No Country For Old Men Filmi Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Notlar

2007 tarihli Coen Biraderler filmi No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok), çıktığı dönemde ses getirmiş ve En İyi Film, En İyi Yardımcı Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'larını toplamıştı.
No Country For Old Men Filmi Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Notlar

no country for old men cormac mccarthy'nin aynı isimli romanından (2005 tarihli) uyarlamadır. romanda, şerif ed tom bell'in, san antonio'da federal bir yargıcın vurulup öldürülmesinden bahsettiği bir bölüm varmış. romandaki bu ifade, gerçek hayatta 1979 yılında öldürülen john howland wood jr. isimindeki yargıcın cinayetine bir gönderme imiş. gerçek hayatta yargıcı vuran kişi ise, filmde carson wells karakterini canlandıran woody harrelson'ın öz babası charles harrelson'mış.

Charles ve Woody Harrelson.

teksas'ın batısındaki marfa şehrinde no country for old men'in çekimleri sürerken aynı bölgede there will be blood'ın da çekimleri devam ediyormuş. oldukça geniş bir açıdan çekim yapmaları gereken bir sahnede kadraja siyah bir bulutun girdiğini fark etmişler. meğerse o sırada there will be blood filmindeki petrol kuyusunun patlama sahnesi çekiliyormuş. istedikleri açıdan çekimi yapabilmek için sahneyi bir sonraki gün çekmişler. 2007 oscar ödüllerinde there will be blood filmindeki oyunculuğu ile daniel day-lewis en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı, no country for old men ise en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo ödülünü, yönetmenleri coen biraderler en iyi yönetmen ödülünü, javier bardem ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Patlama sahnesi.

filmde llewelyn moss karakterini canlandıran josh brolin çekimlerin başlamasına kısa bir süre kala trafik kazası geçirmiş ve omzunu kırmış. bu yüzden filmin başında omzundan vurulduğu bir sahne çekilmiş ve film boyunca sakat omzu yüzünden fazla zorlanmasının önüne geçilmeye çalışılmış.


filmin finalindeki şerif ed tom bell'in rüyasını anlattığı sahne yanlızca bir kere çekilmiş.


filmde kullanılan, llewelyn moss'un bulduğu para çantası, coen biraderler'in bir başka efsane filmi fargo'da kullanılan para çantası ile aynı çanta.


llewelyn moss rolü için ilk düşünülen aktör rahmetli heath ledger'mış. fakat heath ledger kendisine götürülen teklifi kabul etmemiş. sonraki yıl the dark knight'da joker'i canlandırdıktan sonra vefat etmişti.


anton chigurh filmdeki bir sahnede mike zoss isimli eczanenin önündeki bir arabayı havaya uçuruyor. ortaya çıkan kargaşadan istifade ederek kendisine lazım olan tıbbi malzemeleri eczaneden alıyor. coen biraderler'in gençlik yıllarını geçirdikleri minnesota'da da aynı isimli bir eczane varmış, o eczaneye atıfda bulunmak için filmde bu ismi kullanmışlar.


filmde llewelyn moss meksika sınırını geçtikten sonra mariachi grubu ile karşılaşıyor. grubun kendisine söylediği şarkının sözleri çok manidar; "kanatsız uçmak istedin, gökyüzüne dokunmak istedin, çok fazla servet istedin, ateşle oynamak istedin."


coen kardeşler, film için javier bardem ile görüşmeye gidiyorlar ve rolü kendisine anlatıyorlar. javier bardem; "araba kullanmam, ingilizcem kötü ve şiddetten nefret ederim" diyerek karşılık veriyor. coen kardeşler de; "biz de bu yüzden seni istiyoruz zaten" diyorlar.

Bardem ve Coen biraderler.

anton chigurh'un film boyunca insanları öldürdüğü tuhaf silah bizzat coen kardeşler tarafından tasarlanmış.


filmdeki llewelyn moss rolünü öğrenen josh brolin o sırada grindhouse filminin çekimlerinde olduğu için seçmelere gidememiş. kendi audition’ını çekmek için grindhouse'un yönetmenleri quentin tarantino ve robert rodriguez'den kamera istemiş. işin sonunda josh brolin’in audition’ını tarantino ve rodriguez çekmiş ve brolin rolü kapmış.

1976 Yapımı Taxi Driver Filmini Gözünüzde Daha Değerli Kılacak Hoş Ayrıntılar

İyi, Kötü ve Çirkin Filmi Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Şeyler

Vitesi Beşe Takan Baby Driver Filminden Gözden Kaçmış Olması Muhtemel Şık Detaylar