Ölümlü Dünya'dan Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Doğu Demirkol'un Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar

Ölümlü Dünya film ekibinden Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Doğu Demirkol, dün akşam Ekşi Sözlük ofisine konuk oldu ve Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladı.


merhabalar!

ben ali atay, ben feyyaz yiğit, ben doğu demirkol. şu sıralar vizyona giren filmimiz ölümlü dünya hakkında konuşmak üzere karşınızdayız. siz sorun, biz cevaplayalım...

kanıt:


ali ölümlü dünya’da sen de oynasan hangi karakteri oynardın? (hic mi zevkine olmek olmaz)

- zafer.

merhaba böyle bir ekip nasıl bir araya gelmeyi başardı? (earfalas)

- mukadderat. :)

selamlar doğu demirkol.

instagramdan dm attım, mizah yazıyorum bi elimizden tutuverin dedim, neden hiç oralı olmadın:( yazmaya küsmek üzereyim. (modern homeros)

- en kısa zamanda yazıyorum.

henüz bir düşünce olarak da olsa filmin devamını çekmeyi düşünüyor musunuz ? düşünmüyorsanız, bu entry'den sonra düşünür müsünüz ? (kasar yaza)

- düşünüyoruz. hikayemiz de hazır. hatta şuna da hazırız; sizin elinizde çekmek istediğiniz hikayeleriniz, kimseye ulaştıramadığınız sinopsisleriniz var ise bizi bulun, oturalım konuşalım. ekibimizi büyütmeyi düşünüyoruz. yazdığınız şeylerin elinizde öyle kuru kuru kalmasına gönlümüz razı olmaz. birlikte çalışmaya hazırız.

feyyaz süper iş çıkarmış serbest karakteri için öncesinde feyyaz ile ilgili çekinceler var mıydı? (biraaathere)

- vardı, olmaz mı? ali hariç hiç kimse benim oynamamı istemedi. (ben dahil) (doğu da istememiş) bu rolü oynamaktan çok korktum, bu yüzden işimi çok ciddiye alıp çok çalıştım. umarım rolün hakkını verebilmişimdir.

sette eğlendiniz mi? (beren and luithen)

ali: bilmem eğlendik mi?

doğu: abi eğlendik de nasıl anlatalım, neyini anlatalım?

feyyaz: eğlendik.

abiler selamlar. "arkadaş olunmak istenen ünlüler" listemde kafaya oynayan feyyaz yiğit ve ali atay nasıl arkadaş oldu? (iancurtis)

- seneler önce bizim aziz kedi'yle okan bayülgen'den ortak bir arkadaşımız ali atay'la bir şov programı yapmak istedi. aziz'i ve beni de editör olarak çağırdı. fakat ne aziz ne ben bu programda çalışmak istemiyorduk. fakat sonuçta arkadaşımızın işiydi, davetine icabet etmemiz lazımdı. gittik, orada tanıştık. sonra öğrendik ki meğer ali de o programı yapmak istemiyormuş. o gün bize dedi ki film yapalım. işte o film ölümlü dünya.

iskender mi yiyelim filme mi gidelim doğu bey? (ortalama insan dusuncesine sahip insan)

- açsanız evde bi şeyler yiyip çıkın. filme gidin.

ali atay’ı bundan sonra sadece böyle süper filmlerin yönetmeni olarak mı görüceğiz, yoksa oyunculuğa da devam mı? (janis baby)

- bir şeyi bırakmak niyetim ya da sadece bir şeye kanalize olmak gibi bir niyetim yok. biraz canımın istediğini yapıyorum. mesela bir film yönetirken oyunculukla ilgili binlerce yeni şey öğreniyorum. oynarken o sahnenin aslında nasıl anlatılması gerektiğiyle ilgili başka şeyler tecrübe ediyorum. ve müzik sürekli hayatımda olduğu için de hepsini bir şekilde birleştirmeye çalışıyorum.

sorum ali atay'a gerçekten sarp apak ve irem sak'a canınız çekerse öpüşün dediniz mi? (omer haybo)

- evet, sizin canınız çekerse siz de öpüşün.

guy ritchie türkiye şubesi misin ali atay bey kardeşim? sever misin kendisini? (muddywaters)

- severim de öyle özendiğim bir yönetmen değil.

doğu demirkol'u en son stand up yaparken görmüştük. oyunculuk deneyimi var mıydı yoksa bu ilk filmi mi? (lebdegmez)

- vardı ama bu ilk komedi filmi deneyimim. işte böyle böyle gidiyor bakalım...

size senaryo yazdım. ne zaman çekiyoruz? şaka değil çok ciddiyim. (takim elbise ile yuzen adam)

- biz de çok ciddiyiz. ekşi sözlük ahalisi bu durumla ilgili irtibat sağlayacak.

ali mutlu musun? mutlu olmanı çok istiyorum. (c p)

- feyyaz: ali çok mutlu. ben senden daha çok isterim ali'nin mutlu olmasını.

