Novak Djokovic, Amerika Açık'tan Haksız Yere mi Diskalifiye Edildi?

Sırp raket Novak Djokovic, Amerika Açık'ın 4. turunda Pablo Carreno Busta ile yaptığı maç esnasında attığı topun hakeme gelmesi sebebiyle turnuvadan ihraç edildi. Kimilerinin ağır bulduğu, kimilerinin hak etmişti dediği bu karar ile ilgili kurallar ne diyor?
Novak Djokovic, Amerika Açık'tan Haksız Yere mi Diskalifiye Edildi?

top toplayıcıya daha kontrollü ve %99 yerden sektirilerek atılır top.

kasıt yok tabii ki ancak kontrollü olmak zorundasın. ki bu hareketin temelinde de djokovic için çok gergin geçen maç var.  hem 8. oyunda hem 10. oyunda servis kırma puanlarını değerlendiremedi ki bu puanların 3'ü set puanıydı. bunlar yetmedi, üzerine de servisini kırdırdı.

2016 us open finalinde wawrinka karşısında yaptığı gibi yine sağlık molası aldı ve carreno'nun oyunun soğumasını sağlamaya çalıştı. carreno da wawrinka gibi mental olarak sağlam çıkıp djokovic in "sözde" sağlık molasından sonra aynı şekilde oyununu sürdürdü.

hakemin boğazına gelen top kasti bir hareket olmasa da tüm bu olanlar nedeniyle gerginliği zirve yapan djokovic'in kontrolsüz bir hareketinden kaynaklandı. sonuç olarak karar doğru.

djokovic'in grand slam sayısı konusunda saplantılı bir şekilde federer ve nadal'ı geçme hırsı maalesef böyle agresif maçlar çıkarmasına neden oluyor.

şunu anlamak lazım:

kasıtlı olup olmadığı net olmayan, sorumsuzluk sonucu oluşan bir kaza diye savunulabilecek bir olay yüzünden novak djokovic gibi bu grand slam'in açık ara favorisinin elenmesi insanda tuhaf bir duygu bırakıyor. djokovic'in grand slam sayısında artık her turnuvanın önem taşıdığı bir dönemde bu durum ayrıca talihsiz oldu.

ancak öte yandan bundan çok daha ufak şeyler için oyuncular diskalifiye edildi. kurallara göre diskalifiye kararı pek yoruma açık olmayacak şekilde doğru. "diskalifiye edilmesin" diyenler kuralların özel şartlar yüzünden esnetilmesini istiyorlar. bu gibi olaylar ülkemizde hep "x de şunu yapmış ona bir şey olmamıştı" diye savunulur ama tenisin sicili bizim ülkemizdeki spor dünyasına göre kurallar açısından çok daha temiz.

subjektif yorumuma gelince: birincisi, bunun bir komplo olduğunu düşünenler herhalde us open yönetiminin, turnuvanın bir numaralı yıldızını daha ilk haftadan diskalifiye ederek mali olarak ne kadar fazla kayıp yaşayacaklarını değil de, "ya djokovic nadal ve federer'i grand slam sayısında geçerse" diye düşünerek karar verdiklerini iddia etmiyorlardır.

ikincisi de, djokovic her zaman kuralları esnetme ve sportmenlik konusunda "sınırda" gezen bir isimdi. topa kasıtlı hakemi hedefleyerek vurduğunu sanmıyorum ama kimseyi vurmasa bile yaptığı hareket muhtemelen bir ceza puanına sebep olacaktı. bundan bir ay önce "puan kaybedince sinirlenip topa rastgele vuran bu isim hakemi yarayacak. bu nadal mı federer mi djokovic mi olur sizce?" diye sorsam, tenis takip eden büyük çoğunluk buna djokovic derdi muhtemelen.