Oscar Ödüllü Sideways Filminde Görülen Nefis Şaraplar Dizini

2004 yapımı Sideways, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar'a da uzanan çok keyifli bir yolculuk ve şarap filmiydi. Evet, şarap filmi diyoruz çünkü Sözlük yazarı "a35"in de not düştüğü üzere filmde rol oynayan birçok güzel şarap mevcut.
Oscar Ödüllü Sideways Filminde Görülen Nefis Şaraplar Dizini


1992 byron köpüren şarap (%100 pinot noir / tek bağ)

california'daki santa maria valley ava'da 1984 den beri yalnızca pinot noir ve chardonnay işleyen butik bir üreticinin özel köpüren şarabı. 92 yılı hem ekonomik olarak hem de iklim koşulları açısından california için oldukça güzel bir yıldır. bu da şarabı özel yapmak için yeterli bir nedendir.

Byron Pinot Noir / Cuvee Corner Wine Blog


1995 opus one (bordeaux blend)

opus one şaraphanesi 1978 yılında cabernet sauvignon ağırlıklı bordeaux kupajları üretilmek için oakville ava'da kuruldu. opus one şarapları özel kılan şey philippe de rothschild (fransa - bordeaux) ve robert mondavi (napa valley - california ) gibi şarap dünyasının iki önemli ismi tarafından, ortak olarak kurulmuş olması. kısa sürede napa vadisinin en pahalı kırmızı şarabı haline geldi. halen daha hatrı sayılır miktarlara satılır.

Opus One / napareserva.com


richebourg (%100 pinot noir)

richebourg, pinot noir üzümünün anavatı olan fransa burgonya'da côte de nuits denen ufak bir kasabada yetiştirilen üzümlerden üretilen şarap. bu şarabı özel yapan şey ise bağlarının grand cru classe olmasıdır. yani en en iyilerinden diyebiliriz. (pinot noir aslen fransız üzümüdür fakat california'da da oldukça güzel şaraplar vermektedir. şarapçılık dünyasında amerika ve fransa arasında ciddi bir çatışma vardır. filmdeki bu sahne de buna ithafen konulmuştur diye tahmin ediyorum. miles gerçek bir pinot noir sever en nihayetinde)


1998 sassicaia (bordeaux blend)

tenuta san guido üreticisi tarafından italya toscana'daki bolgheri kasabasında üretilen ve super tuscan sınıfına dahil olan bir bordeaux kupajı. italya genelde şarap yapımında dünya üzümleriyle birlikte yerel üzümlere de fazlasıyla önem verir ve genellikle iklim koşulları ve üzüm yapıları nedeniyle oldukça hafif içimli diyebileceğimiz karakterde şaraplar verir. fakat bu şarap alışılmışın biraz dışında diyebiliriz.


1961 cheval blanc (bordeaux blend)

gelelim filmin en önemli şarabına. efendim bu şarap chateau cheval blanc şaraphanesi tarafından bordeaux'nun st-emillion kasabasında üretilir. yine bir grand cru classe olan bu şarap halen daha günümüzde en popüler şaraplardan biridir. merlot ve cabernet franc üzümlerinden üretilmiştir.

1961 yılı bordeaux için mükemmel ötesi güzellikte  bir yıldır. 29 mayıs gecesi vuran don yüzünden üzüm verimi hektar başına oldukça düşmüştür, fakat hemen arkasından gelen kuru bir yaz havası üzümleri mükemmelliğe taşımıştır. dolayısıyla bu mükemmellik ve düşük verim bir araya gelince, şarap çok çok daha değerli bir hal almıştır. ağızda bir mozart senfonisi etkisi bıraktığına dair tadım notları vardır.