Orijinal MasterChef'in Takipçisi Eski Bir Aşçıdan Bir MasterChef Türkiye Eleştirisi

Çok sevilen Masterchef yarışmasının ülkemizdeki versiyonuna dair eski bir aşçının kısa kısa yorumları.
Orijinal MasterChef'in Takipçisi Eski Bir Aşçıdan Bir MasterChef Türkiye Eleştirisi

eski bir aşçı, azılı bir gordon ramsay takipçisi ve orijinal formatlı masterchef yarışmasının hiçbir bölümünü kaçırmayan bir insan olarak naçizane anlamadığım programdır. evet! ben masterchef türkiye'yi anlamadım.

bizim her işimiz niye bu kadar avam? niye her şey bu kadar eğreti duruyor üzerimizde? lan ben masterchef'in orijinal yapımcısı olsam "n'apıyo lan onlar orda" derim. lisansı geri alırım yemin ederim.

prodüksiyon ile alakalı ilginçlikler

- arkadaş orada yemek yapan adamın başına üşüşüp neden boğuyorsunuz? 5 dakikası var zaten adamın. bırakın ne yapacaksa yapsın, tadına bakacaksınız zaten.

- yahu daha yemek yapılırken, gidip sosun, garnitürlerin falan tadına neden bakıyorsunuz? daha sonra o sosun veya işte neyin tadına baktıysanız onun tabaktaki kompozisyonu konusunda ön yargılı olmaz mısınız? yarışmacı tabağa koyacak zaten onu, az bekleyin yahu.

- sandalyelerinize neden oturmuyorsunuz? jüri sürekli sandalyelerin arkasında, iki elleriyle sandalyeleri kucaklamış bekliyor. bence çok absürt bir görüntü.

- mehmet şef neden hasan şaş ekolü yırtıcı orta saha arıyormuş gibi gaza getirmeye çalışıyor? bağırarak "burada olmak istiyorum şeffiiaam" dedirtme, hızlı havuç doğratma gibi şeyleri çok seviyor. adam vişne soslu kuzu eti yapmış, "bakiyim 10 saniyede temizleyebilecek misin oraları? hızlıhızlıhızlı" diye bağırıyor.

- somer şefe hiçbir lafım yok. adam gerçek bir avrupalı ve bu konuda kendini yetiştirmiş bir insan. yorumları falan aklı başında hep. helal olsun.

- danilo şef çok az yorum yapıyor. italyan mutfağı dışında çok iyi değil herhalde bilgisi.

- sürekli acındırma, duygu sömürüsü yapıp duruyorlar ama bu bizim memleketin kanayan yarası. masterchef türkiye'nin problemi değil. burada bu satıyor. bari yemek programında olmasaydı...


yarışmacılarla alakalı ilginçlikler

- aga bu tabağı kimse tamamlayamıyor? orijinal masterchef'te bu böyle değil! şu süreyi bir yettirin yahu! hep son saniyede çalakaşık atıyorlar ürünleri. ya sosu kalıyor, ya başka bir şeyi.

- bizim insanımızın sanat ve estetikle işi yok harbiden. gerçekten güzel ve modern tabak çok az gördüm. orijinal masterchef'teki tabakların çoğu sanat eseri gibi. bizim millet daha çok "bir tarafa protein, öteki tarafa garnitür" şeklinde çalışıyor. yahu adam 12 senedir aşçıyım diyor; laaps diye ortaya püre, üstüne de et koyuyor. bir modern tabak yapın bari.

- sanırım yarışmacılara "somon ve kuzu pirzola dışında protein kullanmayacaksınız" diye sözleşme imzalattılar. yarışmacıların protein seçimlerinin %80'i bu ikiliden oluşuyor.

- abi biraz vizyonunuz olsun ya. kullandığınız bütün malzemeler benim evde de var. bir tane ilginç baharat veya başka bir şey duymadım. orijinal masterchef'te sürekli daha önce karşılaşmadığım malzemeler duyuyorum. adam miso'dan tatlı yapmıştı geçen. gordon ramsay tabağı yaladı ve sonra yere atıp kırdı. bizde de "şefim naneyi kuru değil taze kullandım." wow. much vizyon, very yaratıcılık.

ingilizce bilmiyorsanız bile orjinal masterchef'i bir izleyin derim. aradaki farkı göreceksiniz.