Notre Dame Katedrali'nin Bilinçli Olarak Yakıldığına Dair İlginç Bir Komplo Teorisi

Geçtiğimiz günlerde başlayan yangında Paris'te bulunan Notre Dame Katerali'nin kule ve çatı bölümleri çok ciddi tahribata uğramış ve yangın güçlükle kontrol altına alınabilmişti. Yangına dair zihin kurcalayan bir teoriyi tarafsız bir gözle sizlere aktarıyoruz. Yorum sizin.
Notre Dame Katedrali'nin Bilinçli Olarak Yakıldığına Dair İlginç Bir Komplo Teorisi

efendim bildiğiniz üzere dünya kültür mirası’nın en önemli öğelerinden birinin yangını bir süredir gündemimizi meşgul etmekte. görünüşe göre bir süre daha konuşmaya devam edeceğiz. şimdi gelin elimizdeki doğru ve yanlış bilgileri yeniden süzerek bir değerlendirme yapalım.

yanlış: 800 küsür yıllık yapı yandı, yok oldu algısı…

doğru: öncelikle şunu hatırlamakta fayda var, katedral tamamen yerle bir olmadı, ahşap yapı malzemeleri ve içerideki dekoratif öğeler yandı. içerideki sanat tarihi açısından önemli öğeler yangından yaklaşık bir hafta önce yangına neden olduğu iddia edilen yenileme çalışmaları çerçevesinde katedral’den çıkarılıp güvenli bir yere aktarılmışlardı.

kaynak: haberin tarihine dikkat ederek buyrunuz efendim;
https://www.independent.ie/…storation-38006779.html


bahsedilen kule yapının eski çizimlerinde görülmektedir. 1600’lerden bir çizim:

ancak yapı birinci dünya savaşı öncesinde harabe haldedir. böyle iken hugo’nun ölümsüz eseri ile yeniden gündeme gelmiş ve onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında çatısı yeniden yapılmıştır.

1840'lar ve 1850'lerdeki harabe hali ve yenileme çalışmaları:


yapının eski fotoğraflarında yangında yıkılan kuleyi göremezsiniz. bu kule zaman içerisinde yıkılıp yeniden yapılmıştır.

aha bu da kanıtı:


yıkılan söz konusu kule ve çatının orijinali 1220 ve 1230 yılları arası inşa edilmiş olup, beş yüzyıl boyunca rüzgar ve yağmur gibi doğal sebeplerle yıprandığından dolayı 1786 yılında kaldırılmıştır. yeni kule ise 19. yüzyıldaki restorasyon çalışması sırasında, 31 yaşındaki mimar eugène viollet-le-duc tarafından yerleştirilmiştir. yani yanan kule 1800'lerin ortalarındaki restorasyonda yapılmıştır ve yaklaşık 170 yıllıktır, 800 değil. 

Yeni kule inşasının 1860 yılına ait bir fotoğrafı.

yanlış: fransızlar ne yapacaklarını bilememektedirler. bu beklenmedik yangın ile yapıyı onarmak büyük bir problem yumağıdır.

doğru: fransızlar ne yaptıklarını gayet iyi bilmektedirler, hali hazırda çatıyı yenileme çalışmaları kendi ekonomik bütçelerini aşmakta ve döne döne kaynak aramaktaydılar.

https://www.theguardian.com/…thic-arches-notre-dame

https://www.thelocal.fr/…e-dame-to-its-former-glory

guardian’ın haberinde de görebildiğiniz gibi söz konusu yenileme çalışmaları uzun süredir gündemde ve projelendirilmiş durumdadır, fransızların tarihi önemi olan en küçük çiviyi dahi numaralandırıp bir kenara koyduklarından adım gibi eminim. söz konusu yangın kendilerine bu büyük bütçeyi elde edebilmeleri için harika bir neden vermiş toplanan yardım paraları 700 milyon €’yu geçmiştir.

https://www.reuters.com/…me-cathedral-iduskcn1rs1k1

bununla birlikte sayın macron bir süredir kendisini sıkıştıran sarı yelekliler eylemlerine karşı bir nefes alabilecek hale gelmiş, kamuoyunda üzerindeki baskı hafiflemiştir. hatta sırf bu yangın için çok önemli bir toplantıyı da iptal etti…

https://punchng.com/…ess-nation-on-notre-dame-fire/


el özet elimizdeki şimdilik net bilgi şu, fransızlar

- zaten onarım ve yenileme çalışmaları yürüttükleri,
- içerisindeki tüm önemli öğeleri yangından önce tahliye ettikleri,
- ve bu işlemler için kaynak bulmakta zorlandıkları (100m€),
- tarihte müteakip defalar yıkılmış ve yeniden yapılmış olan çatının yanlışlıkla, insani bir kusurla (!) yanması sonucunda
- yardım kampanyaları çerçevesinde 700m€ kaynak yarattılar (şimdilik, artıyor).
- ve bu yangın fransız halkını kültürel ve manevi duygular çerçevesinde (katedral, sanat) tekrar kenetlendirerek sayın macron’un protestolar karşısında biraz nefes alabilmesine olanak sağladı...

Yanan Notre Dame Katedrali Neden Benzersiz Bir Kültür Mirası?