Nobel Alan İlk Müslüman Olma Başarısını Gösteren Nükleer Fizikçi: Abdüs Salam

Doğunun yetiştirdiği önemli bilim adamlarından Salam (29 Ocak 1926-21 Kasım 1996), hatırlanması gereken önemli bir isim. Abdus Salam kimdir, neler yapmıştır, önemli başarıları nelerdir diyorsanız buyrunuz.
Nobel Alan İlk Müslüman Olma Başarısını Gösteren Nükleer Fizikçi: Abdüs Salam


salam, pakistanlı bir nükleer fizikçidir

elektromagnetik etkileşimle, elementer parçacıkların zayıf etkileşimi denen olayın her ikisini birden kapsayan bir kuramın geliştirilmesine ilişkin çalışmaları nedeniyle 1979 nobel fizik ödülünü steven weinberg ve sheldon lee glashow ile paylaştı.

nobel ödülü alan ilk pakistanlıdır. lahor'daki devlet yüksek okulunda öğrenim gören abdüsselam, 1952'de cambridge üniversitesi'nde matematik ve fizik doktorasını tamamladıktan sonra lahor'a döndü ve bitirdiği okulda matematik profesörü olarak görev aldı. 1954'te bir kez daha ingiltere'ye gitti ve cambridge'de matematik dersleri vermeye başladı.

1992'de Mansoor Ljaz ile.

1957'de londra'daki imparatorluk fen bilimleri ve teknoloji yüksekokulu'nda kuramsal fizik profesörlüğüne, 1964'te italya'da trieste'deki uluslararası kuramsal fizik merkezinin yöneticiliğine getirildi.

En sağda.


günümüzde bilimsel açıdan avrupa ülkelerine göre geri kalmış olan müslüman ülkelerin söz konusu bilimsel geriliğinin batı asya'da yaşayan insanların zeka geriliğinden değil, ülkelerinin sömürge olmasından gelen yetersiz eğitimden kaynaklandığını ve fırsat verildiğinde bu insanların da bilime en az batılılar kadar katkıda bulunabileceğini kanıtlayanlardandır aynı zamanda.

küçükken "müslüman ilim adamları" kitabındaki favori karakterimdi. nobel ödülü sırasındaki konuşması da kısa bir vaazdır aslında, ayetlerden falan alıntı yapar. ahmedî cemaatine mensup olduğu için bazılarına göre müslüman olmadığı iddia edilir. hatta mezarının üzerinde yazan first müslim nobel laurate ifadesindeki müslüman kısmı mahkeme kararıyla silinmiş. dünya çok acayip bir yer...

Salam'ın mezarı.

1985'te "türkiye orta sınıf bilim adamı yetiştiriyor. türkiye teknoloji transferi düşünüyor. buna çalışıyor. oysa bilim adamı yetişmeden teknoloji transferi bir işe yaramaz." demiş ve 31 yıldır bu dedikleri hâlâ doğruluğunu koruyor ne yazık ki...

Görsel: gecmisgazete.com


Simyanın Kimyaya Dönüşmesinde Müthiş Bir Köprü Olmuş Deist Bilim Adamı: Ebû Bekir er-Râzî