Önceki Günden Kalan Makarnayı Isıtmanın Taze Olana Göre Daha Sağlıklı Olması

En çok da öğrencilerin yaptığı eylem olan önceki günden kalan makarnayı ısıtmak birçok yönden daha avantajlı. Araştırmalara göre yeni yapılmış sıcak bir makarnaya oranla, hem kilo hem de kan şekeri dengesi için çok daha tercih edilebilir. Sözlük yazarı "soyleyecekleriolanadam" aydınlatıyor.
Önceki Günden Kalan Makarnayı Isıtmanın Taze Olana Göre Daha Sağlıklı Olması

annelerin içini sızlatan, benim çocuğum kalmış makarna yiyor diye ağıt yaktıran ve genelde bekar yaşayanlar ile öğrencilerin sık sık başvurdukları hareket. ancak haberler ve araştırmalar gösteriyor ki, anneler müsterih olsun, çocukları süper birşey yapıyormuş. şöyle ki;

şurada detaylarını okuyabileceğiniz ve bildiğiniz gibi makarna sağlam bir karbonhidrat deposudur ve tüketildiğinde bağırsaklarda basit şekere indirgenmektedir. bu da kan şekerini yükseltmekte, ardından vücudunuz tarafından insulin salgılanarak kan şekeri düşürülmeye çalışılmaktadır. kan şekerinde ki ani yükselişe bağlı olarak da yemek yemenize rağmen daha hızlı şekilde acıkılmaktadır.

oysa ki deneyler göstermiş ki, eğer makarnayı soğutup yerseniz, makarna karbonhidrat gibi değil dirençli nişasta* şeklinde davranmaktadır. bu durum aslında tüm nişastalı besinler için geçerli olup, bu besinler soğutulduklarında karbonhidratları yıkan enzimlere göre daha dirençli hale geliyorlarmış. bunun sonucunda vücudunuz soğutulmuş makarnayı nişastalı bir gıda yerine lifli bir gıda gibi görmekte ve çok az basit şeker açığa çıkarılmakta ki bu da zaten yararlı bakterilerin beslenmesine gitmekteymiş. böylece sevilen ve kolay yapılan bir yemek ile daha az kilo almak mümkünmüş, kısacası win win

peki ya tekrar ısıtılan makarna? işte burada olaylarla enteresanlaşıyor, normalde bu konuda hiç bir veri yokmuş ve bilimadamları da muhtemelen ısıtılan makarnanın tekrar normal nişasta durumuna döneceğini düşünüyorlarmış. kimse bunu denemediği için de hep beraber denemeye karar vermişler. sonuç mu? gavurların tabiri ile tam bir mind blowing olmuş. zira soğutulup tekrar ısıtılan makarna, soğuk makarnaya göre de daha dirençli bir nişasta haline geliyormuş.

özetle, sıcak ve dumanları üzerinde tüten bir makarna kan şekerinde beklendiği gibi ani bir yükselişe sebep olurken, bir gece soğutulmuş ve soğuk tüketilen makarna sıcağa göre %50 daha az yükselişe sebep olmuş, son olarak da soğukken tekrar ısıtılan makarna soğuk makarnaya göre de %50 daha az yükselişe sebep olmuş.

bu da gösteriyor ki, hep makarna ile beslenip kilo almayan öğrenci ve bekarların kilo almamasının sebebi genç olmaları ve kaynayan kanları değil, bir tencere dolusu yapılıp tembellik ve fukarılıktan 1 hafta boyunca ısıtılıp ısıtılıp yenen makarnalarmış.

edit: ne yazık ki mikrodalgada mı ısıtmak yoksa tencere/tava da mı ısıtmak lazım bilemiyorum. sanki tencere tava ikilisi gibi.
ayrıca sözlükte çok eleştirilen ve sudan geçirerek soğutmak ardında da tekrar ısıtmak aynı işi yapıyor mu bilmiyorum. sormak lazım adamlara, bunları da denesinler *