Orada Yaşamış Birinden: Pakistan'ın, Türkiye'ye Minnet Duymanızı Sağlayacak Eksileri

Türkiye'yi her zaman bir Norveç veya Kanada ile kıyaslayıp üzülecek halimiz yok, bu sefer de Pakistan'a gidelim ve daha kötü yaşam koşullarını görelim.
Orada Yaşamış Birinden: Pakistan'ın, Türkiye'ye Minnet Duymanızı Sağlayacak Eksileri
iStock

pakistan vs türkiye

2014 yazında 6.5 ay kadar pakistan'da kaldım, karachi, lahor ve hayradabad civarlarında hem taşra hem de büyük şehirde zaman geçirme şansım oldu... pakistan şu an türkiye ile kıyaslanamaz ama bu hızla gerilersek sanırım 20 yıl sonra kafa kafaya olacağız.

tespitlerime gelince:

- en eğitimli kişiler bile seküler yaklaşıma çoğu zaman açık açık tü - kaka derler.

- halk sefillikle mutludur, bunu kabullenmiştir.

- şark kurnazlığında yarışırız ama tembellik ve işten kaytarma gibi konularda bizden baya daha ilerdeler

- dayatma yok ya da sanırım ben yabancı olduğum için dayatmadılar ama genelde yobazlar.

- alkol tüketmeyi severler, parası olmayan bizim maraş otuna benzer bir şey olan nasvar'ı tercih eder, alkolü gayrı müslimler müslümanlara satar ve alkol çok pahalıdır, biz de götün götün gidiyoruz o tarafa doğru.

- şehirler çok daha kirli (birçok şehirde belediye sadece oluşan çöp yığınlarını toplar ve atmacalar çöpün çok oluğu yeri mesken tutar mesela).

- şebeke suyu bomboktur, çalışan personelimi çoğu zaman kulağına su kaçırınca iltihaplandığı için doktora götürürdüm, şebeke suyu ile diş falan fırçalanmazdı.

- net sansüründe ileriler, her türlü kapışırız.

- sonradan ayrılma oldukları için öz kültürleri yok gibidir, hint sineması ve şarkıcılarının çevresinde dönerler.

- hint okyanusunun kenarında deve ile gezer ve donla yüzerler, o görünüyü görmek istemezsiniz.

- yemekleri sikimsonik baharatlardan yenmez, kendimi yöresel yemek yemeye zorladığım dönemde 19 gün ishal kaldım ve sonra aylarca sprite, domates ve yumurtalı peynirli sandviç ile yaşadım

- mango çok ucuzdur ve yerken boğazınızı yakacak kadar şekerlidir (2014te kilosu 22 kuruştu).

- deri çok ucuzdur, türkiyenin 8-10da biri fiyatına çok güzel deri ceketler almıştım, hala giyerim.

- trafik türkiye'den doğuya gittikçe kötüleşiyor, iran ıstanbul'u aratırken pakistan'da iran'ı mumla arar oldum. çelik gibi refleksler ve kornaya alışmış kulaklar olmazsa olmazdır.
ters yöne girmek, kamyonet ya da kamyonun kasasında ya da kasanın üstünde gitmek çok normaldir. zaten genelde kadınlar kasada erkekler daha konforsuz olan üst tarafta seyahat ederler. 

kamyonlar ise limit gökyüzü mantığı ile yüklenirler. 


servis aracı


süslü minibüs


tavuk turizm


- pakiler türklere kıyasla çirkindir desek yanılmayız. 6 ayda sanırım 1 ya da 2 kişiye kafamı kaldırıp alıcı gözle bakabildim, onlara da türkiye'de aldırış etmem.


- berberlerde saçınızı yıkatamazsınız, lavabo çok çok iyi bir yere gitmediğiniz sürece yoktur.

- eşcinsellik tü - kaka statüsündedir fakat eşcinseller kırmızı ışıkta sizden dua etmek için para isteyebilirler. sonuçta 5 saniye dua ederler ve giderler.


- kahve kültürü yaygındır fakat bizdeki dayıların oturduğu kahveleri mumla ararsınız.


- sokak hayvanı ve yük hayvanı boldur, hayvanlara muamelede bizler çok daha merhametliyiz. he bir de, saçlarına kına yaktıkları gibi yük hayvanlarını da boyayıp süslerler.


- sanayi geneli isg ve benzer konularda acınacak durumdadır, bizdeki oto sanayi rezilliğini bile mumla ararsınız, sıfırdan ahşap kabin yaptıkıları kamyonları süsler püsler ve inatla yürütürler.


ahşap kasa kamyon


- türkiye'nin aksine futbol çok popüler değildir, varsa yoksa kriket oynarlar, her arsada kriket oynayan şalvarlıları görebilirsiniz. hindistan pakistan kriket maçını orada izlemiştim adamlar izlerken ciddi ciddi manyağa bağlıyor.


- ekonomimiz uluslararası arenada maymun olsa da fakir halkın gözünde tavuk gibi yolunacak, inek gibi sağılacak paralı yabancı statüsündesinizdir. muhtemelen bizim kırolar isveçlilere böyle asılmazlar. bavulunuzu taşıyıp para ister, yolunuzu kesip dilenir ve para ister göz göze geldiğiniz her an sizden para isterler. 1 dolara gözleri parlar.


not:
fotoğraflar o zamanlar pek ekipman götüremediğim ve güvenliksiz yürümeye iznim olmadığı için 5d + 24-70 ile manyak gibi içimizi dışarıya çıkaracak şekilde sürülen araçtan yüksek enstantane ile çekebildiklerim.

öptüm canlarım.