Nuri Bilge Ceylan Neden Politik Filmler Çekmiyor?

Türkiye'nin en başarılı yönetmenlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan, "neden politik filmler çekmiyorsunuz?" tarzında bir soruya çok güzel bir cevap vermiş.
Nuri Bilge Ceylan Neden Politik Filmler Çekmiyor?

nuri bilge ceylan, "neden politik filmler çekmiyorsunuz?" tarzında bir soruya şu hârikulade yanıtı vermiş:

“ben, ne üzerine film yapacağını uzun uzadıya düşünen biri sayılmam. ne hakkında film yapılması gerektiğini hesaplayan ya da beklentileri ölçüp biçen biri hiç değilim. beni zorlayan konuların, kendisini üzerime dayatan durumların filmini yaptığımı sanıyorum. başka bir şey de yapamam zaten. ne inançların, ne de ideolojilerin sıcak kucağına sığınmış biriyim. bulanık suda yolunu bulmaya çalışan bir balık gibiyim. fareli köyün kavalcısı olamam. zaten fareleri götürecek bir yerim de yok. kendime ait bir mit oluşturmak da değil niyetim. kendimi ne kahraman gibi görüyorum ne de anlatılmaya değer buluyorum.


filmlerimde kendime methiyeler düzdüğümü de kimse söyleyemez. doğruyu, gerçeği arayan bir keşiş gibiyim; daha fazlası değil. ama bu uğurda bir bedel ödemeye ya da zayıflıklarımı ortaya dökmeye de hazırım. daha ne olsun. verecek başka şeyim de yok zaten. gerçek bir ilişkinin yalnızca zayıflıklarımız üzerinden kurulabileceğine inanıyorum. personaların çarpıştığı bir dünyada zaaflarımı piyasaya sürüyorum. çünkü olacaksa, sahici bir ilişki olsun istiyorum. sizin dediğiniz anlamda 'büyük ve toplumun genelini ilgilendiren' meselelerle iştigal etmeye hevesli yeteri kadar cengaver var zaten ortalıkta. daha fazlasına ihtiyaç olduğunu da hiç sanmıyorum...”