Ölenler Türk Olmasına Rağmen İngiliz Propagandasına Dönüşen Balaklava Muharebesi

Osmanlı, İngiltere ve Fransa ordularının Ruslarla karşı karşıya geldiği Balaklava Muharebesi, pek bilinmeyen tarihi olaylardan biri.
Ölenler Türk Olmasına Rağmen İngiliz Propagandasına Dönüşen Balaklava Muharebesi

osmanlı devleti'nin "hasta adam" olarak nitelendirildiği 1850'li yıllarda rusya, bu fırsatı değerlendirip osmanlı'yı işgal etmek istiyordu. bu sebeple de osmanlı topraklarındaki tüm ortodoksların koruyuculuğunun kendilerine verilmesini istedi. elbette onlar da biliyordu böyle bir şeyin kabul edilmeyeceğini. nitekim bunu bahane eden rusya 1853'te eflak ve boğdan'ı işgal etti.

tabii bu durum ingiltere'nin ve fransa'nın işine gelmedi. ve tarihe kırım savaşı olarak geçen, bir tarafta;

osmanlı imparatorluğu
fransız imparatorluğu
birleşik krallık
sardinya krallığı
isviçreli paralı askerler ve
çerkesya konfederasyonu'nun,

öbür tarafta da rusya'nın bulunduğu ve müttefiklerin kazandığı savaş meydana geldi.

işte bu savaş esnasında 25 ekim 1854'te balaklava'da da bir çarpışma gerçekleşti. güney ve kuzey vadileri arasında 20.000 civarı müttefik askeri vardı ve bunların yaklaşık 2.000'i türk askeri idi. kuzey vadisinin batı tarafındaki geçidi de 600 türk askeri korumakta idi. bu sayede bölgeye yapılacak herhangi bir ani rus baskını engellenecekti. beklenen oldu ve sabah daha hava aydınlanmamışken ruslar, geçidi topa tutmaya başladılar. geçidi koruyanların yani nöbet tutanların tamamı türklerden oluşuyordu ve bu askerler ikinci mahmut dönemi kurulan modern askerî teşkilatın öğrencileriydi ve hiçbiri mevzileri terk etmedi.

bu sırada batı tarafında uyumakta olan ingiliz birlikleri ise tam dört saat sonra yardıma gelecekti türk askerine. sebebi ise ingiliz birliklerinin yönlerini şaşırıp güney tarafına doğru gitmeleriydi. belki de korkmuşlardı ve hazırlanmaları zaman aldı. ve burada birinci tabyayı oluşturan 600 türk askerinin tamamı şehit oldu. ingiliz süvarileri de geri çekilmeye başladı. bundan cesaret alan ruslar, vadinin batı yakasına doğru hücum ettiler ancak bu sırada iskoç alayı komutanı, ingilizler gibi geri kaçmak yerine hâlâ daha rusları engellemeye çalışan az sayıdaki türk askerinin yanında çarpışma emri verdi ve iskoçlar ile türkler, burada rusları durdurdular.

tabii neredeyse hiç iskoç ve türk askeri kalmadı geride ve zaten çekilmekte olan ruslara da son darbeyi ingilizler vurdu. lâkin 150 sene kadar bu savaş bir ingiliz kahramanlık hikâyesi hâlini alacak, hakkında kitaplar yazılıp filmler çekilecekti. bu dönemde ingiltere'de savaş karşıtı gösteriler artmıştı ve ingilizlere böyle bir hikâye lazımdı. tüm ingiliz gazeteleri balaklava muharebesi'nde birinci tabyada bulunan ve ruslar ile cesurca çarpışan ingiliz askerlerinden bahsetmeye başladılar! sağ kalan ingiliz subaylar, bölgede hiçbir türk askeri bulunmadığı ve kendilerinin bu toprakların huzuru için savaştıkları yönünde beyanlarda bulundular.

türkler kaçmış ve ingilizler de bu yüzden can vermişlerdi! birleşik krallık, bu destansı hikâye ile yanıp kavruluyordu. savaş karşıtları bir anda vatan haini ilan edilmeye başlandılar ve türkler de korkak olarak nitelendirildiler. lâkin on yıllar sonra ingiltere'de yayınlanan savaş alanları dedektifleri adlı programda tüm gerçekler ortaya çıkarıldı. savaş alanı arkeolojisi konusunda uzman olan arkeologlar bölgeyi incelediklerinde birinci tabyanın bulunduğu bölgede neredeyse hepsi türk askerine ait olan kalıntılar buldular.

bu ortaya çıkınca bölgeye çoğunluğu ingiliz üniversitelerinde öğretim görevlisi olan kişilerden oluşan "kırım savaşı araştırma grubu" geldi. böylece ortaya başka gerçekler de çıktı. ingilizler, yaralılarını bile türklere taşıtmışlar, savaş sonrası tuttukları raporları da değiştirmişlerdi. osmanlı kayıtlarında bölgede şehit olan 1000'e yakın askerden "kahramanlar" diye bahsedilirken ingilizlere göre orada hiçbir türk askeri yoktu, hepsi kaçmıştı.

bu olay tarih kitaplarımızda neredeyse hiç yer almaz ancak çanakkale zaferi'nin şimdi bizde uyandırdığı gibi bir etki uyandırmıştı o dönem ingilizler üzerinde. üstelik yaklaşık 150 yıl boyunca olayın asıl kahramanı olan türkler, savaş meydanından kaçmakla suçlanmışlardı ve gerçeği ortaya çıkaranlar ise yine ingiliz bilim adamları oldu. bu vesileyle kahraman askerlerimize allah'tan rahmet dilerim. bu vatan çok isimsiz kahraman gördü ama böylesi hakkı yenenler enderdir.

Osmanlı'nın 30 Bin Asker Kaybettiği Pek Bahsedilmeyen Olay: Zenta Savaşı

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?