Nolan'ın, Kadrosu Adeta Şampiyonlar Ligi Olan Yeni Filmi: Oppenheimer

Amerikalı bilim insanı Robert Oppenheimer'ın hikayesi ve atom bombasının geliştirilmesindeki rolünün anlatılacağı Oppenheimer filminin ilk teaser'ı yayınlandı. İşte teaser ve film hakkında şu ana kadar bilinenler.


21 temmuz 2023'te sinemalarda gösterime girecek filmin ana oyuncuları

- cillian murphy, j. robert oppenheimer olarak
- emily blunt, katherine "kitty" oppenheimer olarak
-matt damon, leslie groves olarak
- robert downey jr, lewis strauss olarak
- floransa pugh, jean tatlock olarak


kadrodaki diğer isimler

rami malek, gary oldman, kenneth branagh, casey affleck, benny safdie, josh hartnett, dane dehaan, jack quaid, matthew modine, dylan arnold, olli haaskivi, alden ehrenreich, david krumholtz, michael angarano, david dastmalchian, jason clarke, louise lombard, scott grimes, christopher denham , james d'arcy, david rysdahl, guy burnet, danny deferrari, josh peck, harrison gilbertson, emma dumont, matthias schweighöfer, gustaf skarsgård, devon bostick, alex wolff, tony goldwyn, trond fausa aurvåg, josh zuckerman.


oyuncu kadrosu o kadar geniş ki, yakın zamanda oscar'da en iyi erkek oyuncu ödülü sahibi 3 kişinin isimleri posterde bile yok. (gary oldman, casey affleck ve rami malek)

bu film belki de chris nolan'ın, the prestige'den sonra aksiyon düzeyi yüksek olmayan ilk filmi olacak

film, yine diğer christopher nolan filmlerinden alışık olduğumuz gibi düz bir zaman dilimi içermiyor. üç zaman diliminden oluşuyor. ilk atom bombasının atıldığı 6 ağustos 1945 tarihi ile başlayacak. pilot paul tibbets ve yardımcı pilot robert a. lewis'in tinian'dan ilk atom bombasının atıldığı uçak olan enola gay ile havalanıyor. daha sonra geçmişe, ağustos 1942'ye ve oppenheimer'ın manhattan projesi üzerinde çalışmaya başlamasına geri dönülüyor. filmin sonunda da muhtemelen hem hiroşima hem de nagazaki'den sağ kurtulduğu için tsutomu yamaguchi (castta gözükmüyor ama ken watanabe tarafından canlandırılabilir) aracılığıyla bize yerden japonya'daki durumlar gösterilecek.


filmin bir kısmı imax için ilk olan siyah beyaz şekilde çekilmiş. bu da aklıma filmin bomba sahnesine kadar siyah beyaz olacağı; turuncu, kırmızı ve siyah renk ile patlamaya geçileceği düşüncesini getiriyor. imax'te böyle bir sahne hayal ettim de of of harika olur.

şöyle bir detay var. yakın zamanda hollywood oyuncularının filmlerden kazanacağı ücretler açıklandı. matt damon, emily blunt ve robert downey jr.'ın her biri bu filmden 4 milyon dolar kazanacak. normalde 10-20 milyon arasında kazanan bu oyuncular ana kadroda olmalarına rağmen standart ücretlerinin çok altına bu filmde yer alıyorlar. bu da nolan ile çalışmak istemelerinden kaynaklı herhalde.


müzikler için de heyecanlanıyım. açıkçası hans zimmer'ın dunkirk'teki tik tak tik tak teması bu filmde otururmuş ama ludwig göransson'un da bu yükün altından kalkacağını düşünüyorum.

şimdiden takvime kaydettim oppenheimer diye 1 yıl nasıl geçecek bakalım.