Orta Çağ İngiltere'sinde İntihar Edenlerin Ceza Olarak Kavşaklara Gömülmesi

Evet yanlış okumadınız. Bir zamanlar intihar etmenin ciddi yaptırımları vardı eski zamanların Britanya'sında. İnceliyoruz.
Orta Çağ İngiltere'sinde İntihar Edenlerin Ceza Olarak Kavşaklara Gömülmesi

antik yunan ve antik roma toplumlarında intihar konusunda insanlar daha liberal fikirlere sahipti. bir kişinin sefil bir hayatı varsa, bu hayatı acı içerisinde tamamlamak yerine dünyadan huzur içinde ayrılması daha olağan karşılanıyordu. yedinci yüzyıl canterbury başpiskoposu tarsuslu theodore, intihar vakalarını bağışlamış ve bunları kurbanların çaresizlik eylemi olarak tanımlamıştır. yine de yaşam ve ölüm kararının tanrı'nın elinde kalması gerektiğini savunmuştur.

ancak geç ortaçağ dünyasında hıristiyanlık avrupa'da önde gelen din haline geldikçe, intihar bir günah ve tanrı'ya karşı suç olarak kabul edildi. intiharın “şeytanın hristiyan ruhlara yaptığı en büyük ayartma” olduğuna inanılıyordu.

orta çağ ingiltere'sinde intihar suçu hukuki olarak "felo de se" olarak adlandırılıyordu. kelime anlamıyla "kendine karşı suç işlemek" demekti. intihar suçu işleyenler kalplerine çakılan bir kazık ile kavşaklara gömülür ve defin sırasında hiçbir dini ritüel uygulanmazdı. yine intihar eden kişinin tüm mal varlığına el konulurdu.


intiharın suç olduğunu duyurmak ve başkalarını bunu tercih etmekten caydırmak için böyle bir yola gittikleri düşünülmektedir. ölen kişinin hayaletinin kafasını karıştırmak için yapılan bir batıl inanç olduğu fikri de mevcuttur.

kavşak mezarları uygulamasının geçmişinin anglo-sakson zamanlarından bu yana devam ettiği görülmektedir.

kavşak mezarların kullanımının sonlanması akıl hastalığı ve depresyon konusunda edinilen bilgilerin artması ile gerçekleşmiştir. bunda, 1822'de intihar eden lord castlereagh da etkili olmuştur.

1823 yılında, babasını öldüren ve mental sağlığı yerinde olmayan abel griffiths'in eaton caddesi, grosvenor place ve king's road kavşağında yapılan defini birçok londralı'da şok etkisi yaratmıştır. aynı yıl parlamento kararıyla kavşak mezarları uygulaması kaldırılmıştır. çok fazla kişiden itiraz gelmese da bazı kişiler kavşak mezarların intihar için caydırıcı olduğunu savunmuştur.

intihar ediyorsun ve ölüp gidiyorsun. ancak kendi canını almadan önce "intihar edersem cesedimi ne yapayacaklar" diye endişelenip intihardan vazgeçiyorsun. günümüzde de intihar notunda "cesedim krematize edilsin, küllerim denize dökülsün" vs. gibi şeyler yazan var. insanoğlu gerçekten garip...

kaynak: history extra - medium