Nez'in, "Sakın Ha" Klibiyle Türk Televizyonlarında Verdiği İnanılmaz Mesaj

"Her Şey Boş" ve "Sakın Ha" gibi klipleriyle 2000'li yıllara damgasını vuran şarkıcı Nez, Türkiye ulusal televizyonlarında haftalarca gizli bir mesaj vermiş olabilir mi? Konuyla ilgili bir Ekşi Sözlük yazarının tespiti gerçekten ilginç.
Nez'in, "Sakın Ha" Klibiyle Türk Televizyonlarında Verdiği İnanılmaz Mesaj


nez'in "sakın ha" klibiyle ulusal kanallarda "joi" vermesi, 2000'li yılların en büyük trolüdür ve fark etmesi gereken merciler (rtük gibi) üzerinden yıllar geçmesine rağmen bunun farkına varamamıştır. şarkı sözlerinin erotik, klibin de seksi bir kayıt olduğunu herkes biliyor zaten ama sözlük'te veya herhangi bir online mecrada söz edilmemiş bir gerçek ile sizleri aydınlatacağım. yıllardır içimde tutuyorum artık yeter, toplanın.


öncelikle "joi"nin ne olduğunu bilmeyenler için açıklayalım

"joi", yetişkin film sitelerinde bir kategoridir. açılımı jerk off instructions'tır. bu kategoride genellikle soft kayıtlar olur ve genellikle bir veya birden fazla kadın oyuncu kameraya bakarak talimatlar verir. siteye girme amacınız doğrultusunda, hedefe ulaşmanız için size yardımcı olur. (merak edenler detaylı bilgi için şu tarafa gitsin, biz devam edelim.)

şimdi efendim bu ablamız, nez başlığında da sayfalarca tartışıldığı üzere, türk erkeğini bir dönem televizyona kilitleyen ve sayfaları yabıştıran nevi şahsına münhasır bir yetenekti. sakın ha adlı şarkısı ve klibi kral tv'de dönmeye başladığında neler olup bittiğini, o döneme ergenlik yıllarında şahitlik edenlere sorun anlatsın sabahlara kadar.

sonrasında klibi açıyoruz


- ilk 3 dakikanın sıradan bir 2000'ler başı şarkısı gibi seyrettiğini görüyoruz. aslında şarkı üçüncü dakikada bitiyor olması lazım normal şartlarda, ortalama bir şarkının uzunluğunun 3, hadi bilemedin 3 buçuk dakika olduğunu göz önünde bulundurursak.

- bu ilk bölümde "az mı çektirdi bana" gibi yem şarkı sözleriyle yaşıt ergen arkadaşa bakıp "ehüheheühe" dedirtiyor. "oh, come on" naraları ve inlemelerle seyircinin beynine çeşitli sinyaller gönderip ikinci kısma mental olarak hazırlıyor.

- ha bir de bol bol popoya doyuyor gözler. o günleri özlemle yad ettiriyor (hala).

ne oluyorsa 2:45'teki oryantal performansından sonra oluyor, bir anda gidişat değişiyor


- öncelikle şarkının dili değişiyor.

- ingilizce olarak "benim adım nez" diye giriş yapıp, "beni hisset, dokunma, sadece izle" gibi komutlar veriliyor.

- sadece izle kısmını üstüne basa basa tekrarlıyor. bu esnada izlemek dışında hiçbir şey yapılmaması konusunda ısrarcı. tıpkı joi videolarda olduğu gibi. (bunu biliyor olmam tamamen genel kültür. yoksa zamanında meraktan seyrettiğimden değil.)

- 4:00 itibariyle "1, 2, 3... hazır mısın!?" diyerek izleyiciye harekete geçmesi için izin veriyor ve klip birden hızlanıyor. dans hareketleri sertleşiyor, kamera pan ve tilti falan siktir ediyor, zoom in-out'lar kontrolden çıkıyor ve sonsuz bir karmaşanın içine çekiliyoruz. 

- nez, "kameraya" daha öncekinden çok daha fazla kimlik yüklüyor, 4:30 sonrası iş çığrından çıkıyor ve nefes aldırmayan bir tempo artarak devam ediyor.

- seyircinin, konuyu kapatması için ekstradan bir dakika veriliyor ve klip bir rahatlama sesiyle son buluyor.


ve dostlar bütün bunlar bir (hatta birkaç) ulusal televizyon kanalında yayınlanıyor

aylarca. (şikayetçi değilim, yanlış anlaşılmasın. fark edilmediği için diyorum.) klip ile ilgili bin civarı şikayet yağıyor ama kurul, nez'in klibini sakıncasız buluyor. (zamanında yapılan ilgili ntv haberinin, google ön bellek bağlantısı.)

az önce "nez ve joi" kavramları internette birlikte daha önce işlenmiş mi diye ararken daha da ilginç bir şeyle karşılaştım.

asıl bomba geliyor... nez'in köpeğinin adı "joi" sevgili okur.

işte bu da 2007 yılında joi adlı golden retriever cinsi köpeği ile ilgili haber.

ekleme

nez, ingiltere'de psikodrama okumuş (başlığa bakın, ne tür bir eğitim olduğunu öğrenince ilginizi çekecek eminim), psikodrama okuduğunu şu entry'den öğrendik , sabah'ın bu konuda 2002 tarihli haberini buldum.

yazarın bahsettiği entry

o günleri yaşayan ve gereksiz konuları hafızasında tutan bir kişi olarak şunu hatırlıyorum: bu nez kişisi şarkıcı olarak albüm yapıp vs meşhur olmadı. bu ablamız o yıllarda istanbul'da bir barda bir tür erotik şov yapıyordu. demek ki bu joi ile falan ilgili bir şeymiş o. işte müzik, danslar, inlemeler, my name is nez falan. ben görmüş de değilim de hıncal uluç, bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştı: "ingiltere'den gelen nez erkeklerin başını döndürüyor" minvalinde. sonra insanlar akın akın gitmeye başladı. yanlış hatırlamıyorsam zaga'ya çıkıp şovun bir kısmını yaptı. o "sakın ha" vb coverlanıp, erol köse eliyle pop olsun diye söyletilirken, şarkının ve herhalde albümün gerisi nez'in asıl zanaati olan erotik şovdan oluşuyordu.

o yıllarda ne bilsin "joi" tadında yaklaşanlar için şu bilgiyi hatırlatırım: nez, ingiltere'de psiko-drama okumuş. muhtemelen londra'da bu tip şovlar da vardı o dönem. psiko-drama bak dikkat. öyle boş bilinçsiz, laf olsun diye yaptığını sanmıyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir