Osmanlı Devleti Tarafından Paşa Ünvanı Verilen Tek Kadın: Emine Valide Paşa

1858-1931 yılları arasında yaşayan Emine Valide Paşa (Hıdiva Emine Paşa), Osmanlı İmparatorluğu tarafından ''Paşa'' ünvanı verilen ilk ve tek kadın.
Osmanlı Devleti Tarafından Paşa Ünvanı Verilen Tek Kadın: Emine Valide Paşa

emine valide paşa, osmanlı devleti tarafından paşa ünvanı verilen ilk ve tek kadındır. tam adı emine necibe ilhami hanım sultan’dır.

babası damat ilhami paşa, annesi sultan abdulmecid’in kızı münire sultan’dır. kuzeni mısır hıdivi mehmet tevfik paşa ile evlenmiştir.

kendisinin bir ilk olmasını sağlayan paşa ünvanı kendisine sultan ii. abdülhamid tarafından verilmiştir.


i. dünya savaşında ingiltere’nin, abbas hilmi paşa’yı yani oğlunu mısır hıdivi olarak tanımadığını ilan etmesiyle mısır’dan ayrılıp istanbul’a yerleşmiştir.

istanbul’a yerleşince günümüzde mısır konsolosluğu olarak kullanılan yalıya yerleşir. bu yalının tarihi 1781 yılına dayanmaktadır. ii. abdülhamid tarafından kendisine hediye edilen yalıyı tekrar inşa ettirir.


türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından yaşadığı yalıyı devlete armağan etmeyi düşünür. ancak yazışmalarda kendisine emine valide paşa yerine bebekli emine hamım denmesi üzerine kararından vazgeçer.


o dönem mısır’ın diplomatik olarak kullanabileceği bir binasının olmadığını öğrenir. ölünceye kadar oturmak ve öldükten sonra av köşkünün yıkılması koşuluyla mısır hükümetine yalısını bağışlamıştır.

Alp Er Tunga'nın Torunu, Bilinen İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun