Nükleer Patlamalar ve Yıllanmış Şaraplar Arasındaki Akla Hayale Sığmayan İlişki

Nükleer testlerin her şarabı etkileyen bir sonuç doğurduğunu biliyor muydunuz?
Nükleer Patlamalar ve Yıllanmış Şaraplar Arasındaki Akla Hayale Sığmayan İlişki

abd ordusu 1945 yılında manhattan projesi kapsamında ilk nükleer silah testini gerçekleştirmiş ve o günden bugüne dünya çapında 2.000'den fazla nükleer patlama gerçekleşmiştir.

gerçekleşen her nükleer patlama birkaç yüz gram kadar sezyum 137 ortaya çıkarır. sezyum 137'nin 30 yıllık yarı ömrü bulunur bu nedenle normal şartlarda doğada bulunmaz.

ortaya çıkan sezyum 137 toz halinde atmosfere dağılır, yağmur suyu ile çözünerek toprağa karışır. bitkilerin kökleri aracılığı ile eser miktarda emilir.

içerdiği sezyum 137 miktarı, içmek için güvenli miktarda olsa da 1945 yılından sonra şişelenen tüm şaraplarda tespit edilebilir miktarda bulunur.

1945 yılından önce şişelenen şaraplarda bulunmayan ve sonrasında şişelenenlerde bulunan miktarları da belli olan sezyum 137 sayesinde yıllanmış olduğu iddia edilen sahte şarapların tespiti mümkündür. şarabın içerisinde bulunan sezyum 137 miktarını belirlemek için şişelerin açılması da gerekmez, bu sayede gerçekten yıllanmış ve değerli olan şaraplar test uğruna ziyan edilmiş olmaz.

bordeaux şarabının yıllara göre sezyum 137 yoğunluğu

kaynak: bbc science focus - hubert, et al. (2009)