Öldürülmeseydi Bugün Çok Daha Başka Yerlerde Görebileceğimiz Rapçi: Big L

Lamont Coleman ya da bizim bildiğimiz sahne adıyla Big L; 1999 yılında öldürüldüğünde henüz 25 yaşındaydı.
Öldürülmeseydi Bugün Çok Daha Başka Yerlerde Görebileceğimiz Rapçi: Big L

74'te harlem'de doğmuş lamont, çocukluğunu etraftaki parklarda rhyme üreterek, arkadaşlarıyla şakacıktan battle'lar yaparak geçirdi. çocukluğu böyle bir ortamda, hem de 80'li yıllarda new york'da geçince lisede işi iyice ilerletmiş konumdaydı. 

16 yaşında amatör bir grup olan three the hard way'e katılıp kendi rhyme'larını yazmaya başladı, fakat iş ciddiye binince gruptan ayrılarak etraftaki yarışmalarda, battle'larda gözüktü. bir battle'da yine mikrofonuyla ortalığı dağıtırken olayları izleyen lord finesse hop diye ayağa kalktı, kenardakilere "yahu kim bu çocuk?" diye sorduktan sonra tuttu kolundan "gel bizle de takıl biraz, harcanırsın buralarda" dedi. big l'in de işine geldi bu durum. o zamanlar lord finesse civarda pek tanınırdı, ilk albümü funky technician'dan dolayı, gerçi bu olay return of the funky man sonrasıydı.)


ilk kayıtta gözüktüğü şarkı 92'de party over here'in b-side'ı yes you may oldu. fakat ilk albümünü ditc desteğiyle 95'de çıkardı. lifestylez ov da poor and dangerous, halen hardcore rap adına büyük bir klasiktir, 90'ların new york rap klasikleri arasında da tartışılmaz yeri vardır. 21 yaşındaki eleman, yer yer freestyle'lara dayanan, agresif, hızlı ve vurucu rhyme'larıyla sevildi, tanındı. albüm harlem civarında dinlene dinlene bantı kaydırılan bir kaset haline geldi, işin ilginç kısmı radyoda veya televizyonda hiç gözükmedi. millet bayağı etkilendiği için dost meclislerinde sözünü etti ve etrafa yayıldı.


albümde kendisine eşlik eden jay z de bayağı etkilenmişti bu adamdan. o sıralar şimdiki gibi zengin değildi tabi, olsa direk alırdı yanına. zaten öyle de olacaktı, 99 senesinde işleri toparlayıp kendisini imzaya çağırdı. roc a fella'yı güçlendirmek için büyük bir adım atmış oldu. ne var ki, imzayı atmasına günler kala, 15 şubat 99'da vurularak öldürüldü. bu harlem'de büyük yasa sebep oldu.


vurulma sebebinin belalı adamın tekine borçlarını geciktiren abisi olduğu söyleniyor. katiller abisini vuracağına kendisini vurmuş diye düşünülüyor. zaten 2002'de de abisi leroy da hapisten çıktığı gibi vuruldu.

öldükten sonra çıkardığı the big picture'da tüm ustalar ona saygı duruşuna geçti. guru, sadat x, kool g rap ve big daddy kane albümde gözükmeyi kabul ettiler. böyle bir tekniğe saygı duymamak da mümkün değil zaten.

siz de saygı duyun, gidin albümünü edinin. öyle eminem, snoop dogg, 50 cent dinledi diye "rapçiyim, asiyim, höüeee" ayağına yatanlardan olmayın.

"big l, rest in peace" -guru

Big L'den güzel bir şarkıyla veda edelim: Put It On

Bu içerik de ilginizi çekebilir