Orgazm Hakkında Az Bilinenler

Sözlük yazarı ''teo'', orgazm konusunda ufukları açacak bilgiler paylaşmış.
Orgazm Hakkında Az Bilinenler
iStock.com

Öncelikle orgazm nedir?

erkeklerin kadınlardan fersah fersah geride olduğu cinsel haz.

kadınlarda orgazm iki yoldan olur: klitoral ve vajinal. klitoral orgazm klitoris'in uyarılması sonucu, vajinal orgazm ise g noktası'nın uyarılması sonucu gerçekleşir. klitoral orgazm ulaşılması daha zor olsa da daha yoğun yaşanır. vajinal orgazm ise daha kolay ve daha sık yaşanabiliyor olmasıyla bu açığı kapatır. kadınların pek azı squirting olarak bilinen doğa olayını, yani boşalarak orgazmı yaşayabilir.

erkek ise iki yoldan orgazma ulaşır: penisin uyarılması ve prostatın uyarılması. prostatın uyarılması yoluyla elde edilecek orgazm, anüse girişi gerektirdiği ve bu eylemin erkekliğe sığmayacağı düşüncesi yüzünden erkeklerin çok küçük bir yüzdesi tarafından tecrübe edilir. erkeğin orgazmı ekseriyetle boşalma eylemi ile aynı anda gerçekleşir ve bu yüzden bu ikisinin aynı anlama geldiği düşünülür.

kadının iki, erkeğin teoride iki pratikte bir yoldan orgazma ulaşma seçeneği olması zannederim erkek ile kadın arasındaki en büyük farklardan ve sorunlardan biridir. erkeğin elinde bir tek penisi vardır ve boşaldığında yorgun düşecek ve penisinin tekrar erekte olabilecek duruma gelmesi için bekleyecektir ve bekletecektir. erkek için orgazm boşalmaktır ve ne kadar geç boşalınırsa o kadar iyidir. biyolojik olarak sevişmek için programlanmış bir cinsin sevişirken haftanın maçlarını, politika vs düşünmek zorunda bırakılmış olması ironi değil de nedir.

iStock.com

cinsel beraberlik sırasında kadın hem klitoral hem de vajinal yoldan orgazma ulaşabilir. aynı şekilde erkek de hem kuru orgazm (boşalmadan) hem de ıslak orgazm (boşalarak) olabilir. bunu başarabilmesi için erkeğin önünde tek bir engel vardır o da boşalma sonucu penisin erekte halini terketmeye meyilli olması. bu yüzden çoklu orgazm yaşayabilen erkeklerin önemli bir kısmı en son orgazmı boşalarak yaşar.

öte yandan kadın arka arkaya orgazmı yaşayabileceği gibi bu özelliğe erkekten çok daha kolay sahip olur. üstelik kadın yeni biten birleşme sonrası yenisine hazırdır. erkeğin penisinin keyfi beklenir. erkeğin orgazm konusunda kadın ile denk olabilmesi için orgazm ile boşalmanın farkını öğrenmesi ve boşalmadan orgazm olabilmeyi keşfetmesi gerekir.

orgazm cinsel bir hazdır. fakat arka arkaya elde edilen orgazmlar ile, cinsel hazdan tüm vücudu kaplayan ve full body orgasm ya da expanded orgasm olarak bilinen mental orgazma dönüşür. beynin kimyası değişir ve kimi durumlarda bunun etkisi az da olsa saatler sonra bile farkedilebilir.

Çoklu orgazm nedir?

çoklu orgazm aynı arousal sırasında birden fazla orgazm olmaya deniyor. grafik 1-a:  

erkeklerde orgazm ve boşalma sonrası sertliğini kaybeden penisin kısa bir sürede sertliğini kazanıp tekrar boşalması sanılanın aksine çoklu orgazmdan sayılmıyor. erkeklerde çoklu orgazm, penisin orgazm sonrası sertliğini kaybetmeden tekrar orgazm olunması ile sağlanıyor.

---

rakamlar:

kadınların %80'i klitoral yoldan orgazm olurken geri kalan şanslı %20 ise vajinal yoldan-da orgazm olabiliyor. şanslı dedim çünkü ulaşılması daha kolay. klitoral orgazma ulaşmak özellikle erkek için daha çok vakit ve efor gerektirirken sonuç olarak kadın için daha şiddetli bir orgazm ortaya çıkıyor. vajinal yoldan orgazm olabilen kadınlar ise vajinal birleşmede defalarca orgazm olabilseler bile her biri klitoral orgazm kadar şiddetli hissedilmiyor.

kadınların sadece %15'i çoklu orgazmı tecrübe edebiliyor. bunun çok daha küçük bir kısmı ise bunu her cinsel deneyiminin bir parçası haline getirebiliyor. hem klitoral hem de vajinal yoldan orgazma ulaşabilen kadınların çoklu orgazm yaşama şansı daha fazla.

