Örümcek-Adam ve Batman Arasındaki Farklar

"Mahallenizin Dost Canlısı Komşusu" ile "Maskeli Savaşçı" arasında okumaktan keyif alacağınız farkları derledik.


Temel farklar

1. batman ve spiderman arasındaki en önemli fark birisinin mütevazi bir öğrenci (spiderman), diğerinin bihruz bey misali ukelâ bir mirasyedi olmasıdır. spiderman delikanlı gibi (genellikle) hiçbir alet edevata gerek kalmaksızın muhtaçların yardımına koşarken, batman artisti bmw sponsorlu araçlarla göz boyamak ister; kadın peşinde koşar. oysa spiderman öyle midir? aşkını içine gömen bir anadolu çocuğudur tabir-i caizse...

2. spiderman örümcekimsi bir yarı mutanttır, batman ise taklitçidir, kolpacının, korsancının tekidir. atletik vücudu ve kas gücü dışında hiçbir olağanüstülüğü yoktur. belki de bu nedenle sadece geceleri takılmaktadır.

3. birini örümcek sokmuştur ama ötekini yarasa sokmamıştır. ya da soktuysa bile bu gerçek bizden gizlenmiştir. (bkz: yarasa neresiyle sokar sorunsalı)

4. batman ingiltere kökenlidir, tetikçidir (endüstri devrimi üretimi allahsızın tekidir yani). spiderman ise amerikancıdır, mandacıdır, narkotikçidir (ne de olsa biyokimya öğrencisiydi).


5. batman kimi zaman gafil avlanır, pusuya düşer. oysa spidey'in örümcek hissi vardır. bu da ona, son saniyede de olsa, her türlü felaket ve darbeden kurtulma olanağı sağlar.

6. batman'in kullandığı batmobile'in trafik sorunu vardır. dolayısıyla batman trafik nedeniyle olay mahaline gecikebilir. spidey ise asla trafiğe takılmaz, zati kendisinin, şehir trafiğiyle de işi olmaz. bulunduğu muhitte gökdelen varsa her işini görür, gökdelenlerarası transit geçişini rahatça yapar.

7. batman azılı suçlu olan fanilerle savaşırken, spidey ise süper güçleri olan yaratıklarla savaşır.

8. batman'in sonik bombaları, jet botları, kızılötesi lazerleri, video kaydedicisi, batbomb'u, batarang'ı vs. vardır ve batman'in sahip olduğu tüm bu ekipmanlara dost düşman hayrandır. spidey ise batman'in sahip olduğu alet edevatın binde birine sahip değildir.

9. batman'in kostümü son modeldir, en son sistemle donatılmıştır ve onu alevlerden, kedi tırmığından (catwoman), havan topundan vb. şeylerden korur. spidey ise kostüm konusunda garibandır, kostümü yırtıldıkça ona yama yapar.

10. batman'in olay mahaline girişi de, olay mahalinden çıkışı da başlıbaşına bir şovdur. batman'in azılı düşmanları ve gotham vatandaşları onun bu giriş ve çıkışlarını hayranlıkla izler, gözüne el feneri tutulmuş tavşan gibi apışıp kalır. spidey ise ortama ağ atarak girer, ortamdan ağ atarak çıkar; şaşalı giriş çıkışları tercih etmez, mütevazıdır.

her iki karakterin de gayesi en nihayetinde aynı olsa da imaj ve tutumlarında büyük bir fark söz konusudur

batman gotham halkı için bir mit, bir şehir efsanesi konumundadır. esrarengizdir, dokunulmazdır ve bir o kadar da insanlıktan uzaktır. kendisini bir birey olarak değil de bir figür olarak sunar. şehirdeki suçlular için batman yatağın altındaki canavar gibidir. geceleri batman'in nefesi her zaman suçluların ensesindedir. ondan kaçış yoktur. bu yüzden gotham vatandaşları için batman her ne kadar erişilmez olsa da karanlığın içindeki bir umut ışığıdır.

