NFT ile Dijital Satış Nasıl Yapılır?

Son günlerde kripto para dünyasında adını en çok duyduğumuz olaylardan biri olan NFT ile dijital ürün satışı nasıl yapılır? Bir Ekşi Sözlük yazarı, biraz karmaşık olan bu süreçten bahsetmiş fikir vermesi açısından.
NFT ile Dijital Satış Nasıl Yapılır?

nft satışı yapmak için iki üç gündür uğraşıyorum lakin büyük sıkıntılar var. şöyle ki:

1. öncelikle nft, ethereum biriminden döndüğü için ethereum kullanabileceğiniz bir wallet (cüzdan) açmanız gerekiyor. metamask, coinbase, myetherwallet gibi wallet'lar mesela.

2. açtıktan sonra haliyle transaction (işlem) gerçekleştirmek için ethereum yüklemeniz gerek, ki işin daha ilk zorluğu burada başlıyor. kripto paralarınızı binance gibi büyük borsalarda tutuyor iseniz bahsettiğim wallet'lara sadece aktarım ücreti 0.008 eth. (erc20 ağı, yaklaşık 14 dolar) her ne kadar myetherwallet gibi bazı cüzdanlar ethereum transferinde düşük transfer ücretli binance smart chain ağını (bep20) desteklese de 'switch over' gibi birtakım kanal değiştirmelerle parayı cüzdana çekmek oldukça zor ve karmaşık. coinbase ya da myetherwallet gibi birçok cüzdan, apple pay ya da debit card ile yükleme kabul etse de malum coğrafya yüzünden biz yapamıyoruz.


3.
her neyse, biz wallet'a ethereum yükleme yaptık ve yaklaşık 14 dolarlık transfer ücretini gözden çıkardınız diyelim. işin saçmalığı burada başlıyor. rarible ya da fountain gibi bilinen bir marketplace'te (pazaryeri) cüzdanınızı bağlayıp gerekli hesap kurulumunu yaptıktan sonra nft çalışmanızı ön yüklediğinizi düşünelim. sonra üç aşamalı bir ekran karşımıza çıkıyor. ilk başta 'transaction approve' yani işlem onayı adı altında bir aşama geliyor. burada gas fee denilen bir ücret karşımıza çıkıyor. yani çalışmanızın blockchain etherium tabanında işlemlerini işlemek ve doğrulamak için gereken işlem enerjisini telafi etmek için kullanıcılar tarafından yapılan bir ödeme. bu kısım için ben yaklaşık 24 dolar ödedim. bazı videolarda bunu 9-15 dolar arasında gördüm. ayrıca şunu da belirteyim: 'gas fee' hangi saatte yaptığınıza göre fiyatı değişen ve sabit olmayan bir şey. yoğun saatlerde fiyat yüksek ike seyrek saatlerde bu fiyatlar düşebiliyor. bu ödeme tek seferlik oluyor.

4. yukarıdaki aşamaları hallettiğinizi düşünelim. geriye son bir aşama kalıyor. dosyaların blockchain'e yüklenmesi, bir diğer adıyla 'minting token' kısmı ki en çok 'gas fee' talep edilen kısım. ilk kısmın parasını ödedikten sonra (tahminen 70 dolarlık gas fee öderim diyerekten ilk başta cüzdanıma toplamda 85 dolarlık akarım yapmıştım) bu kısım için yaklaşık 50 dolar arası bir gas fee beklerken yaklaşık 163 dolarlık bir gas fee karşıma çıktı. dediğim gibi, saat aralığında değişebilen bir fiyat ve düşük aralıkları yakalamak oldukça zor. haliyle cüzdanımda yeterli etherium olmadığı için nft çalışmamı yükleyemedim. ve toplamda 50 dolar zarar ettim.


5.
nft dünyasında ürün satışa koymanın ciddi bedelleri var. dediğim gibi, etherium aktarımı yapmak bile 14 dolar ki tl'nin de değer kaybettiğini düşünürsek bu oranlar çok daha zorlayıcı olabiliyor.

6. konu ile ilgili, yani nft gas fee oranlarının sanatçılar için ne denli sıkıntılar oluşturduğunu bussiness insider, selling crypto art can come with huge hidden fees, leading some people to lose hundreds of dollars başlığı ile çok güzel ele almış, mutlaka okuyun. burada bahsetmeye çalıştığım sıkıntıları yazıda okuyarak daha iyi anlayabilirsiniz. nft satışlarının daha kolay yapılabilmesi için marketplace'le transferlerinin bu denli yorucu ve yüklü maliyetlerini aşmak adına çalışmaların yapıldığını da okudum. umarım olur.