erkeğin orgazmı kadın orgazmı kadar komplike değil. yine de her boşalmanın orgazm olduğu ya da boşalmadan orgazm olunamayacağı yönünde yanlış bir inanış var. erkeklerin sadece %1'i çoklu orgazm olabiliyor ve erkeğin boşalmadan da orgazm olabilmesini gerektiriyor. erkeğin arka arkaya boşalıp çoklu orgazmı yaşaması mümkün olsa da refractory period denilen, boşalma sonrası penisin tekrar erekte olabilmesi için geçmesi gereken süre, erkeğin her birinde boşalarak çoklu orgazmı yaşama şansını iyice azaltıyor.

iStock.com

---

ve gerekenler:

düşünce yapısı: seksi, partnerle kurulan bir iletişim olarak görmek, tıpkı konuşmak, sohbet etmek gibi. seksi ulaşılması gereken bir amaç, ya da kimi akşamlar yatmadan önce yapılan zevkli bişey olarak görmek kendinize ve partnerinize karşı yapabileceğiniz en büyük haksızlık olur. erkeklerdeki aşırı heyecanlanıp erken boşalma, ya da boşalmamak için haftanın gollerini düşünme gibi sorunların çözümü de bu düşünce yapısı.

partnerler arası fiziksel çekim (bkz: http://en.wikipedia.org/…ki/physical_attractiveness): aşk, sevgi, hoşlanma gibi hislerin mevcut olduğu cinsel birleşmeden alınan hazzı, fiziksel çekim kat kat arttırabilir. uyumu da bu maddeye ekleyebiliriz, gerçi partnerlerin birbirleriyle olan cinsel uyumu fiziksel çekimle doğal olarak oluşabiliyor. kişiler toplum genelinde fiziksel çekicilik olarak görülen özelliklere sahip olmasalar bile birbirlerine çekici gelebilirler. partnerlerin arasındaki bu fiziksel çekimin duygulardan ve düşüncelerden arınmış, dürtülere ve güdülere dayalı olduğunu söylemek gerek.

rahat olmak; endişe, korku gibi olumsuz hislerden arınmak: partnerinize %100 güveniyor dahi olsanız, seks esnasında aklınızın başka bir yerde olması (iş stresi, ertesi güne sarkıttığınız ödev, arabanın kelebek camı, vs) cinsel birleşmeden alınan hazzı azaltacağı gibi orgazma ulaşma süresini de arttıracaktır. 80 dakika baskılı oynayan takımın bir türlü gol üretememesinden doğan stres son 10 dakikadan gol çıkma şansını nasıl olumsuz etkiliyorsa, birleşme sırasında aklı meşgul eden sorunlar da orgazma ulaşma şansının önünde engel olacaktır. bu yüzden çoklu orgazm olabilmek için partnerlerin rahat bir ruh halinde olmaları önemli. aklı dinlendirmek için pek çok yol var, meditasyon bunlardan biri: http://www.mindbodygreen.com/…ge-your-sex-life.html

iStock.com

cinsel kuvvet: yani sexual stamina, uzun süre seks yapabilme becerisi. uzun süre hareket edebilme becerisi ile karıştırılmasın. haliyle erkek kısmı için daha önemli. herşeyin başı sağlık demişler, cinsel kuvvetin başı da sağlık. kandaki yüksek karbondioksit oranı (sigara), eksik/hatalı beslenme, egzersiz noksanlığı/eksikliği, bunun önündeki en büyük engeller. avokado, kuşkonmaz, incir, yaban mersini (blueberry), istiridye, çikolata, karpuz gibi besinler cinsel kuvveti olumlu etkilerken kahve, alkol, dondurma, yağda kızarmış yiyecekler olumsuz etkiler.

(erkekler için) düşük olmayan testesteron seviyesi: fiziksel bir rahatsızlıktan ötürü zaten düşük değilse yenilenlere dikkat ederek testesteron seviyesini arttırmak mümkün. kuru üzüm, yumurta sarısı, kırmızı et, ton balığı ve bakliyat gibi.

(erkekler için) yukarıda bahsettiğim refractory period'u azaltmak için, pc kası'nı işemek dışında da kullanabiliyor olmak. pazu yerine pc kası geliştirmek kadar çaba gerektirmese de bu kası kontrol edebilmek boşalmadan orgazm olabilmek ve çoklu orgazm için gerekli.

