Orta Amerika'nın Görülesi Ülkesi Guatemala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Amerika ülkesi Guatemala'ya dair merak edilenler.
Orta Amerika'nın Görülesi Ülkesi Guatemala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17 milyon nüfuslu, hem atlas okyanusu hem de pasifik okyanusu'na (büyük okyanus) kıyısı olan orta amerika ülkesidir guatemala. meksika'nın güney komşusu olan ülke aynı zamanda honduras, el salvador ve belize ile de komşudur. en yaygın dil ispanyolca olsa da çeşitli yerel diller de bugün hala konuşulmaktadır. ilk başkenti antigua olan ülke, ülkedeki aktif volkanik dağların da büyük katkısının olduğu depremler yüzünden, 19. yüzyılda başkenti guatemala city'e (ciudad de guatemala) taşımıştır.


ülkede 22 yönetim bölgesi (eyalet denilebilir) vardır. nüfus daha çok güney bölgelerinde yoğunlaşmıştır. ispanyol fetihlerinden önce maya medeniyetine de ev sahipliği yapmış olan ülkenin kuzey kesimleri adeta açık hava müzesi gibidir. ülke çapında doğal, kültürel ve tarihi öneme sahip birçok yer bulunsa da maya medeniyetine ait sit alanları daha çok kuzey kesimlerdedir.


hemen hemen 500 yıllık kolonyal geçmişe sahip olan ülkede, ispanyol sömürgecilerin izleri bütün ülke boyunca takip edilebilir. engizisyonun da yardımıyla yürütülen hristiyanlaştırma politikaları sayesinde bugün halkın büyük bir çoğunluğu katolik hristiyandır. ancak insanlar büyük oranda mayalara benziyorlar ve birçoğu maya olmaktan gurur duyuyor.


güvenlik genel olarak ülke çapında bir problem olsa da başkent haricinde turistlerin çok da korkacağı bir şey yoktur. ancak özellikle sınırlarda mümkün mertebe araçtan çıkılmamasını, rüşvet istenirse itiraz edilmemesini tavsiye edebilirim. sınırı yürüyerek geçmek gibi bir hatayı ise sakın yapmayın.


ülkenin başlıca geçim kaynakları tarım ve turizm. özellikle doğa yürüyüşleri, tarihi miras ve sahiller turistleri çeken başlıca etkenler. ülkenin adı kadim dillerde "bol ağaçlı yer" anlamına geliyormuş ve adının hakkını veriyor denilebilir. özellikle nüfusun daha az olduğu kuzey bölgelerde doğa gayet güzel korunmuş. devasa ormanların içerisinde yer alan maya şehirlerini ziyaret etmek için özel turlar var ve gayet ucuz. ayrıca hala aktif olan volkanik dağlara tırmanmak da mümkün.

Latin Amerika'da Türklere Karşı Neden Ekstra Bir Sempati Besleniyor?