Normandiya Çıkarması'nın Başladığı Günü Anlatan Klasikleşmiş İfade: D-Day

1944'te Fransa kıyılarında, ABD kuvvetlerinin Normandiya çıkarması yaptığı 6 Haziran gününü ifade eden terimi inceleyelim.
Normandiya Çıkarması'nın Başladığı Günü Anlatan Klasikleşmiş İfade: D-Day

kelime anlamı

d'nin anlamı "the day of days"in kısaltmasıdır. fransızcası da "jour-j"dir , "jour des jours" (günlerin günü).

Bu konuda kesin bir yargıya varılmış değil. Designated day, Decision day, Doomsday, or Death day gibi açılımları olduğu düşünülüyor ama akla en yatkın olanı departure date, yani kalkış tarihi.

tanımı kurcalayalım

...day, ...hour gibi kelime grupları bir askeri günün başlayacağı gün ve saati gösterir.

d; normandiya çıkarmasını gösterirken (d day), a leyte çıkartmasını (a day), l ise okinawa çıkartmasını gösterir ( l day).

örneğin (d day plus 1) (d+1) çıkarmadan sonraki 1.günü, ( d day minus 3) (d-3) çıkartmadan 3 gün önceyi gösterir.

h hour da aynı mantıkla çalışır.

sadece normandiya için kullanılmıyor

d-day askeri bir terimdir. harekatın gerçekleşeceği günü sembolize eden bir terim olarak kullanılır. harekatın tarihi değişse de harekatın gerçekleşeceği günü temsil eder.

İlk olarak 1918'de kullanıldığı düşünülüyor.

normandiya çıkarması ile özdeşleştiği için bu çıkarmanın ikinci bir ismi gibi bilinmesi çok doğaldır zira daha sonra hiçbir harekatta d-day terimi kullanılmamıştır. öte yandan okinawa'nın işgali için l-day, general douglas macarthur'un leyte işgali için ise a-day tabirleri kullanılmıştır.

(bkz: good day commander)

normandiya çıkarması neyin nesi peki?

d-day, 6 haziran 1944'teki normandiya çıkarması bir anlamda 2. dünya savaşı'nın bitişini ve avrupa'nın hitler rejiminden kurtuluşunu sembolize ediyor.

normandiya çıkarması'na 1 milyon 659 amerikan, 829 bin 640 ingiliz askeri, 1213 savaş, 4 bin çıkarma ve 805 nakliye gemisi katıldı. çıkarmaya havadan destek olan bombardıman ve nakliye uçaklarının sayısı 11 bin 590'dı. bir ay süren çıkarma sırasında alman ordusunun kayıpları 60 bin ölü, 140 bin yarılı ve 210 bin tutsaktı. müttefiklerse 41 bin askerini kaybetti. 16 bin askerin kaderi ise asla bilinemedi.

en büyük kayıplar ise amerikalılar'ın "bloody omaha" diye adlandırdıkları omaha kumsalında yaşandı. normandiya çıkarması ile almanya büyük bir darbe aldı.

son söz

d-day, bir diğer adıyla normandiya çıkarması (6 haziran 1944). 2. dünya savaşı meraklıları için resmen kutsal bir tarih olarak nitelendirilebilecek gün.

2’nci dünya savaşı’nın kaderini belirleyen büyük çaplı zayiatlar verilmiş kanlı bir gün. 2'nci dünya savaşı'nın sonunu getiren sürecin ilk adımı olarak tarihe geçmiştir. bu sebepten dolayı hakkında birçok şey yazıp çizilmiştir, filmler çekilmiş ve bilgisayar oyunları yapılmıştır.

çok küçük yaşlarda hakkında çok bir bilgi sahibi olmadan call of duty 2 oynarken çıkarma gemilerinin sahile ilk ayak bastığı an olanlar beni hayrete düşürmüştü. yıllar sonra tekrardan oynadığımda ise dünyadaki cehennem olarak hafızama kazımıştım.

d-day’i size en çarpıcı şekilde gösteren film ise birçoğunuzun bildiği gibi (bkz: saving private ryan) filmidir. o atmosferi gerçekliğe yakın olarak size hissettirir , ne kadar kanlı bir gün olduğunu size net bir şekilde gösterir.