---

nasıl:

önsevişme: egzersiz yapmadan önce veya sahaya girmeden önce nasıl ısınılıyorsa, seks için de ısınmak gerekiyor, hem fiziksel hem mental olarak. önsevişme, çoklu orgazm'ın ilk doruk noktasına ulaşabilmek için yükselinmesi gereken mesafenin bir kısmını pek de fiziksel bir efor sarfetmeden katedilmesine neden olur, seks için daha çok enerji kalır. ek olarak, önsevişme sırasında partnerler birbirlerini ne kadar arzu ettiklerini gösterirler, dolayısıyla ne kadar arzu edildiklerini de görürler. önsevişme, ilk orgazm sonrası götü devirip uyumamak ve tekrar istemek için gerekli olan iştahı açar.

iletişim: partnerlerin neler istediklerini ve nelerden hoşlandıklarını bilmeleri gerekiyor. iletişim diyince sadece konuşmak anlaşılmasın, konuşmak şart değil. partnerinizin size nelerden hoşlandığını cümlelerle değil, hareket ve tavırlarıyla, vücut diliyle ve çıkaracağı seslerle zaten söyleyecektir. konuşarak da iletişim kurulabilir, ancak bazı insanlar nelerden hoşlandığını keşfedemez, bilmez, bilemediği için de söyleyemez. diğer yandan partnerinizin konuşmadan size söyleyecekleri, aslında istedikleridir. üstelik partnerinizin size konuşmadan söylediklerini anlamış ve ona göre hareket etmiş olmak sizi partnerinizin gözünde daha arzu edilir hale getirecektir.

iStock.com

bencil olmamak: kişinin kendi alacağı zevke öncelik vermesi partnerinin alacağı zevki azaltabileceği gibi kendisini önemsiz hissetmesine neden olacak ve aklının bir köşesinde bu düşünceyle mücadele etmek zorunda kalacaktır. partnerlerin zevk almaktan çok vermeye odaklanması akılda oluşabilecek bu gibi sorunların önüne geçecektir ve cinsel deneyimi daha doyurucu ve zevkli hale getirecektir. örnek: favori pozisyonunuzda daha çok zevk almaya çalışmaktan ziyade, partnerinizin favori pozisyonunda ona daha çok zevk vermeye çalışmak.

çikolata: serotonin, dopamin, theobromine ve anandamide gibi mutluluk, zevk veren hormonlar cinsel birleşmeden alınan zevki arttıracak ve çoklu orgazm için gerekli olan tepe noktasında seyretme süresini arttıracaktır, bu yüzden özellikle cinsel birleşme öncesinde ve aralarda çikolata tüketilmesi elzemdir. gerçi çikolata yemeye bahane mi lazım.

dehidre olmamak için su: dehidrasyon yorgunluk, baş dönmesi hatta bayılmalara kadar varabilen olumsuz sonuçlara sebep olabilir. özellikle orgazm sırasında bayılmamak için cinsel birleşme öncesinde ve aralarda su tüketimine dikkat etmek gerekir. çikolata yedikten hemen sonra içilirse daha güzel olur.

kadın için:

a) klitorisi elle uyararak birden fazla orgazm - klitoris aşırı ilgiden kuruyup sahibine huzursuzluk çıkartacağı için başarı şansı çok az.

b) klitorisi ağız yoluyla uyararak birden fazla orgazm - oral seksi yapan kişinin işini severek yapması gerekiyor. (bkz: arbeit macht frei) daha doğrusu, oral seksin hem yapan hem de yapılan için zevkli bir eylem olduğu durumlarda kadının klitoral yolla çoklu orgazma ulaşması mümkün.

c) klitorisi ağız yoluyla uyararak orgazm ve hemen arkasından vajinal seks - kadın klitoral orgazm olmanın etkisinden henuz çıkamamış olacaktır ve iyi alınmış bir pozisyonda (doggy) erkek penisiyle kadının g noktasını uyarabilir. bu noktada kadının ilk orgazmın hazzından çok uzaklaşmadan tekrar orgazm olması mümkün.

d) vajinal çoklu orgazm - kadının şanslı azınlıktan olması ve g noktasının sürekli uyarılması gerekiyor. klitoral orgazm ile başlanmamış olduğundan vajinal çoklu orgazm, klitoral orgazm ile başlananlar kadar şiddetli olmayabiliyor.

erkek için:

a) uzun süreli blowjob - oral seks yapan kişinin bundan zevk alması erkeğin bu yolla çoklu orgazma ulaşma şansını arttırıyor. kadına yapılan oral seksten ayrı olarak sağlam bir çene şart. boru değil. erkeğin kendisini rahat hissetmesi, boşalmaya odaklanmadan sadece keyfini çıkartmaya bakması gerekiyor.

b) cinsel birleşme - erkeğin boşalacağını anladığı an pc kasını kontrol ederek boşalmadan orgazm olması ile olabiliyor. bunun için erkeğin kontrolü elinde bulundurduğu bir pozisyonda olunması gerekiyor, örneğin doggy gibi.