Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Tuvaletlerdeki Cinsiyet Ayrımı Kaldırıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesinde, öğrenciler talepte bulunarak içindeki tuvaletlerin cinsiyet ayrımını ortadan kaldırdı ve tuvaletleri unisex olarak yeniden düzenledi. Şimdiden tartışmalara yol açan olayın ayrıntılarına bir bakalım.


orta doğu teknik üniversitesi'nin bir binasında tuvaletlerin hepsini 400+ öğrencinin talebi ile cinsiyetsize çevirmiş. kısaca kadınla erkek aynı yerde sıçıyor. kadınlar ayna karşısında makyaj tazelerken yanda erkekler pisuvara huncarca işiyor. hoş ve sıcak bir ortam yakalamışlar tebrik ederim.

Ardından durumu beğenenler ve beğenmeyenler şeklinde bir ayrışma yaşandı

Beğenen yazarların görüşleri

bu ülkede hala iyi şeyler olabiliyor demek ki. bazı arkadaşlar medeniyet dememe kızdı fakat anlaşılmayan bir nokta var bu odtü'de sadece bir binada olan bir şey diğer binalarda böyle bir şey yok. ben şu açıdan bakıyorum "eğer insanlar bir araya gelip ortak bir karar alıyorsa ve bu karara saygı duyulup gerçekleşiyorsa" işte bu doğru olan şeydir. çünkü ülkemizde kısıtlamaların olduğu bir çok alan var. kim kısıtlamaları, tek doğruları seviyor ki?

bu uygulama bir çok gelişmiş ülkede olan bir şeydir. anormal bir şey değil.


ülkede bazen güzel şeylerin olabildiğini gösteren gelişme.

"garı" gözüyle degil de arkadaş gözüyle görebilirsen, alışır gidersin. bu uygulama, en azından cinsiyet bölücülüğüne vurulan sert bir darbedir, devrimin hasıdır. bütün odtü öğrencileri de bu yeniliğin ayırdında olduğunundan, hiç de suistimale konu olacağını düşünmüyorum. kadın erkek aynı yaşamı, aynı alanlarda paylaşabilirse, otokontrol sistemi kendiliğinden devreye girecektir. kadının az olduğu yerde, çokun aza tahakkümü meydana geliyor. bu topraklar böyle. bir erkek olarak bile, beş altı kişilik başka bir erkek grubunun sataşmasına maruz kalabilirsin. sadece kadın değil, sayıca az olan eziliyor bence.

kadın ve erkek eşit sayıda ve yüzdede toplumda yer bulabilirse, yozluklar, aşırılıklar, tacizler vs. kendiliğinden törpülenecektir. sosyal yaşam ya da iş yaşamından kadını çekip aldıkça, karşı cinsi meta gibi görmeler başlıyor. bizler, kadın erkek imajlarının arkasına hapsedilip, yanlızlaştırılmış yığınlar yapıldık. insanlıkta birleşmeli bence, yoksa ne sağlıklı ilişkilerden söz edilebilir ne de sağlıklı aşk, sevgi ve evliliklerden bahsedilebilir. yaşamın doğal akışına, kendi ellerimizle çirkin bentler kurmayalım artık..

olum siz tuvalette napıyorsunuz lan? ortak kullanılacak deyince delirdiniz amk. kültür başladı, adab-ı muaşeret bitti, kadına saygı geldi, medeniyet gitti. nasıl kafalarınız var sizin.

evde annenle, kız kardeşinle aynı tuvaleti kullanmıyor musun? umumi tuvalette evde yapmadığın şeyler mi yapıyorsun?

aynen corç, ah şu üniversite gençliği... kendisi yahya kemal sanki amk.

Beğenmeyen yazarların görüşleri

buna medeniyet diyen yazarları göstermiştir.

ne kadar mahremiyetten yoksun ve gereksiz bir şey yahu. gerçek medeniyet bu değil.

şimdi içerden leş gibi osuruk kokusu ve sesi duyup patır patır tıkırtıları duyup öhh ulan bu ne beaa dedikten sonra içerden mini minnacık, sevimli mi sevimli bir kızımız çıkınca o gençlerin hali ne olacak. o travmaları hangi sağlık merkezi tedavi edebilecek sorarım size.

bir erkek olarak kişisel tercihim kadınlarla aynı tuvaleti kullanmamaktan yana.
açıklama yapmayı gereksiz görüyorum.

erkeklere özel tuvaletler de korunduğu müddetçe karma tuvaletler olması beni ilgilendirmiyor. hayvanlar hayvan, insanlar insan gibi yaşar. ve biz medeni erkekler kadınların karşısında bazı şeyleri yapmayız.

ya şunu bile medeniyet diye savunan embesiller var ya hakikaten çok şaşırıyorum. kore'lilerle çalıştığım bir projenin ofisinde aynı bu şekildeydi tuvaletler. kendi kadın çalışanları bile sırf burayı kullanmamak için bizim şirketin ofisine geliyorlardı tuvalete. ofiste ne zaman yabancı birini görsek diyorduk mesele tuvalettir diye. kısacası hiçbir işe yaramayacak boş bir uygulama. sırf odtü'lüler ''biz farklıyız'' hissi yaşasın diye yapılmış.