spider-man ise doğrudan halkın içinden çıkmış bir kişidir. kendisini bir figür değil, bir birey olarak sunar. kendisini new york halkına "ben arkadaş canlısı komşunuz spider-man" diye tanıtır. gece gündüz fark etmeksizin dışarıdadır, hem suçlularla mücadele eder hem de halkın arasına karışır. özetle spider-man fakir ama gururlu, bir o kadar da sempatik queens çocuğudur.

bu farkın bence en önemli sebebi ise yaşadıkları trajedinin ikisi üzerindeki psikolojik etkileridir. batman hiçbir zaman yaşadığı acıdan kurtulamamıştır, kurtulamayacaktır. ebeyevnleri öldüğü an, içindeki mutluluk da ebediyen ölmüştür. huzur ve sevinç ona her zaman bir adım uzak olacaktır. bu yüzden kendisini bambaşka bir şeye dönüştürme kararı alır. bütün kusur ve noksanlıklardan, insani arzulardan uzak bir şeye, adeta mitolojik bir varlığa. ancak bu şekilde hayata tutunabilirdi. bruce wayne onun için sadece bir isim olacaktır. onu tanımlayan esas şey ise batman'in ta kendisidir.

spider-man ise amcasının kaybını bir ders olarak görmüş, yaşananları olduğu gibi kabullenecek olgunluğa erişmiştir. sorumsuzluğunun bedelini ödemiş ve bunun farkına varmıştır. spider-man için yapılması gereken şey elinde bulundurduğu gücü, hakkıyla kullanmaktır. sorumluluktan kaçmamaktır. bu kabullenmişlik dolayısıyla batman'in aksine spider-man'in kendi kimliğinden ve mutluluğundan feragat etmesine gerek olmamıştır. hayatına peter parker olarak devam eder, bütün kusur ve noksanlıklarını kabul eder. o bir figür değil, bir bireydir.

siyasi alt metinleri

spiderman de en az batman kadar taktisyendir. hatta rakibini ürkütmez korkutmaz, planını yapar ceylanı ürkütmeden avlar. batman ise korku saçmaya çalışır.

spiderman'in empati gücü vardır. rakibini konuşarak ikna etmeye çalışır. pek çok can düşmanını konuşarak ikna etmiştir. batman de ise empati sıfırdır, zerre duygulardan anlamaz. yardımcısı robin'i bile çileden çıkartmıştır.

batman "dünyanın en iyi dedektifi benim" diyecek kadar kaba biri iken, spiderman "ben sizin komşunuzum" diyecek kadar alçakgönüllüdür.

batman, esasında ait olduğu üst sınıfı korur. bütün çabaları fakirlerin isyan etmemesi içindir. joker, herhangi bir alt sınıf birisidir. penguen, uzun yıllar boyunca uğraşarak siyasi güç elde etmiş fakir çocuğudur. harvey dent aka two-face, hukuk ve adalet sağlamaya çalışırken hukuksuzluğun ve adaletsizliğin kaynağının zengin sınıf olduğunu fark ederek delirmiştir. victor zsasz, üstün nişancılık yetenekleri sayesinde zengin sınıfın sistemini tehdit edebilen bir alt sınıf üyesidir.

spiderman'in rakipleri ise, siyasi sistemi kontrol eden çok uluslu holdinglerin birbirleriyle ve halka karşı savaşırken ürettiği kişilerdir. doktor octopus, zengin holdinge çalışırken kaza geçirmiştir. goblinler zaten zengin bebesidir. sandman, bir deney esnasında o hale gelmiştir. kingpin, şehrin en büyük mafyasıdır, kodamandır ve ensesi kalındır. hem rakibi hem sevgilisi olan gwen stacy zengin bebesidir. mary jane birçok hikayede ünlü bir oyuncu olarak ifade edilir (tamam rakibi değil ama işin özünü anlatabildim sanırım).

yani batman, sistemi halktan korurken; spiderman, halkı sistemden korur.

Gevezeliği ve Komikliğiyle Bildiğimiz Örümcek-Adam'ın Karanlık Öyküleri

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?