Ölüme Bakış Açınızı Epey Bir Genişletecek Olan Bazı Ölüm İstatistikleri

Ölüm, şu an tüm dünyada hiçbir kimsenin hakkında kesin bilgi veremediği belki de tek şey fakat ölüme dair istatistik toplayarak hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebiliriz. Sözlük yazarı "filolog" da bunu yapmış.
Ölüme Bakış Açınızı Epey Bir Genişletecek Olan Bazı Ölüm İstatistikleri
iStock


ufuk açacak bir şey varsa o da ölümdür. tabi ölümden sonrasını bilsek ufkumuz bin katına da çıkardı da bu dünyada kendisiyle ilgili bildiklerimiz de yeterince ufuk açıcı.

- hindistan'da her yıl yaklaşık 10 milyon insan ölür. bu rakam dünyadaki 160 ülkenin nüfuslarından fazladır. yani aynı ölüm bu ülkelerde gerçekleşse tüm nufusları tek kişi kalmayana dek yok olur hatta çoğunda bir kaç kez ülke nüfusunu katlardı.


- aynen çin'de de her yıl 10 milyon insan ölür. tüm dünyanın dehşetle aklında yer eden 1. dünya savaşında da 10 milyon asker ölmüştü. yani çin ve hindistan aslında her yıl ayrı ayrı 1. dünya savaşı kadar kayıp verirler. 


- var oluşumuzdan itibaren dünyada 100 milyar insanın yaşayıp öldüğü tahmin edilmektedir.


- 19. yüzyılda mısır'da demir yolu yapım çalışması sırasındaki kazılarda mumyalanmış yüzlerce ceset bulunmuştur ve bu mumyalar lokomotif kazanlarına atılarak yakıt olarak kullanılmıştır.

Mısır'daki demiryolu çalışmasını tasvir eden bir resim, 1882.

- yine 19. yy'da avrupa'da pek çok insan ölü sanılarak canlı canlı gömülmüştür. bu yüzden bir süre sonra ölüleri hastanenin dışına bırakıp birkaç gün içinde hortlamazsa gömmek zorunda kalmışlar. (19 yy'da dünyada kafalar baya iyiymiş, ne içiyordunuz lan?)


- madagaskar'da cenaze töreninden belli bir süre sonra mezar kazılır ve ölünün kemikleri aile bireyleri tarafından tekrar çıkarılıp şerefine parti düzenlenir. yenilir, içilir, eğlenilir sonra ölü arkadaş tekrar geldiği yere gönderilir. bu arada kefeni de soyulup yeni kefen giydirilir. eski kefen yeni evli bir çiftin altına çarşaf olarak serilir :) (lan ben sizin, neyse...)


- her yıl hindistan cevizleri tarafından öldürülen insan sayısı köpek balıkları tarafından öldürülen insan sayısından fazladır. yılda 150 kişi hain ve zalım hindistan cevizleri tarafından öldürülür:) 


- thomas edison öldüğünde henry ford kendisinin son verdiği nefesi küçük bir şişeye yakalamıştır. (insan bi kelime'i şahadet falan getirtir).


- abd'de 1951 yılından itibaren hiç kimse yaşlılıktan, eceliyle ölmemiştir. ayrıca abd'deki ölümlerin %80'i hastane yatağında gerçekleşir.


- mark twain doğduğunda halley kuyruklu yıldızı bulunduğu yerin tam üstünden geçmektedir. kendisi sonraları "aynen böyle bir günde de ölürüm lan ben" diye tahminde bulunmuştur. çok şom ağızlı biriymiş rahmetli. zira öldüğü gün halley kuyruklu yıldızı ikinci kez bulunduğu yerin tam üzerinden geçmekteydi. (30 kasım 1835 - 21 nisan 1910)


- bir yılda eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölen insan sayısından fazladır...


kaynak isteyen arkadaşlar olmuş, birkaç kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/demographics_of_india
http://en.wikipedia.org/wiki/demographics_of_china
http://english.pravda.ru/…06-11-2006/85380-death-0/
http://voices.yahoo.com/…ts-death-411517.html?cat=7

Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler