Norveç'e Giden Turistlerin Uzun Zahmetlere Katlanıp Görmek İstediği Yer: Geiranger Fiyordu

Norveç'in batısındaki Møre og Romsdal ilçesinin Sunnmøre bölgesinde küçük bir turizm köyü olan Geiranger'da bulunan ve kimi otoriteler tarafından İskandinavya’daki en güzel seyahat noktası seçilen bu fiyort görülmeye değer.
Norveç'e Giden Turistlerin Uzun Zahmetlere Katlanıp Görmek İstediği Yer: Geiranger Fiyordu
iStock

nedir, ne değildir?

geiranger norveç’teki küçük turist kasabalarından biri. güzelliği unesco tarafından da fark edilmiş ki dünya mirasları listesine alınmış. buna ek olarak da lonely planet burasını iskandinavya’daki en güzel seyahat noktası olarak seçmiş.

geiranger fiyordu; batı norveç kıyılarının en büyük fiyortlarındadır. bu fiyorda bir tepenin zirvesinden bakan geiranger’e, uzun bir vadinin ardından ulaşılır. yemyeşil bir doğa içerisinde inanılmaz manzaraları göreceğiniz bu küçük kasaba birçok gemi turunun vazgeçilmez duraklarındandır.


1994 yılından beri her haziran ayında yapılan "geiranger–from fjord to summit" etkinliği de buranın önemli özelliklerinden. bu etkinlik yarı maratonu ve bisiklet yarışını içeriyor. iki yarış da deniz seviyesinden başlayıp 1,497 metre yükseklikteki dalsnibba dağı zirvesinde son buluyor. bu dönemde dağda hala çok miktarda kar bulunduğundan dolayı bu etkinlik aynı zamanda "from summer to winter" olarak da biliniyor.

from summer to winter etkinliği haritası


geiranger fiyordunun özelliği

buzulların kazdığı dik duvarlı kanalın buzul çağı sonunda deniz suyuyla dolması sonucu oluşan fjortlardan birinin en iç noktası, fjordun yarı yerinde bir noktada, yedi tane şelale yan yana, nerdeyse dimdik yamaçtan aşağı akıyor

de syv søstre, yedi bacılar ve onlara karşı kıyıdan kur yapan erkek friarfossen:

De syv søstrene

Friaren

denizin bittiği yerde rıhtımıyla ve turist dükkanlarıyla 230 nüfuslu çok küçük bir kasaba, arkaya doğru kıvrıla kıvrıla tırmanan yokuşuyla meşhur bir yol sizi sırtlara çıkarıp enfes panaromik manzaralar sunuyor, arkasına girilebilen bir şelale bile var. arkasındaki dağlık bölgede yaz kış erimeyen buzullar da uzak değil.

Arkasına girilebilen şelale, storsæterfossen.

şurada rıhtımdaki manzarayı 24 saat video olarak izleyebilirsiniz


yazın uzun günü ve kısa gecesi, kışın uzun gecesi ve kısa günü, fjordun dibinde ve sık yağmurlu havada güneş ışığının azlığı şaşırtabilir. turist mevsiminde oslo'dan daha fazla gemi turisti çeken (2017 de üçyüz bin turist, kasaba nüfusunun bin küsür katı) ana karanın ta içlerindeki bu daracık ama derin körfezde demirli büyük büyük cruise gemilerinin sayısı da şaşırtabilir.


bu videodaki kasabanın ve rıhtımın haritadaki yeri tam olarak neresi derseniz takip edilecek link burada.

burayı 1869'dan itibaren zengin ingilizlerin ve istanbul'u iki kez ziyaret etmiş alman kaizeri vilhelm ii'nin 1899 yatlı tatil ziyaretleri gibi şeyler olmuş.