Norveç'teki Gözde Turist Mekanlarından Biri Olan 604 Metrelik Kaya: Pulpit Rock

Norveç'in gidip görülesi harikalarından biri.
Norveç'teki Gözde Turist Mekanlarından Biri Olan 604 Metrelik Kaya: Pulpit Rock

"pulpit rock" ya da norveççe adıyla "preikestolen", norveç’in gidilip görülesi doğa harikalarından bir tanesidir. fiyortlara tepeden bakan 600 mt. yüksekliğindeki bu sarp kayanın güzel tarafı, dağcılıkla uğraşmayan insanlar için bile ulaşılabilir olması, herhangi bir tırmanma yeteneği gerektirmemesi; bununla beraber yürümekten başka ulaşım şekli olmadığı için bir miktar fiziki çaba sonrasında muhteşem bir manzarayla sizi karşılamasıdır. internette yeterli türkçe kaynak bulunmadığı için buraya kendi deneyimlerimi yazıp, kendi çektiğim fotoğrafları ekleyerek özet bir rehber oluşturmak istedim.

öncelikle norveç’e indiğimiz andan itibaren şunu fark ettik ki norveçlilerin dünyayı algılama biçimleri, yetiştirilme tarzları bizimkinden çok farklı. farklı dünyaların insanlarıyız biz. gittiğimizde hava sıcaklığı 10 derece civarındaydı. biz üstümüzde montla dolaşırken bir dolu insan sokaklarda, parklarda koşuyor, spor yapıyordu. yetiştirilme tarzını nasıl kavradın diyenler için şuraya bergen’deki sıradan bir çocuk parkının fotoğrafını koyuyorum.


biz oslo’ya uçakla indikten sonra burada birkaç gün geçirip trenle bergen’e uğradık. orada fiyort turlarına katıldıktan sonra trenle stavanger’e geçtik ki burası pulpit rock’a varmak için ilk durağımız oldu. stavanger, norveç’in 4. büyük şehri ancak nüfusu bizdeki en küçük il olan bayburt’tan bir tık fazla olan bir liman şehri. burada 3 yıldızlı bir otelde kaldıktan sonra ertesi sabah limana gittik ve bir sonraki durak olan “tau”ya giden feribotu beklemeye başladık. feribot biletini internetten alamıyorsunuz, gittiğinizde oradaki gişeden temin ediliyor. neyse, arabalı feribota atlayıp, güzel manzaralar eşliğinde 45 dakika sürecek olan yolculuğa başladık.


tau limanından pulpit rock’a tırmanmaya başlayacağımız alana, düzenli olarak sefer yapan otobüsler bulunuyordu. biz de insanları takip ederek hemen bu otobüse atladık. bu otobüs nispeten kalabalık oluyor, kuzey ülkelerindeki ortalamayı düşününce. neyse sonunda sizi getirip başlangıç noktasına bırakıyor otobüs. tırmanma mevsimi nisan – ekim arasında. bu tarihler arasında gelirseniz bu otobüs mevcut. zaten ekim sonrasında kar dolayısıyla buraya tırmanmak pek mümkün olmuyormuş.


gelmeden önce kafamızdaki sorulardan birisi “biz yapabilir miyiz?” idi. tırmanmaya başladığımızda anladık ki bunlar komik düşünceler. bir adam gördük sırtında 2-3 yaşlarında bir çocuk asmış gidiyor, başka bir eleman gördük tek kolu yok gidiyor, avustralyalı bir çiftle tanıştık adam 62 yaşında. (kadına ayıp olur diye yaşını sormadık) orada anladık ki hayata bakış açısı her şeyi değiştirebilir.

tavsiyelere gelecek olursak, buraya gelmeden önce stavanger’de sırt çantasına bolca su ve bir miktar atıştırmalık koymak gerekiyor. şu tüyoyu da yeri gelmişken vereyim: norveç'te çeşme suları içilebilir kıvamda, nitekim birçok norveçli suyu çeşmeden içiyor. tırmanış ortalama iki saat kadar sürüyor, dönüş de bir o kadar. gidiş yolu izlerle belirlendiği ve birçok insan sizinle aynı anda çıkıyor olacağı için ekstra bir çaba harcamazsanız kaybolmanız mümkün değil. patika ilk 250 metrede dik bir şekilde başlıyor. şevkiniz kırılmasın, ileride dinlenmek için bolca düzlük bulacaksınız. yalnız altı kaymayan spor ayakkabısı giymeniz faydanıza olacaktır. üstünüze gerektiğinde çıkarabileceğiniz mont veya polar giyin, yukarıda ciddi bir rüzgar var. gidiş geliş toplam 7,6 km.lik bir mesafe yürümüş olacaksınız ki bunun yarısı engebeli bir yokuştan ibaret. en azından bunu kaldırabilecek kadar kondisyonlu olun. ama tepeye çıktığınızda öyle bir manzara sizi bekliyor ki abartmadan söyleyebilirim tüm yorgunluğunuzu silecek, bunu da bilin. kendi objektifimden birkaç kare.


dönüş yolculuğunda geldiğimiz gibi ekspres otobüsle geri döndük. tau’dan stavanger ve oradan da yine trenle oslo’ya gittik. belirtmekte fayda var, tren biletleri erkenden aldığınız takdirde yarı yarıya ucuza geliyor. ne var ki norveç dünya’daki en pahalı ülkelerden birisi, bunu da hesaba katmalısınız. aşağıdaki linkte de bahsettiklerimle ilgili detay bilgileri bulabilirsiniz.

https://www.visitnorway.com/…s/preikestolen/185743/

Bolivya'da Bulunan Dünyanın En Büyük Tuz Gölü: Salar de Uyuni