Ölüleri Diriltme Deneyleriyle Tarihe Geçen Bilim İnsanı: Giovanni Aldini

İtalyan bilim insanı Giovanni Aldini, ölüleri diriltme deneylerinde her ne kadar başarısız olsa da adını tarihe yazdırmayı başardı.
Ölüleri Diriltme Deneyleriyle Tarihe Geçen Bilim İnsanı: Giovanni Aldini

giovanni aldini, 1762 bologna, italya doğumlu bir fizikçi ve bilim insanı.

gençliğinde amcası luigi galvani'nin profesör olduğu bologna üniversitesi'nde eğitimini tamamlamıştır. amcası ile birlikte kurbağalar üzerinde çalışmalar yapmaya başlamış ve amcasından sonra bu çalışmalara devam etmiştir. daha sonra deneylerinde hayvanlar kullanması ona yetmemiş ve insanlar üzerinde deneyler yapmaya başlamıştır. 


giovanni aldini, idam edilen bir suçlunun bedenini satın almış ve insanlar üzerindeki ilk deneyini gerçekleştirmiştir. cesede elektrik verdikten sonra ceset hareket etmiş ve büyük bir ilgi toplamış ancak cesetteki hareket kısa sürede sona ermiş ve deney başarısızlıkla sonuçlanmıştır. yaşanan bu olay kulaktan kulağa bir efsane olarak yayılmıştır.

daha sonra bu olay mary shelley'in frankenstein romanının ana karakterlerinden victor frankenstein'ın ilham kaynaklarından biri haline gelmiştir. giovanni aldini 1834 yılında milano'da ölmüştür.

Giovanni Aldini'nin cesetini satın aldığı adam: George Foster

1800'lü yıllarda eşini ve bebeğini öldürmekle suçlanmış, ölüme mahkum edildiği hücresinde giovanni aldini tarafından, deneyine iyi bir malzeme olabilecek özellikleri yüzünden keşfedilmiş ve suçu hala tam ispatlanmamışken, aldini ve yardımcısı mr. pass tarafından yalancı şahitler bulunup, hakkında kesin idam kararının çıkması sağlanmıştır george foster'ın.

idam edildikten sonra ölü bedeni, aldini'nin galvanik pillerle yarattığı elektrik akımlarıyla hayata döndürülmeye çalışılmış fakat bedeni titremekten başka bir tepki göstermemiştir.