Ölüm Sonrasında Vücudun Kaskatı Kesilme Hali: Rigor Mortis

Öldükten sonra vücut neden sertleşir? İşte bunlar hep Rigor Mortis.
Ölüm Sonrasında Vücudun Kaskatı Kesilme Hali: Rigor Mortis
iStock

Rigor Mortis nedir?

ölü sertliği anlamına gelen rigor mortis, ölümden sonraki birkaç saat içinde ortaya çıkan kaslarda görülen sertleşmedir. 

ölüm ile birlikte sinir sisteminin etkisini yitirmesiyle kaslarda bir gevşeme olur. ortalama olarak 3-4 saat kadar süren bu dönemi takiben ölü sertliği başlar. bu dönem 24-36 saat kadar sürer ve çürümenin başlamasıyla kaslarda tekrar bir gevşemeyle sonlanır. ölü sertliğinin başlangıcı ölümden hemen sonraysa genellikle 1-6 saatlik bir süreçte kendini gösterir , 6-24 saatte en yüksek düzeyine ulaşmakta ve 12-36 saat veya daha uzun sürede çürümenin başlamasıyla sona ermektedir. 

sürelerdeki farklılık; kişilerin vücut yapısı, ölümün meydana geliş sebebi, ortam ısısı, kişinin ölmeden önce enerji harcayan bir eylem içinde olup olmadığı gibi birçok değişkenin ölü sertliğini etkilemesinden dolayıdır. gençlerde, yaşlılarda ve düşük kas kütlesine sahip olanlarda ölü sertliği hemen oluşmaktadır.

Rigor Mortis nasıl meydana gelir?

bilindiği üzere gelişmiş canlılarda hareket kasları oluşturan aktin ve miyozin ipliklerinin birbirlerinin içine kayması ile sağlanır. bu kayma hareketine enerji sağlamak için de canlı, miyozin ipliğine sürekli atp bağlamak zorundadır. eğer bir nedenden dolayı bu miyozin ipliği, atp ile doyurulmazsa kendisi gidip aktin ipliği ile birleşir ve aktomiyozin adı verilen yepyeni, taşlardan sert yekpare bir yapı oluşturur. yani rigor mortis'in oluşma nedeni kaslara yeterli atp iletilememesidir.

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler