Ölüm Kavramının, Bilimin Şu Anda Bildiğinden Çok Daha Karmaşık Olduğunu Gösteren İlginç Araştırma

Sözlük yazarı ''sidon'', ölümle ilgili ilginizi çekebilecek bir araştırmanın özetini geçmiş.
Ölüm Kavramının, Bilimin Şu Anda Bildiğinden Çok Daha Karmaşık Olduğunu Gösteren İlginç Araştırma
iStock.com


ölümlerinden 10 dakika sonra beyinlerinde aktivite gözlemlenen insanlar, nöroloji alanında ilginç bir araştırma alanı açtı.

sciencealert kaynaklı makaleden yaptığım özet tercüme şöyle:

kanada'da yoğun bakım ünitesinde çalışan doktorlar, "klinik ölüm" kriterini sağlayarak ölümüne hükmedilen dört hastanın, beyin dalgalarında aktivitenin devam ettiğini gözlemliyor.


buna göre kalbi durmuş ve hayat fonksiyonlarını kaybetmiş hastaların 10 dakika sonra bağlı oldukları cihazlarında delta dalgaları saptanıyor.

western ontario üniversitesinin raporuna göre,"hastalardan birinde, kalp ritmi ve damarda kan basıncı varligi sona ermesine rağmen, beyin sinyalleri ısrarlı şekilde devam etti."


bu grafikte olduğu gibi, sıfır noktası klinik ölümü temsil ediyor. devamında ise dört hastada tepkimeler gözlemleniyor:


ayrıca söz konusu eeg çekimleri, ölümün her insanda farklı bir nitelik taşıdığını gösteriyor. zira her bireyde beyinde gözlemlenen sinyaller farklı sıklık ve farklı yoğunlukta devam ediyordu.

araştırmacılar, "klinik olarak ölü olan insanlarin eeg yoğunluğunda ciddi ölçüde çeşitlilik yakaladıklarının ilginç olduğunu" ifade ediyor.

ölüm anının gözlemlenen beyin tepkimeleri doğrultusunda insandan insana değişen nitelik taşıması bu noktada ilginç bir ayrıntı.


bu sıradışı bulgular, araştırmacıları "makinelerde mi sorun var?" sorusuna itiyor ve teknik araştırma sonrası makinelerde hiçbir problem olmadığı saptanıyor.

bu tip bulgular, ölüm kavramının bilimin şu an bildiğinden çok daha karmaşık süreç içerdiğini gösterir nitelikte.

hakemli dergi kaynağı gösteren makalenin tamamı için: http://www.sciencealert.com/…10-minutes-after-death