"Nü" Fotoğraf Çalışmalarıyla Sanat Camiasında Tartışma Yaratmış Sanatçı: Robert Mapplethorpe

1980'lerde dikkat çekmiş olan fotoğrafçı Robert Mapplethorpe o dönemde çokça tartışılan ırkçılık, cinsiyetçilik ve homofobi gibi konularda fotoğraf çalışmaları yapmıştır. Patti Smith ile bir dönem ilişki yaşamış, sonrasında ise eşcinsel olarak hayatına devam etmiştir. İlişkileri ve sanatıyla hala tartışılan dünyanın erken kaybettiği sanatçının hikayesi.

kolaj çalışmaları için fotoğraf çekmeye polaroid'le başlamış amerikalı fotoğraf sanatçısı..
ilk dönemler * patti smith ve kendinin fotoğraflarını çekerken, sonraları polaroid'den profesyonel kameralara geçerek, yakın arkadaşlarını, toplumda öne çıkan kişileri, ünlüleri kullanmaya başlar ve nü fotoğrafları ağırlık kazanır..

O dönem ilişki yaşadığı Patti Smith
Robert'ın arkadaşlarından biri de Andy Warhol


bazı fotoğraflarındaki erotizm ve eşcinsellik yaklaşımı, pek çokları için şok edicidir. * kendiyse şok edici tanımını sevmez. beklenmeyeni, daha önce hiç görmediği şeyleri aradığını ve onları fotoğraflama konusunda zorunluluk hissettiğini dile getirir.. bu tartışmalı fotoğrafları sebebiyle çok tepki ve yasak alır.. 

89'daki ölümünden bir süre sonra 1990'da cincinnati'de adına düzenlenen sergide the perfect moment show* koleksiyonu yine çok fazla tepki görür ve galeri müdürü dennis barrie, müstehcenlik, müstehcenliğe teşvik gibi bir takım suçlarla tutuklanır, ki bu konuda başrolünü james woods'un oynadığı dirty pictures adlı bir film bulunmakta efenim..

çiçek, portre ve özellikle insan bedeni kompozisyonları muhteşemdir..

kendisini patti smith'in (bkz: just kids) kitabıyla tanımış olduğum fotoğraf sanatçısı. patti ile olan duygusal ilişkisinden çok kendisini sanata adayan ve bu sırada tüm sınırlarını yok ederek kendini arayan bir adam olarak aklımda kaldı. resimden, incik boncuk yapımına kadar çokça şeyle uğraşan yakışıklı fotoğrafçımızın bazı eserleri şuradaki gibidir

biraz arayınca kitapta bahsedilen memesine piercing yaptırdığı videoyu da buldum,gerçekten yakışıklı bu herif şöyle

hak ettiği yeri bulmuş mudur, tartışılır.