filmde bahsi geçen kutu kola yeni çıkan 200 ml olanlardan mı, yoksa eski tip 330 ml olanlardan mı ? (kasar yaza)

- eski 330.

feyyaz bir fa verebilir misin? (yalapeno)

- fa.

feyyaz bey 8-9 senedir kendimi iyi hissetmiyorum ne önerirsiniz? (omer haybo)

- romanı mı okudun, şarkıdan mı? bir şey önermiyorum.

doğu demirkol için soruyorum, zamanında yetenek sizsiniz'den elenmesinin ona göre sebebi neydi ordaki performansını ve sonrasını nasıl değerlendiriyor ? (facx)

ali: sen yetenek sizsiniz'e mi katıldın la?

doğu: abi öyle bir şey yok ya nerden uyduruyorlar... allah allah...

ali bey, saç ektirmeyi hiç düşündünüz mü? ya da düşünecek misiniz? (dusunenbiyik)

- bütün alnıma saç ektireyim diyorum.


bu kadronun dizi yapması gibi bi şey olabilir mi? lütfen olsun çünkü. ama dizi olursa serkan keskin'siz olmasın. saygılar sevgiler gişeniz bol olsun. (saliveringitsin)

- iyi fikir.

doğu demirkol’u youtube günlerinden beri içtenliğini ve bizdenliğini severek izliyorum. bu içtenlik ve bizdenlik bana rahmetli kemal sunal’ı anımsatıyor. sorum şu; hiç kemal sunal ile özdeşleştirildiğiniz ya da izleyerek ders aldığınız noktalar oldu mu? selamlar herkese. (molekulernesne)

- valla çok teşekkürler. kemal sunal'a hangimiz benzemiyoruz ki... türk milletinin muhteşem bir kompozisyonu.

feyyaz'a bir sorum olacak. yeni kitap var mı? (patitiss)

- var ama acele etmiyorum. nasip...

merhaba ali atay bey, leyla the band grubu olarak müziği bıraktınız mı? bir de saçlar tamamen dökülmeden evlenmeyi düşünüyor musun? (damat frued)

- bıraktığım bir şey yok. saç konusunu 20 entry önce cevaplamıştım.

feyyaz okan'a çıktığı zaman sözlükte habire yeriliyordu şimdi ise övülüyor. buradaki sohbet de gecikmediğine göre bunu sosyal medya ekibinize bağlayabilir miyiz? (fenasi kerim)

- lütfen bağlayın.

selamün aleyküm aydın kardeş. hiç sesin çıkmaz oldu, nerelerdesin mübarek? feyizli bir abimize benziyordun oysa. akşam pilavlı var, bayram abi de gelecek. arkadaşlarını da al yurda gel allah'ın izniyle. (jiesheshuai)

- eyvallah mübarek...

ali atay'a: filmdeki kutu kola etkisi yapacak afili bir buttplug'a nasıl ulaşabiliriz? (dilemma of subscribtionability)

- sizde varsa bana ulaştırın. ben de arıyorum.

bu tarz filmleri, haftada demiyorum, en azından ayda bir de olsa görecek seviyeye nasıl geleceğiz? bol keseden atan, sürekli eleştiren tayfa iyi işi izlemeye ne zaman gidecek? yoksa gidiyor ve bu kadar mı? (hitmonchen)

- bu tür filmlerin sayısını artırmamız gerekiyor. seyirci üzerinde bir alışkanlık yaratmak gerekiyor. zor bir süreç. beraber hareket edip üstesinden gelinebilecek bir süreç. böyle devam etmeyi düşünüyoruz. teşekkürler.


feyyaz, kız arkadaşımla öpüşürken anlamsız hırıltılar çıkarıyorum, bunun önüne nasıl geçerim? (penneym)

- kız arkadaşın rahatsız mı peki bundan? öpüşmeyebilirsin ya da sadece çok acil durumlarda öpüşebilirsin.

feyyaz'ın zorlandığı sahneler oldu mu? kendisini severek takip ediyoruz tabi ama oyunculuk tamamen yeni bir mecra onun için. ayrıca feyyaz fanları olarak feyyaz'dan farkılı mimikler görmeye alışık değiliz, umarım ayarlarıyla çok oynamamışsınızdır :) (sagayaklisolbek)

- zorlandığım sahneler oldu. teşekkür ederim. evet tamamen yeni bir mecra.

sevgili ali atay. şu an kafam güzel ve youtube'dan seni izliyorum. bana cevap ver. rize'de yaşıyorum ki rizeli değilim. memleketine en son ne zaman geldin? seni seviyorum ali abi. (renderman)

- iki sene önce geldim. bu yaz da gitmeyi planlıyorum. afiyet olsun. ben de seni seviyorum.

feyyaz müziği bıraktın mı? kanepe blues hala kafamda çalıyor, muazzam işler çıkartıyordun. (bukimkimiki)

- bırakmadım sadece eskisi kadar sık paylaşmıyorum.

