimleri ilan etmiş, uzay araştırmalarına ciddi kaynak harcıyoruz diyor.

ülkenin kendine ait tren yolu bile mevcut. yayın balığı, tüfek, soğan ve sebzeler bu ülkede yasakmış. 

ziyarete gelen turistleri güneş gözlüğü ve askeri üniformasıyla karşılayan kevin baugh, ülkesinde büyük bir diktatör imajı veriyormuş.

ülkenin uydu fotoğrafı ise şöyle:

Danimarka'da Toplumsal Deney Amacıyla Hippilere Bırakılan Bölge: Christiania