Newton'u Mezarında Ters Döndüren Yerçekimi Açıklaması: ''Belki Gök İtiyor''

İslami ve felsefi konularda soruları cevaplayan Hayalhanem ekibinden Mehmet Yıldız'ın yerçekimi hakkındaki düşünceleri bilim dünyasında şok etkisi yaratacak cinsten.

bir anda tüm dünyamı altüst eden cümle. ben yıllardır elmayı yer çekiminin yere düşürdüğü yalanına nasıl inandım?

http://haber.sol.org.tr/…us-belki-gok-itiyor-150680

(bkz: kahrolsun materyalist felsefe)

Mehmet Yıldız'ın bu videosundan sonra yerçekimi tartışmaları Sözlük'te alevlendi

memo tembelçizer'in yıllar önce utanmadan iddia ediyorum adlı sayfasında yer verdiği iddiaydı bu; görünce buna inananların zeka seviyelerini ve bakkala olan borcumu düşünüp kederlendim.

şaka bir yana, yerçekimi tıpkı günbatımı gibi işin aslı anlaşılmadan önce adlandırılmıştır ve yanlış bir ifadedir. gün * batmaz ya da doğmaz; dünyanın dönüşü bizde bu izlenimi uyandırır. aynı şekilde "yerçekimi" ifadesi hem "çekme" kavramını kullandığından, hem de bu çekmenin dünyaya özgü bir olguymuş izlenimini uyandırdığından hatalıdır diyebiliriz.

yukarıda da bahsedildiği gibi einstein, yerçekimine yeni bir bakış açısı getirmiş ve yerçekiminin aslında objelerin çevrelerindeki uzay-zaman düzlemini bükmesinden kaynaklandığını, ışığın bile bu bükülmeden kaçamayacağını öne sürmüştür.

sir arthur eddington ve silah arkadaşları bunun doğru olmadığını ispatlamak için 1919'da giriştikleri deneyde dünyanın güneş etrafındaki dönüşü nedeniyle zaman zaman güneşin arkasında kalan yıldızların ışığının güneş tarafından bükülüp bükülmediğini anlamak için bir tam güneş tutulması sırasında ölçümler yapmışlardır. sonucunda aksini kanıtlamaya çalıştıkları teorinin ilk sağlam kanıtını üretmeleri elbet eddington için hüzünlü olmuştur.

(bkz: kutsal bilgi kaynağı)

uzay-zaman elmayı yere düşürmüyor güzel kardeşim. elmayı yere düşüren çekim kuvveti aynı zamanda uzay-zamanı bükebiliyor da.

bu çekim kuvveti ne kadar güçlü ise, o kadar etki ediyor uzay-zaman dediğimiz boyutlara. ınterstellar filminin finalindeki anlatım da buradan çıkıyor.