Orta Çağ Engizisyonunun Korkunç Celladı: Tomas de Torquemada

İspanya kralı V. Ferdinand döneminde görev yapan İspanyol engizisyonu lideri Tomas de Torquemada, tarihin gördüğü korkunç karakterlerden biri.
Orta Çağ Engizisyonunun Korkunç Celladı: Tomas de Torquemada

orta çağ engizisyonunun meşhur celladı domas de torquemada, gençliğinden ölene kadar bu mesleği büyük bir sevgiyle sürdürmüş, ünü kilise dışına taşmış, bazı makamlar ve mevkiler teklif edilmiş ama kabul etmemiştir. 

özellikle engisizyonun verdiği işkence edilerek infaz kararlarını büyük bir titizlikle infaz ettiği kayıtlara geçmiştir. öyle ki bir gün bir akrabası bilmem kaç kemiği kırılarak infaz edilmek üzere karşısına geldiğinde titizlikle ne bir eksik ne de bir fazlasını kırmadan o sayıdaki kemiğin üzerinde çalıştığı ve görevini kilise ve yeğenine layık şekilde yerine getirdiği söylenir. aynı zamanda birçok işkence aleti ve tekniğinin mucididir.

cumartesi günleri eğer evinizin bacasından duman yükselmiyorsa, yemek yemiyorsanız, tomas de torquemada'ya göre siz bir "dönme" olabilirsiniz. hristiyan görünen ama aslında yahudi olan biriyseniz de anında kendinizi bir mahkemede bulabilirsiniz. sorgulama sırasında da öyle olmasanız bile anında suçu kabul etseniz, o zaman da san benito giydirilir üzerinize. üstelik de bu giysiyi, hayatınız boyunca giymek zorundasınız. tam manasıyla damgalanıyorsunuz, toplumca dışlanıyorsunuz, kimse sizinle değil iletişim kurmak, sizden tiksiniyor. çünkü siz, büyük engizitörün buyurduğu üzere dinden çıkmış iğrenç bir insansınız. üstelik de itiraf etmiştiniz unuttunuz mu?

1486 yılında başlayan ve ispanya'nın parasız kalması üzerine o dönemde, nereye gittiyse parayı kendinde toplayan yahudiler, ülkede bulunan tüm katolik olmayanlarla beraber tüm ispanya'dan kovulmuşlardır. bu eylemi yapan kişi de bizzat tomas de torquemada'dır. tüm ganimetlerinizi bırakıyorsunuz lütfen o şamdanları almayın rica ederiz. iş birliğiniz için teşekkürler.

ancak diyelim ki evinizde bir hristiyan olmanıza rağmen bir torah bulunduruyorsunuz, yakalandınız, ve doğal olarak ''bu ne lan bi kitap bulundurduk diye dinden mi çıkıyoruz hocaa hişşş aloo'' diyorsunuz. anında işkenceye alınıyorsunuz. iplerle yapılan türlü bağlamalardan geçiriliyor, en garip şekillerde günlerce asılı kalıyorsunuz. olmadıysa türlü türlü aletlerle vücudunuzun çeşitli yerlerine giriş yapıyorlar. acces denied da diyemiyorsunuz. tüm bunlar itiraf etmeniz için de değil, sadece acı çekmeniz için. üstelik itiraf etmediyseniz de auto da fe sizi bekler.

tomas de torquemada, o günlerde almanya'da malleus maleficarum'un yazılmasıyla iyice yükselen engizisyon meşalesini, aragon ve kastilya eyaletlerine getiren kişidir. sağ olsun kraliçe isabella da yardım etmiştir bunu yapmasında ancak kraliçe de tam bir dogmatik olarak yaşadığı için, tomas efendinin resmen uşağı gibi çalışmıştır. üstelik birçok kaynak, kesin olmamakla beraber tomas de torquemada'nın da bir yahudi olduğunu yazar. ancak bu ilkeli engizitör, 250.000 yahudiyi ülkeden sürdüğü gibi, (bkz: seferad) milyonlarca müslümanı da kapı dışarı etmiş, binlerce insanı damgalamış, binlercesini de işkenceye yollamıştır. ünü yüzlerce yıl sonra bile sönmemiştir. neyse ki papa ii. jean paul 500 sene sonra "özür dileriz" demişse de, torquemada gelmiş geçmiş en kan donduran memurlardan birisi olmuştur tarihte. üstelik de, bunu eksiksiz yerine getirmiştir.

ne uğruna? bir hiç uğruna.

Engizisyon Mahkemelerinde Verilen Ölüm Cezaları İçin Düzenlenen Tören: Auto-Da-Fe