ODTÜ'nün Sahip Olduğu İmtiyazlar, YÖK Yasası ile Neden Bitirildi?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin imtiyaz meselesini, okulun kuruluşundan başlayıp 1981 YÖK eğitim reformuna kadar özetleyen kısa bir yazı.
ODTÜ'nün Sahip Olduğu İmtiyazlar, YÖK Yasası ile Neden Bitirildi?

odtü'nün kuruluşu sırasında hem hoca yollamak hem de akademik danışmanlık suretiyle destek veren üniversiteler abd'den penn state university ve ingiltere 'den imperial college london'dır. bundan dolayı odtü'nün ilk hocaları yurtdışında doktoralarını yapıp türkiye'ye dönen akademisyenler ve çoğunluğu amerikalı olan yabancı akademisyenlerden teşkildi. kurucu rektör university of texas hocalarından w.r. woolrich'tir. odtü'nün kuruluşunda en önemli rolü ise kara yolları genel müdürlüğünün de kurucusu olan ve uzun yıllar odtü mütevelli heyeti başkanlığı yapan vecdi diker'dir.

Vecdi Diker

kendisi de bir mühendis olan vecdi diker'in hayali çağdaş amerikan usulüyle eğitim vererek kaliteli mühendisler yetiştiren bir üniversite kurmaktır. odtü, onun çabalarıyla özel bütçeli, özel statülü ve kendi kararlarını alma konusunda otonomiye sahip bir üniversite olarak kurulur. geleneksel avrupa kürsü sistemiyle eğitim yapan itü ve istanbul üniversitesi kıyametleri koparır, odtü'nün imtiyazlarının elinden alınması için ne gerekiyorsa yaparlar. ancak başarılı olamazlar.


odtü, astın üstün emir eri gibi görüldüğü kürsü hiyerarşisini yıkar ve tüm akademik rütbelerin bir arada çalışabildiği araştırma odaklı bir ortam yaratır. ayrıca odtü 60 darbesinde de kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir, darbeci ekibin çapsızlığı yüzünden. odtü'yü kapatmak üzere anayasa profesörü turhan feyzioğlu görevlendirilir. ancak turhan feyzioğlu sahip olduğu kudreti kullanarak odtü'nün kapatılmasının önüne geçer. 80 darbesi sonrasında çıkarılan yök yasası ise odtü'nün imtiyazlarına son verir. bu tarihten sonra odtü'nün imtiyazları elinden alınarak diğer üniversitelerle aynı yasaya tabii hale gelir.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

ODTÜ'yü Tercih Etmeyi Düşünenler İçin Ayrıntılı Bir Okul Rehberi