Okudukça Kabuslarınıza Konu Olacak Bir Korku Yazın Projesi: SCP Foundation

SCP Foundation ya da SCP Vakfı, internet üzerinde birçok katılımcısı olan bir korku yazın projesi.
Okudukça Kabuslarınıza Konu Olacak Bir Korku Yazın Projesi: SCP Foundation

scp foundation (scp vakfı) bir internet... fenomeni. öncelikle tanımlamak gerekirse, scp foundation, bir korku yazın projesidir. birçok katılımcısı olan bu projede, scp foundation adlı bir organizasyon anlatılmaktadır.

scp foundation, 'anormal' olarak tanımlanabilecek muhtelif eşyaları, insanları, varlıkları vb. koruma, kontrol altına alma ve gerek onları insanlığın geri kalanından, gerekse insanlığı onlardan koruma amaçlı bir organizasyondur (scp'nin açılımı 'secure, contain, protect' yani 'bul, kontrol altına al ve koru' şeklindedir). bu 'anormal' varlıklar arasında, fotoğrafı çekilenin o anki en büyük isteğini çektiği fotoğrafta gösteren basit bir polaroid kamera gibi basit ve tehlikesiz şeylerden, serbest kalması halinde tüm evrenin varlığını tehlikeye düşürebilecek varlıklara kadar pek çok şey bulunmaktadır.

scp'lerin tanımları, organizasyon prosedürleri ve scp'lerle ilgili hikayelere scp foundation wiki sitesinden erişilebilir: http://www.scp-wiki.net/

scp foundation, internet üzerinde denk geldiğim en başarılı serbest yazın örneklerinden biridir. scp'lerin tasvirlerinde kullanılan, stratejik sansür ve silinen kısımlar, korku öğesini, hayal gücünü tetikleyerek daha da arttırabilmektedir. açık olarak mevcut bilimkurgu, mitoloji ve fantastik kurgudan etkilenenler olmasının yanında, aralarında gayet yaratıcı ve insanı dehşete düşüren orijinal örnekler de bol miktarda vardır.

eğer hayal gücü fazla aktif biriyseniz, 'keter' olarak sınıflandırılan varlıkları okumanızı tavsiye etmem. ayrıca, scp-173'ten de uzak durun.

beğenebileceğiniz bazı scp'ler:

scp-294
scp-956
scp-1981