Ortama Yeni Bir Dişinin Gelmesiyle Beraber Libidoların Yükselmesi Durumu: Coolidge Etkisi

Birçok hayvan türünde, cinsel açıdan doymuş erkeğin ortama yeni bir dişinin gelmesiyle beraber libidosunda patlama yaşamasına, performansının birden yükselmesi durumuna Coolidge Etkisi deniyor. Detayları için sözü yazarımıza bırakıyoruz.
Ortama Yeni Bir Dişinin Gelmesiyle Beraber Libidoların Yükselmesi Durumu: Coolidge Etkisi

en başta farelerle yapılan deneylerle gözler önüne serilmiştir bu olgu: yeni bir dişi fareyle aynı kafese konulan erkek fare ilk anda çılgınca bir çiftleşme davranışı içine girerken bir süre sonra net bir biçimde ilgisini yitirmekte, ama kafese yeni bir dişi farenin koyulmasıyla yeniden son derece abartılı sayılarda birleşmeye başlamakta, ve hatta farklı farklı dişiler sözkonusu ise cinsel eylemlerine yorgunluktan ölene kadar devam edebilmektedir. bilhassa boğa ve koçların partnerleriyle ikinci defa seks yapmaya gayet isteksiz oldukları da bilinen bir gerçektir. 

bu sebepten, tek bir boğa ve tek bir koç çiftliğinizdeki tüm inek ve koyunlara yetecektir. bunun dışında kediler ve domuzlar da coolidge effect'in deneysel olarak üzerlerinde kanıtlandığı hayvanlardandır. insanlar konusunda ise deneyden ziyade gözlemler aynı sonucu vermektedir: "iktidarsız" oldukları iddiasıyla eşleri tarafından seks terapilerine zorlanan erkeklerin terapistlerine gizli gizli aslında metresleriyle, sekreterleriyle hiçbir sorunları olmadığını söylemeleri yerinde bir örnektir buna zannederim ki. 

evrimin erkekleri mümkün olduğu kadar çok sayıda kadını döllemeye programlamış olmasıyla açıklanabilir coolidge etkisi bir ihtimal; ama şu da vardır ki, erkekler kadar olmasa da dişilerde de gözlenen bir davranıştır bu. misal "cinsel hayatınızdaki değişikliğin ne yönde olmasını istersiniz" sorusunu erkekler yüzde kırk oranında "daha fazla partner" şeklinde yanıtlarken, kadınlarda da yüzde yirmi civarında da olsa aynı cevap vardır.

fenomenin ismi ise başrolünü eski amerika başkanlarından calvin coolidge'in oynadığı bir anekdottan gelmektedir. 

Calvin Coolidge

great depression'a giden yılların başkanı coolidge ve eşi bir gün kentucky'de bir devlet çiftliğini ziyaret eder ve ayrı ayrı gezdirilmeye başlanırlar. önce bayan coolidge geçecektir horoz kümeslerinin önünden, ve ordaki görevliye soracaktır, "bir günde ne sıklıkta çiftleşiyor bu horozlar?". "düzinelerce defa" cevabını alan mrs. coolidge "bunu başkana söyleyin" deyip uzaklaşacaktır. aynı yere geldiğinde kendisine bırakılan mesajı alan coolidge ise görevliye "hep aynı tavukla mı?" diye soracaktır. "hayır, hep farklı tavuklarla" cevabının üzerine ise "bunu bayan coolidge'e söyleyin" diyecek, bu şekilde seksüel bilimlere bu kavramın hoş, neşeli adını hediye edecek, eşiniz, sevgiliniz sizi aldattığını, terk ettiğini söyleyip, "elimde değil, coolidge etkisi" diye eklediğinde bol bol beddua alacaktır.