limonata’da iyi kötü özgün sayılabilecek bir atmosfer yakalamıştınız. kendi karakteristik sinemanızı yaratıp bu yoldan yürümek yerine daha popülist bir kafaya büründüğünüzü hissediyor musunuz? limonata gibi filmler mi bekliyor bizi yoksa ölümlü dünya gibi mi? (siyaset yapmamasi gereken adam)

- popülist???!!

feyyaz yiğit, seni okan'ın programlarından beri takip ediyorum. youtube'daki her videonu izlemiş, her şarkını dinlemişimdir. bu tip bir projede yer alman neden bu kadar uzun sürdü ve yaklaşan yeni projelerin var mı? şimdiden teşekkürler. (karabiber ve ejderha)

- valla ben de bilmiyorum. ben teşekkür ederim.


film enfes olmuş. benim sorum fragman hakkında. ölçülü bir fragman hazırlamışsınız, bilerek mi tercih ettiniz? son yıllarda artan filmin tüm incelerini fragmanda gösterme modasından çok uzakta. dolu dolu bir film için fazla minimal olduğunu düşünüyor musunuz? (ben seni severim sevmesine de)

- harikasın. bu filme fragman kesilemiyor. durumları seyirciyi sürece dahil etmeden anlatmak mümkün değil.

merhaba, ölümlü dünya ekibi. ilk sorum ali atay’a olacak. leyla ile mecnun dizisinde oynamasaydın şimdi olduğun kadar popüler olabileceğini düşünüyor musun? o dizi ve ekibine karşı bir vefa borcu hissediyor musun?

son zamanlarda moda olan soru cevap şeklinde ki pr çalışmasını faydalı buluyor musunuz? insanların ünlülerden alacakları otomatik yanıtlara yakın cevapların, onlara ünlülerle diyalog kurmuş hissini yaşattığını düşünüyor musunuz?

bir de en sevdiğiniz renk nedir? teşekkür ederim. (andavalizm)

- leyla ile mecnun olmasa başka bir dizi olurdu. ama leyla ile mecnun olması bana her zaman gurur veriyor. benim en büyük problemim herkese karşı vefa duyuyor olmam. bu pr çalışmalarının asla faydalı olduğunu düşünmüyorum. keşke konuşabilseydik.

en sevdiğim rengi de napcan...

film yapmak isteyen genç yönetmen adaylarına ne önerirsiniz? nereden başlamalı? (abi bu para işleri nasıl oluyor ya? ) (mike kenji shinoda)

- ne yapacaklarıyla ilgili değil de ne yapmayacaklarıyla ilgili uzun uzun konuşabiliriz. bence siz de oradan başlayın, ne yapmak istemediğinizi bulun önce.

ilk hafta sonu gişesinin düşük olması moralleri bozdu mu, yoksa filmin kendi pr’ını yapıp arap atı gibi sonradan açılması beklentiniz var mıdır?

ayrıca feyyaz ve doğu, ilk film için biraz aşırı fazla iyiydiniz, tebrikler. (no title)

- feyyaz ve doğu: teşekkür ederiz.

ali: olum ne kadar sıkıcısınız lan.

doğu bey ales'te kaç netiniz var ? (bi gitme be)

- 93. :)

ben demirkol'dan abiler videosunun arkaplanını anlatmasını rica ediyorum. konsept nerden çıktı? tıraş olurken bıyığı görünce mi yapmaya karar verdi yoksa o sırf bu video için mi bıyık uzattı? (buyuyup buyuk adam olacaktim)

- hakkaten traş olurken öylesine bir abi bıyığı deneyeyim dedim. ve o anda hazır bıyık varken videosu da neden çekilmesin gibisinden bir yere bağladım. tişört de official abi tişörtüydü. o şekil...


feyyaz, kilo almanın filmle ilgisi var mı? (suathamdi)

- tam tersine sette kilo verdim. :) sadece dayak sahnesinde 5 kilo vermişimdir.

doğu, bkm'de gösterini izleyip evimize dönerken aynı akşam uzunçayır'da bizim olduğumuz pendik otobüse binmiştin ve akbilinde yeterli bakiye olmadığı için inmiştin. çağıralım biz basalım falan dedik ama çok hızlı indin yetişemedik. dedim ki arkadaşlara gurur yapar kabul etmezdi zaten. diğer bir arkadaşım "niye ya ayıp mı amk? öyle şeylere kassa otobüs kullanmamaya imtina ederdi" demişti. n'apardın? (taxirat)

- valla galiba gurur yapıp ordan koşarak kaçardım gözümde yaşlarla...

doğu demirkol'a; komedyenlerin inatla interneti kullanmamalarını çok saçma buluyorum, sizin sektörde sahnede tutunmanın zor olduğunu fark edip youtube gibi ortamlarda bi proje oluşturmayı düşünüyor musunuz? (vuslata 5)

- doğu: youtube'da bişeyler yapmayı düşünüyorum. kimseye bağlı kalmadan kendi mizahımı yapıp eğlenmek için güzel ortam.