Oscar Wilde'ın Yıkımını Getiren Olaylı Sevgili: Lord Alfred Douglas

Dünyaca ünlü İrlandalı yazar Oscar Wilde ile bir dönem olaylı bir ilişki yaşayan Lord Alfred Douglas'tan ''borisrayski'' bahsetmiş.
Oscar Wilde'ın Yıkımını Getiren Olaylı Sevgili: Lord Alfred Douglas
Oscar & Alfred

oxford havasını ciğerlerine çekememiş, yazdıkları ancak yeni yetme bir delikanlının heyecanlı, tutuk kaleminden çıkabilecek boyutta şiirlere sahip savurgan aşık. wilde'la birlikte olduğu yıllarda, wilde'ın kovmalarına yüzsüzlükle mektuplar yazarak cevap vermiş, hatta üç aylık bir terkedişinden sonra, wilde'ın avrupa seyahatinde mısır'da olduğu için ülkeleri olimpiyat meşalecisi edasıyla bir bir geçerek yanına gelmiştir. wilde'ın tekrar reddetmesi üzerine, intihar edeceğini söyleyerek gururunu ayaklar altını almıştır.


savurganlığını wilde başlarda önemsememiştir. çünkü wilde'da pek tutumlu biri değildir. ama giderlerinin muhasebesini yapabilecek kadar aklı başında bir insandır. bosie, savurgan olup, babasının yaşattığı zevk- i sefa da, bolluk gözünü kör etmiş ve her zaman daha fazlasını istemiş, az olanla yetinmemiştir. wilde, bosie ile buluşmadan önce küçük bir restoranda genç bir şairle yemek yer. yedikleri yemek de toplam iki sterlin tutar. wilde kuş kadar yiyen ama sohbeti karın doyuran bu şairi çok sever. ardından bosie gelir, - şunu söylemek gerekir ki wilde, bosie ile birlikte olduğu günle her öğününe beş,altı sterlin harcamaktadır. gece atıştırmaları, akşam yemeği hazırlığı, ikindi kahvelerini buna dahil etmiyoruz - büyük bir iştahla yemek yer. bosie'nin diğer kötü taraflarından bir tanesi de, bütün şatafatlı eğlencelerin ya da yemeklerin parasını wilde'a ödettirmesidir.


çoğu zaman bosie, wilde'ı rahatsız eder. wilde, ofisinde oyununu yazmaya konsantre olmuşken bosie çıkar gelir. önce bir kahve içerler. bosie, iki saat çene çalar. ardından öğle yemeğine giderler. derken bir günü böyle yerler. wilde ancak ideal bir koca'nın ikinci ve üçüncü perdelerini bosie'den ayrı kaldığı zamanlar da yazabilir. hatta oyununu tamamlamakla kalmaz bunun yanında iki oyun daha yazar.

bosie, wilde'ın zaafıdır.