Orta Dünya Evrenindeki Kartallar ve Hikayeyi Güzelleştiren Yaratılış Öyküleri

Tolkien'in Orta Dünya evreninde kartallar her zaman özel bir yere sahipti. Yüzüklerin Efendisi serisinde de "yüzüğü neden kartallarla götürmediler?" sorusuna çokça özne olan bu kadim yaratıkları tanıyalım.
Orta Dünya Evrenindeki Kartallar ve Hikayeyi Güzelleştiren Yaratılış Öyküleri

kartallar... insanlar, elfler, hobbitler ve hatta cüceler arasında ardada(yani dünyada) yaşayan en soylu canlılar olarak bilinirlerdi. işte bu muazzam canlıları j.r.r. tolkien dünyasında, film serisini seyredenler olarak ilk defa hobbit filminde görmekteyiz ve sanki tanrının eliymiş gibi en zor durumda hop orada bitiveriyor ve serüven kaldığı yerden devam ediyordu. ilk önce kendilerini tanıyarak işe başlayalım.

thorondor, diğer isimleri sorantor ve kartal lordu

ilk çağdaki kartalların en büyüğü ve kralıydı. kanat açıklığı 55 metreyi buluyordu. bir çok hikayede insanlara, elflere yardım ettiği hatta sauronun efendisi melkora karşı savaştığı ve onun yarattığı ejderleri yani kara ancalagon’un öldürülmesine katkıda bulunduğu bilinir. öfke savaşı’ndan sonra neler yaptığını ve nereye gittiği kesin olarak bilinmemesine rağmen valinor’a döndüğü düşünülür ve söylenir.

gwaihir, diğer ismi rüzgar lordu 

thorondor gittikten sonra kartalların lideri olmuştur. kendisi thorondor kadar büyük olmasada diğer kartalların en büyüğüydü. keskin gözleri ve güçlüyle yüzük savaşında diğer kartallara liderlik etmiştir. özellikle gandalf'a büyük iyilikleri dokunmuştur.

landroval

gwaihir’in kardeşiydi ve yaşamış en büyük kartal olan thorondor soyundan geliyordu. dumanlı dağlar’da diğer kartallar ile beraber yaşıyorlardı. ayrıca gwaihir ile birlikte kara kapı savaşı’na katılıp, yüzük yok olduktan sonra frodo ve sam’i hüküm dağı’ndan kurtarmıştır.

meneldor

dumanlı dağlar’ın kuzeyinde yaşayan bir kartaldır. gwaihir’in yakın arkadaşı ve dostudur muhtemelen onunla birlikte aynı yuvada yaşıyordu. landroval gibi o da kara kapı savaşı’na katılıp, hüküm dağı’na frodo ve sam’i kurtarmaya giden kartallar arasındadır.

şimdi de gelelim nasıl yaratıldıklarına ve neler yaptıklarına

eru'nun en sevdiği, en kıymetlisi ve düşüncelerini en iyi anlayan, ainur'un en soylusu, en bilgesi, en kudretlisi ve ilim, irfan sahibi ayrıca valar'ın lideri olan manwe tarafından yaratılmışlardır. kartallar manve'nin yardımcıları , gözcüleri ve habercileridir. öyle keskin gözleri vardır ki dağların ve taşların arkasını görebilecekleri söylenir ve aynı zamanda konuşabilirlerdi. bundan dolayı melkor ve sauron'u gözler ve kötülüklerini manve'ye haber ederlerdi. bundan dolayı melkor ve sauron gökyüzünü karanlık ve kar büyüyle çevirirlerdi.

ilk çağa baktığımızda kartallar elflerin yıkılan ve sonra kurulan gondolin adında ki gizli olan elf şehrini korumuşlardır. daha sonra noldor'un yüksek kralı olan fingolfin melkor'la yiğitçe savaşırken ölmüş ve kartallardan thorondor gelip melkor'u yüzünden yaralayıp geri çekilmesini sağlamış ve fingolfin cesedini oradan almıştır. ayrıca kartallar birinci çağ'ın sonundaki gazap savaşı sırasında valar, elfler ve edain ordusunun yanında savaşmışlardır.

ikinci çağ'da, kartallar numenor'un başkenti armenelos'taki kral evi'nde bir yuva kurdu ve numenor'a göz kulak oldular fakat numenor yıkılınca kartallarda tekrar orta dünyaya döndüler.

gelelim üçüncü çağa, işte filmde kartalları gördüğümüz zaman dilimi bu çağın içinde yer almaktadır. hobbit hikayesinde kartallarla karşılaşma (yardım) olayı aslında gandalf'ın kartalları çağırması şeklinde gerçekleşmemiştir. asış olay şu şekildedir; ortada azog diye bir karakter bulunmamaktır. o bölgede cüceler bir kurt sürüsünün yani wargların toplantı yaptığını fark ederler o sırada goblinlerden kaçmaktadırlar sebebi ise büyük goblin kralını öldürmüşlerdir. tam bu sırada warglar bizim ekibi fark eder ve bizim ekibi ağaçların tepesine kıstırırlar. bu kıstırmasında ki amaçları goblinlerin gelmesini beklemek ve ağaçları ketirerek onları yakalamaktı. sonra gandaf kozalak toplayıp onları ateşe verdi ve wargların üstüne atmaya başladı fakat warglar sağa sola koşuştururken diğer ağaçları da tutuşturmuşlardı(o sırada goblinler de oraya gelmişti) . bu sırada kartallar olan biteni keskin gözleriyle görmüşlerdi. tabi warglar ve goblinlerden nefret ederlerdi, hemen olay yerine geldiler warg ve goblinleri darmadağın ederek bizim ekibi alıp gittiler. macera kaldığı yerden devam etti.

ikinci bir olay olan gandaf'ın kurtulması da şu şekildedir: kartallar o sıralar orta dünyada radagast lie haşır neşir idiler ve radagast gwaihir'e orkları takip etmesini rica eder. bunun üzerine orklar takibe alınır. radagast bir büyücü olduğundan bunu orkların bu hareketini saruman'a bildirmek ister ve gwaihir'i saruman'a gönderir. ısengard gelen gwaihir burada gandaf'ın tutsak edildiğini görür ve onu kurtarır.

üçüncü olay ise gandaf morya madenlerinde balrog ile savaşır ve gruptan ayrı düşer. bunun üzerine galadriel gwaihir'e rica ederek gandaf'ı bulmasını ister. gwaihir gandaf'ın balrog'u yendiği ve yere çaldığı zirak-zigil'de bulur ve gandalfak büyücü olarak oyuna yeniden katılır.

dördüncü olay ise karakapılar önünde yapılan savaşta büyük yardımları dokunmuş ve yüzük yok olduktan sonra frodo ve sam'i hüküm dağından kurtarmışlardır.