Ölüm Sebebi Olarak Tespit Edilmesi Zor Olduğundan Ajanlarca Tercih Edilen Bir Zehir: Risin

Kene otu bitkisinin tohumlarından elde edilen ve daha önce Breaking Bad izleyenlerin fazlasıyla aşina olacağı tehlikeli zehir türü risine dair ilginç bilgiler.
Ölüm Sebebi Olarak Tespit Edilmesi Zor Olduğundan Ajanlarca Tercih Edilen Bir Zehir: Risin

risin, breaking bad serisinde sıkça adı geçen kene otu bitkisinin tohumu olan zehir. 

etki mekanizması kısaca şöyledir; hücrelerde protein sentezinden sorumlu ribozomları hedef alarak protein sentezini inaktif hale getirir. bu sayede hücre ölür. vücuda giren risin deaktif oluncaya kadar hücreden hücreye giderek bu işlemi yapmaya devam eder. bu sayede az bir miktarı dahi öldürücü hale gelir.

ölüm sebebi olarak tespit edilmesi zor olduğundan ajanlarca suikast amaçlı olarak kullanılmış.

rivayet odur ki bu tohumları çiğnemeden yemek insana zarar vermezken, bunları çiğnemek insanın ölümüne neden oluyormuş. risin vücuda dağıldığı zaman ilk belirtileri kusma, yüksek ateş, ilerleyen safhalara doğru ise kanlı kusma gerçekleşiyor ve kurban ölüyor.

eskiden doğu bloku ülkeleri rejim muhaliflerini sessiz sedasız bir şekilde bu madde ile öldürürdü. yakın zamana kadar vücutta risin maddesi tespit edilemiyordu günümüzde bunu şıp diye anlıyorlar. 

bu maddeyi koklamak da aynı derecede insana zararlı. ikinci dünya savaşı sırasında en parlak günlerini ya$yaşamıştır. mermilere sürülmekten, havaya sıkılmaya kadar türlü şekillere girmiştir.

1978 yılında meydana gelen ve casusluk öykülerini aratmayan "georgi markov olayı” ile tanınmıştır risin. 

bulgar uyruklu gazeteci -yazar georgi markov, ülkesinden kaçarak ingiltere’ye sığınmıştı. 7 eylül 1978 tarihinde londra’daki waterloo köprüsü üzerinde yürüdüğü sırada, arkasından yanaşan bir şahıs, şemsiyesinin ucunu "kazara" markov’un bacağına dokundurdu. olaydan birkaç saat sonra fenalaşan markov, üç gün sonra öldu. 

otopsi sırasında maktulun kanında risin’e rastlandı, ancak ilginç bir ayrıntı daha doktorların dikkatini çekti: markov’un bacak derisinin altında 0.6 mm çapında tuhaf metal bir küre vardı. mikroskop altında incelenmesinden, üzerinde iki kılcal hazne olduğu görülen kürenin içinde ise risin kalıntılarına rastlandı. 

saldırının bulgar gizli servisi tarafından düzenlendiği ve ucundaki zehirli topu kurbanın vücuduna zerk etmeye yarayan özel bir mekanizmaya sahip şemsiye ile gerçekleştirildiği kesinlik kazandı.