On Binlerce İnsanın Öldürülmesinden Sorumlu Olan Kitap: Malleus Maleficarum

15. yüzyılda iki rahip tarafından yazılan ve Orta Çağ'da on binlerce insanın öldürülmesine neden olan "Cadı Avı"ndan sorumlu olan kitap.
On Binlerce İnsanın Öldürülmesinden Sorumlu Olan Kitap: Malleus Maleficarum

malleus maleficarum, orta çağ'da tam üç yüz sene boyunca on binlerce insanın öldürülmesinden sorumlu olan kitaptır. 

aslında tek başına bu kitabın yayınlanmasıyla cadı avı manyaklığı patlak vermemiştir. 1484 yılında papa 8. innocent'in - isme bak... masum!- cadılarının varlığını reddetmenin bir sapkınlık olarak bildirmesi üzerine, o güne dek kimsenin düşünüp de aklına getirmediği bir manyaklık baş göstermiştir. papanın bu bildirisinin yayınlandığı sene yüzlerce kadın, cadı olduğu gerekçesiyle yakılmıştır.

kitabın, bilimsel bir belge olarak kabul edilebilmesi de köln üniversitesi'nin onayıyla olmuştur. o zamanlar bir üniversite, böyle bir eseri dinsel bir rehber olarak belirleme gücüne sahipti. aslında bu onayın da altında türlü türlü entrikalar dönse de, verilen bu onayın nasıl verildiği asla tam olarak anlaşılamamıştır. cadı avı ilk olarak almanya'da daha sonra da ispanya'da alevlenmilştir.

malleus maleficarum'a göre; cadılar çocuk yiyen, büyü yapan, hayvanları insana, insanları hayvanlara çevirebilen korkunç yaratıklardı. tarihte böyle bir kitabın sapkın içeriğinin bir dogma olarak sayılmasının örneği oldukça azdır. bir cadı olarak suçlanmanız için, küçücük bir bahane yeterliydi bu kitaba göre. bir cadının da cadı olduğunun belirtisi, bedeninde mutlaka gizliydi. anlayacağınız ortaçağ'da üzerinde bir doğum lekesi olan bir kadın olsaydınız, muhtemelen cadı olarak işkence görüp, zindanda tecavüze uğrayıp yakılacaktınız.

avrupa, 300 sene boyunca bu manyaklığa devam etmiştir. en son cadı yakma vakası 18. yüzyılın sonlarına rastlar. üstelik bu vaka da isviçre'dedir.

insanların boş inançlarla kafayı bozduğunda neler yapabileceğine, toplumun dinle uyuşturulduğunda nasıl manyaklaşabileceğine dair enfes bir örnektir malleus maleficarum ve neden olduğu olaylar...

kaynak: kutsal dehşet, james haught.

Orta Çağ'da On Binlerce Kişinin Katledilmesine Sebep Olan Tarihi Olay: Cadı Avı