Orucunu 6. Dersin Tenefüsünde Açmış Efsanevi Nesil

Evet, vardı böyle bir nesil. İftar saati günümüze göre daha erken saatlere denk gelirdi. Oruçlu olan öğlenci tayfa orucunu son derste açmak durumunda kalırdı. İşte o günlere dair unutulmayan detaylar.
Orucunu 6. Dersin Tenefüsünde Açmış Efsanevi Nesil

ayrıca okuldan akşam karanlığında çıkmış olan nesildir, çantasında küçük el feneri bile bulunur.

tenefüste değil, ders sırasında hocanın izniyle aşağı inip oruç açan nesil. oruç tutmayan birsürü yancı da faydalanırdı tabi bu hizmetten.

ayrıca 2002 dünya kupasını da okulda izlemiş olan nesildir.

akşam 5'te iftar açabilmiş nesildir. şimdiki 17 saatlik oruç süresinin nerdeyse yarısı ediyor

son teneffüs okul kapısından çıkıp hemen yandaki dönerciden 15-20 tane tavuk döner paket yaptırıp getirecek olan çocuğun büyük havası olurdu. ben bide üstüne evde gömerdim, iftar sofrasında. hey gidi tombalak ilkokul çocuğu yıllarım hey!

yarı yıl tatilleri kurban bayramı ile birleşmiş nesildir.

hey gidi, tüm yıl yoktan sebeplerle absürt cezalar veren gestapo ilkokul öğretmenimiz bir ay melâike kesilir fırından taze simit olsun, şehrin ciks pidecisinden pide olsun, lahmacun olsun hergün bişi ısmarladı bize. 

artık kendince sevap günah dengesi mi kurmaya çalışıyordu bilemiyorum.

bu dönemde, cam kenarında oturan arkadaşların değeri kat ve kat artardı. kafayı camdan çıkarıp ezan okunur okunmaz haber verir ve anlıkta olsa kahramanlaşırlardı. yeterli ilgiyi göremeyen haberci tayfası ise trollük yaparak sahte ''ezan okundu'' çağrısıyla koca sınıfın her şeye inanan saf temiz öğrencilerine oruç bozdurur, öğretmenin gazabına uğrardı...

(bkz: bu benim lan)

hepimizin önünde su,meyve suyu ve kantinden alınan pogaca,simit olurdu.daha ezan okumasına 20 dk kala sınıfta kaynamalar başlardı.ezan okunurken sınıfa yayılan sevinci hiç unutamam.

ortaokula dönmek istedim şuan.harbi ne güzel günlermiş yahu.

bazen anne ya da babanın "iftara davetliyiz hocam, bizim kızı alsak olur mu" diyerekten dersten alınan nesille aynıdır sanırsam. o bendim çünkü evet.

son dersi happy hour modunda geciren nesildir ayni zamanda.

benim bu! demekten mutlu olduğum nesil. resmen o anlara gittim. ortaokuldaydım. 5. ders ile 6. ders arasındaki teneffüste okunurdu ezan. herkes yemeğini paylaşırdı birbiriyle. arada bir tane arkadaş ışığı kapatıp-açardı bak onu da hatırladım. haylaz