Nöbeti Esnasında Duvardaki Kurt Adam Yazısını Es Geçen Askerin Panik Dolu Hikayesi

Askerdeki nöbet hikayeleri, sıra dışı bir durum varsa her zaman komik olmuştur. Bir tane de Sözlük'ün subay yazarı "anglachelm"den gelsin.
Nöbeti Esnasında Duvardaki Kurt Adam Yazısını Es Geçen Askerin Panik Dolu Hikayesi
iStock

yeni gelmiş asteğmenlere ani müdahale mangası görevlerini kakalarken, "yav bu çocuklar pırıl pırıl, tutarlar, aslan bunlar kaplan bunlar" diyerek ayda dört-beş nöbetçi subaylık da ilave etmek ve bunun çok garip bir şekilde direkten dönmesi, sadece askerde karşılaşılan olaylardan biridir.

olayımızda yeni katılım yapan iki asteğmen var ve üçüncü gecelerinde bir tanesi nöb. sub. kol bandını takmış komutanı uğurluyor. sonra niyeyse bunların eline uzaktan kumanda gibi bir alet verilmiş, geceleyin üç kere askeri birliğin etrafındaki istasyonları tek tek dolaşıp onu aleti dedektöre tutup bibip yaptıracak. o alet dijital olarak zamanı tuttuğu için nöbetçi subay oradan o saatte geçmiş olacak. o istasyonda bir vukuat varsa da bibip yapmak yerine telefonla ilgili birimi arıyorlar. yangın çıkmışsa itfaiye geliyor, saldırı varsa amm geliyor, yaralı varsa sıhhiye geliyor vs. bir durum yoksa o aleti istasyona tutup devriyeye devam ediyor. çok hızlı olursa işte bütün araziyi 24 dakikada turlayıp kan ter içinde gelip bir çay içer odasında tv izler, bir buçuk saat sonra haydi baştan...

asteğmen o gece karanlığında o istasyonda olan biteni göremiyor. üç kere üst üste göremiyor hemi de. bakım bölüğünün duvarının altında kalorifer dairesine giden bir geçit var. onun yanı da kömür deposu. akşamüstü oradan kömür taşınmış, süpürülmüş ve bitirilmiş. yan taraf tertemiz beyaz badanalı bir duvar ve üzerinde bir karış boyunda siyah kömürden çizilmiş harflerle

"kürtadam"

yazıyor.

yani aslında kurtadam yazıyor ama u harfi duvarın sıvalı yerine mi ne gelmiş uzaktan öyle görünüyor. davarın biri wolverine mi ne izlediyse gaza gelmiş, askeriyede beyaz duvara kömürle graffiti çizmiş. üstüne bu da bütün gece rapor edilemiyor. duvara yazı slogan mlogan olur aman ha! 1968 kuşağı zamanında duvarlara ne yazıldıysa bu ülkede, devlet kurumlarında graffitinin anlamı genellikle negatiftir.

nöbetçi subay asteğmen de boğaziçi üniversitesi mezunu, gayet efendi bir çocuk. osmanlı devrinde yaşamış olsa tamburi cemil bey gibi bir şey olur. kıyamıyorsunuz ama vukuat arz etmeden nöbeti devredip mesaiye başlıyor.

ertesi gün de salı günü, grup komutanı albay elleri arkada birliğini teftişe çıkacağı tutuyor. arkasında da subay maiyeti hep beraber kafamız tilt ede ede duvardaki kürtadam yazısına bakıyoruz. sonra birbirimize bakıyoruz sonra yine yazıya bakıyoruz. grup komutanı köpürüyor.

albay - bu mu lan vukuat yok, anamızı s...seler vukuat yok olacak.
herkes - *sus pus*
albay - kim döndü gece buraları?
muhabere yzb - nöb sb şu şu asteğmendi komutanım.
albay - arayın gelsin.

bir astsb karargahı arar. 3-4 dakikaya asteğmen ufukta koştura koştura belirir, kan ter içinde gelir tekmilini verir. stand up şovdan hallice bir şey başlar.

albay - asteğmenim sen üniversite bitirmiş adamsın sana birlik emanet ediyoruz. yanlış mı ediyoruz? bu ney lan duvardaki?
asteğmen - yazı komutanım.
alb - ne yazıyor lan burda... kürtadam ne demek sen açıkla bize.

asteğmen bize bakar, ne diyeceğini bilemez. üç aylık eğitimi süresince üstlerinin hatalarının, kendi maiyetlerinin ortasında düzeltilmeyeceğini (neyse ki) öğrenmiştir. yok komutanım o kürt değil kurtadam dese yiyeceği zılgıt düzeltilmiş gerçeklerin yanında bir abide gibi yükselecektir. o yüzden bize bakar, ne diyeyim diye. biz de omuz silker kafa işareti yaparız. söyle bir şeyler gibisinden. o da ciddi ciddi hazırolda kürtadam nedir kime denir açıklamaya başlar.

atğm: komutanım... kürtadam... radyoaktif bir kürdün... bir insanı ısırmasıyla oluşan, yarı insan yarı kürt...

albay: bana bak evladım. on dakika sonra bak buraya geri döneceğim, bu duvar şimal yıldızı gibi parlamazsa anandan emdiğin sütü yayık yaparım.

atğm: emredersiniz komutanım.

alb: de hadi sktir git.

atğm topuklayarak koşup ufukta kaybolurken grup komutanı voltasına devam eder. duvara da bakım bölüğü dev bir vantilatör getirir. fırıl fırıl rüzgarda boyayı hemen kuruta kuruta 10 dakikada 12 kat beyaz astar atarak duvarı cidden şimal yıldızı gibi parlatırlar.

nitekim sonra x-men filmleri eskisi kadar keyif vermez olur. gönül artık bir kürtadam: tales of diyarbakır bekler durur.

Sabaha Karşı Canı Pide Çeken Paşalara Pide Yetiştirmek Zorunda Kalan Askerlerin Telaşlı Hikayesi

Jandarmayı Denetlemeye Gelen Yüksek Rütbeli Heyetin Sürpriz Şekilde Sonlanan Hikayesi