Önemli Bir Bankacılık Terimi Olan Swift Sistemi Tam Olarak Nedir?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltılmış hali olan Swift, tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistem. Son yıllarda daha sık gündeme gelmiş bu terimi, nasıl işlediğini mercek altına aldık.
Önemli Bir Bankacılık Terimi Olan Swift Sistemi Tam Olarak Nedir?
iStock


amerika’nın elindeki swift sistemi öyle bir güç ki en güçlü kimyasal silahtan, bombadan daha etkileyici. tüm finansal sistemi elinin altında bulundurmak gibi bir şey bu. 

nedenine gelirsek

swift 1973’te brüksel’de kurulmuş özel bir şirket. bankalar arasında finansal transferleri gerçekleştirmek için oluşturulmuş. dünyada 200’den fazla ülkede 11.000’e yakın finansal kuruluş tarafından kullanılıyor. 2018 yılında şu ana kadar 3,5 milyar adet finansal işlem gerçekleştirilmiş swift sistemi üzerinden. 

peki brüksel merkezli bu özel şirket nasıl amerika’nın elinde? ve bu swift sistemi nasıl çalışıyor? 

ben garanti bankası bursa şubesinden halamın hollanda’daki hesabına 1.000 usd göndermek istiyorum mesela. halamın bankası da bank of amsterdam olsun. para önce buradan garanti'nin bank of new york nezdindeki dolar hesabına gidiyor. (muhabir bankadaki nostro hesabı) burada bank of amsterdam’ın bank of new york nezdindeki dolar hesabına aktarım oluyor. son olarak oradan da bank of amsterdam’ın hesaplarına gönderiliyor 1.000 dolar. halam da gidip çekiyor parayı. bu sistem tüm dolar transferleri için böyle. ben bursa’da aynı ilçedeki iki türk bankası arasında dahi dolar transferi yapmak istesem para amerika’ya gidip geliyor. neden amerika’ya gidiyor peki para? çünkü iki bankanın da ortak dolar hesaplarının bulunduğu bir bankaya ihtiyacımız var ve bu amerikan hazinesi tarafından onaylı bir banka olmak durumunda.

tabii bununla bitmiyor her şey

2001 yılındaki ikiz kuleler olayından sonra amerika’nın başlatmış olduğu terörle mücadele programı kapsamında cia, amerikan hazinesi ve diğer kamu kurumları swift sistemindeki bilgileri izlemeye başlamış. 2009 yılında avrupa birliği’nin finansal tüketicilerin bilgilerinin gizliliği konusunda amerika ile görüşmeleri olmuşsa da (lisbon treaty) amerika swift sistemindeki bilgileri takip etmeye devam ediyor. der spiegel 2013 yılında nsa’nın (ulusal güvenlik ajansı) bankacılık ve kredi kartı işlemlerini takip ettiğini duyurmuş, hatta ajan edward snowden tarafından sızdırılan belgelerde nsa’nın swift sistemindeki bilgileri izinsizce elde ettiği ortaya çıkmıştı.

amerika’nın finansal sistemdeki gücünü şöyle ifade özetleyebiliriz

1. istediği zaman istediği ülke ile muhabirlik ilişkisini keserek o ülkeyi finansal sistemden dışlama gücüne sahip. (bkz: iran

2. finansal sistemdeki tüm bilgileri elde etme gücüne sahip (tüm dolar işlemleri amerikan bankaları üzerinden gerçekleştiğine göre zaten tamamen kontrol altındasın. bu yetmezmiş gibi swift sisteminde izinsizce elde edildiği iddia edilen bilgiler var)

3. tabii ki amerikan doları üzerinden yapılan her işlem için bir gelir elde ediyorlar.

https://en.m.wikipedia.org/…ncial_telecommunication

https://www.swift.com/

Bu içerik de ilginizi çekebilir