Norveç'te İzlenme Rekorları Kıran Deneysel Televizyon Kanalı

Norveç'te bir televizyon kanalı, günlük hayattan bazı kesitleri gerçek zamanlı olarak yayınlıyor. Kanalla ilgili detaylar için sözü yazarlarımıza bırakıyoruz.
Norveç'te İzlenme Rekorları Kıran Deneysel Televizyon Kanalı
iStock.com

sakte-tv yani "slow tv" veya "yavas tv" adiyla yayina gecmis olan deneysel kanaldir. 

kanalda gunluk hayattan kesitler gercek zamanli olarak gosterilmektedir. ornegin 6 saatlik bir tren yolculugu 6 saatlik bir video ile gercek zamanli olarak gosterilmektedir. 

norvecli bilimadamlari bos zamanlarinda "lan boyle bir kanal acip milleti trollesek ne olur" diye dusunmusler ve kanalin hicbir izleyiciyi cekemeyecegini ongormusler ama zannedilenin aksine kanal oldukca ilgi gormus ve norvec'in en cok izlenen kanallarindan biri haline gelmis. 

sunun insaat izleme versiyonu olsa o da turkiye'de reyting rekorlari kirardi bak.

Bağımlılık yapan uzun tren yolculuğu videoları

ornegin kanalda yayinlanan videolardan biri 7 saatlik bir tren yolculugu.

ilk kismi burada


ikinci kismi burada

hayatında hiç tren yolculuğu yapmamış biri olarak, yolculuk görüntüleri çok güzel geldi. adamların yaşam şartlarını düşündüm, kafa yordukları meseleleri, gündemlerini, medeniyetlerini, huzurlarını. kıskandım da valla ne yalan söyleyeyim.

buna örnek olur mu bilemem ama (bkz: düğün tv)' nin hakkı da yenmesin şimdi.

özellikle tren yolculuğu videolarının hastası olduğum kanal. 2 saat boyunca hipnotize olmuşçasına izleyip durdum. tam ihtiyacım olan şey buymuş.

resmen kendisinde huzuru bulduğum kanal. hayatımın en mutsuz dönemini yaşadığım şu günlerde mecburiyetten yapmak zorunda olduğum işleri yaparken açıyorum bi kenara bergen-oslo tren yolculuğunu mesela sıkıldıkça pencereden bakar gibi yola bakıyorum. sonra arada açıyorum arkaya da güzel bi müzikle beraber bi sigara yakıyorum oh mis. sanırsın şu anki hayatımdan çıkıp gitmişim yolu seyrediyorum norveç'te. sinir stres dağılıyor valla. he tabi bunu 7-8 saat izleyemedim hiç ama yapmam gereken bir sürü iş varken açıp boş boş bilgisayara bakmayı tercih edecek kadar sevmediğimi anladım yaptığım şeyi. yazarken farkettim hem huzur veriyor hem aydınlanma yaşatıyor hiç çaktırmasa da çok faydalı bi kanalmış lan bu. iskandinav yaptıysa bi bildiği vardır tabi.

olayin neden cok tuttugunu ted'de bir amcamiz guzel bir sekilde acikliyor. maalesef video ingilizce ve bildigim kadariyla turkce altyazisi yok.