Ömer Baba, Kurtlar Vadisi'nde Neden Gereksiz Bir Karakter Değildi?

Ney üflediği ve ne olursa olsun sakin kaldığı sahneleriyle izleyici için sıkıcı olabilen Ömer Baba aslında pek de öyle zannedildiği gibi boş ve gereksiz bir karakter değildi.
Ömer Baba, Kurtlar Vadisi'nde Neden Gereksiz Bir Karakter Değildi?

ömer baba ve deli hikmet karakterleri aslında dizinin anlatmak istediklerini, vermek istediklerini dile getiren karakterlerdi. ömer baba, dizideki öğretici rolüyle gerek aslan bey'e, gerek alemdar polat'a çok güzel rehberlik etmiştir. polat bazı raconlarını direkt ömer baba karakterinden duymuş veya görmüştür. dizide bu da yer yer gösteriliyor zaten.

ömer baba'nın kurtlar vadisi'nde gereksiz olduğunu savunanların inatla kaçırdığı konu türkiye cumhuriyeti'nde ve önceki türk devletlerinde devlet yönetiminin, geleneklerinin, kurumlarının vs. dini normlar ile nasıl iç içe geçtiğini bir türlü idrak edememeleridir. yani 20 yıldır akp iktidarında ve son 60 yılın en etkili partilerinden birinin mhp olduğu bir coğrafyada bunu anlamamak çok garip. 

ömer baba bir grubun ve ahlaklarının temsilcisidir ve bu ahlakın devletteki etkinliğidir. sadece hem daha az radikal, hem de daha pasif bir insan. polat'ın yetiştirildiği ortamı, ahlak anlayışını, neden istihbarat işlerine giriştiğini, mafya içinde nasıl var olduğunu anlamak için bakacağınız kişi önce ömer baba, sonra aslan amca'dır. 

en nihayetinde olay türk devletlerinde devlet - din ilişkisine geliyor. bunu zaten polat'ta tamamen görürüz. daha net ise aslan bey'in ömer baba'nın fikirlerine değer vermesi ve yer yer ona başvurmasında görürüz. adam koca orta doğu raporunda şiileri ömer baba'ya danışarak yazdı.

başroldeki kahramanımız efe yakup karahanlı olarak dünyaya gelmiş, ali candan olarak yetişmiş ve polat alemdar olarak hayatına devam etmektedir. bu şu demek oluyor; efe olarak genlerini türkiye'nin en güçlü iş adamlarından olan mehmet karanlı'dan almış, muhafazakar bir aile tarafından (ömer baba ve nazife anne) ailesini, çevresini seven ve bunlara saygılı bir birey olmuş ve akıl hocası olan aslan bey tarafından gözü kara vatan millet sakarya kafasıyla yetiştirilmiştir. hem aklını, hem vicdanını, hem de özelliklerini bu 3 farklı kişilik olarak kazanmıştır. 

ömer baba, konuşmasıyla ve ney üflenmesiyle çok sıkar izleyeni ve her ne olursa olsun sakin kalır. kıyamet kopsa 'vardır bir hikmet evladım' deyip bir hikaye anlatır. nazife anne ise çocuğunun üzerine titreyen ve onun için gerekirse en salakça şeyleri bile yapabilecek biridir. yine sıkıcıdır ve klişedir. ama polat'ın hangi zihniyetle yetiştiğini görebilmek için çok iyi karakterlerdir ömer baba ve nazife anne.