Olimpik Bisikletçiden 26 Banka Soyan Bir Kanunsuza Dönüşen Tom Justice'in Öyküsü

Onu yakalayan dedektifin bile saygı duyarım dediği, profesyonel bisikletçilik, rahiplik ve balık adamlıktan sonra şansını soygunculukta deneyen ve ilginç bir şekilde başarılı olan şahsiyet.
Olimpik Bisikletçiden 26 Banka Soyan Bir Kanunsuza Dönüşen Tom Justice'in Öyküsü

uzun adıyla thomas l. justice, hem özellikleri itibarıyla hem de soygun tekniğiyle banka soygunları tarihinde kendine özel bir yer edinmiş bir adam. olimpiyatlara katılmış bir bisiklet sporcusu olmasının yanında soyadının ingilizcede “adalet” anlamına geliyor olması da bu adamı yeterince ironik yapıyor bence.

tom justice, 1971 senesinde libertyville, illinois’de doğdu. 13 yaşında kasabadaki velodromda bisiklet sürmeye başladı. 1.000 metre sprintte kendini geliştiren yetenekli tom, 4 yıl sonra olimpiyat takımına seçildi. ancak burada umduğu başarıyı elde edemedi.


kolejden mezun olduğunda birbiriyle alakasız işlerde çalıştı. yatağının hemen kenarında asılı bir kağıda olmak istediği meslekleri sıralamıştı: helikopter pilotu, çilingir, rahip, acil servis teknisyeni. üçüncüden başladı, bir süre katolik kilisesinde çalıştı. ardından uyuşturucuyla mücadele örgütünün açtığı bir mülakata gitti. mülakatı gerçekleştiren eleman şöyle dedi: “dürüst olayım mı? sende hiç de uyuşturucuyla mücadele edecek bi tip yok”. buradan da aradığını bulmayan tom, balık adam (dalgıç) oldu. ancak hayat onu tatmin etmiyordu. aradığını bulamamıştı bir türlü. bir gece uyumadan önce yatağının kenarına bir meslek daha ekledi: “banka soyguncusu”.

1998 senesinde "american national bank" ile başladı soygunlarına

ilk seferinde 5.580 dolar koydu çantasına. tom’un soygun tekniğinin türkiye gibi bir ülkede beş para etmeyeceğini düşünsem de yaratıcı buldum açıkçası. yaptığı şuydu: bisikletle bankaya gitti, beyzbol şapkası kafasında başını eğerek beklemeye başladı. parmak izi bırakmamak için hiçbir şeye elini sürmedi. sıra kendisine geldiğinde elindeki kağıdı veznedeki personele uzattı. kağıtta da “cebimde bir silah var. parayı hemen bana ver” yazıyordu. şaka gibi gerçekten de. parayı plastik çantada aldı, dışarı çıkıp bisikletine bindiğinde paraları farklı bir çantaya koyarak bisikletle basıp gözden kayboldu. 1998- 2002 yılları arasında wisconsin, california ve illinois eyaletlerinde 26 bankada hep bu şekilde soygun yapan adama, fbi “koroda şarkı söyleyen oğlan” (choirboy) lakabını taktı ki güvenlik kamerası resimlerinde cidden bu şekilde görünüyor:


işin daha ilginç yanlarından birisi de bekar hayatı boyunca bir süre donanmadan askerlerle, bir süre de craigslist’ten bulduğu bir polisle ev arkadaşlığı yapmasına karşın hiçbiri tom’dan şüphelenmedi. aslında yaptığı soygunların arkasındaki motivasyon da para değildi. çünkü varlıklı bir aileden geliyordu. sadece hayatta kafası karışmış, kendini ispatlamaya çalışan, zeki bir çocuktu tom. bir gün, rastgele bir polis memurunun çantasına bakmak istemesi sonucu olay yerinden kaçtı ve özel yapım portakal rengi bisikletini bir köşede bıraktı. bisiklet üzerinden giderek delilleri birleştiren polisler 4 yıl sonunda, soyguncuyu yakaladı. thomas l. justice, 11 yıl hapis cezası aldı mahkemede.


yıllar sonra tom’u yakalayan dedektif dexter'ın şöyle bir açıklaması var: “zeki hırsızlara her zaman saygım oldu. tom’un kendine has bir tarzı vardı…”

kaynak: http://www.chicagomag.com/…bank-robber-tom-justice/

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Türkiye'de Bugüne Kadar Görülmüş En Kusursuz Hırsızlık: Ziraat Bankası Balgat Şubesi Soygunu

Goodfellas Filmine İlham Veren Amerikan Tarihinin En Büyük Soygunu: Lufthansa